A jól megtervezett és kivitelezett kerti útnak használati értéke mellett, szépitészeti funkciója is jelentős, ezért a kertépítészetben szerepe és jelentősége meghatározó.
Sokszor nem a pénztárca szűkössége, hanem az ötlettelenség okozza hazánk lemaradottságát e téren más országok kertkultúrájával szemben. Kertjeink összképében, egységességében az utak általában a két végletet képviselik. Az egyik véglet, a fűbe taposott, kijárt homokút, esetleg töredezett, felfagyott betonjárda, vagy az ellentétje, a különböző színű és formájú kemény mészkővel, kerámiával vagy betonlappal szinte teljesen befedett udvar és terasz, ahol még a fűszálnak sincs helye. Az előbbi az ápolatlanságot, nemtörődömséget, az utóbbi a kivagyiságot és kert természetellenességét tükrözi a szemlélő számára.
Bemutatott példáinkkal szeretnénk Önöknek bizonyítani, hogy egy szívből jövő jó ötlet a pénztárcánkat kímélve, milyen csodálatos változást idézhet elő kertünk esztétikai megítélésében, saját és mások szemében egyaránt.
Járószigetes útburkolat, kőtörőfű hézagolással
Anyagszükséglete:
Felszedett töredezett, vagy osztályos, deformálódott, csorbult, olcsón megvásárolt 6- 8-10 cm vastagságú beton járólap darabok. (Az egész lapokat kalapáccsal törjük szabálytalan darabokra)
Beton (B 100 =1.3 m homokos sóder+220kg 350-es cement+0.2 m víz)
Folyami sóder
Munkavégzés sorrendje:
Jelöljük ki az út nyomvonalát, betartva a szélességi előirányzatokat.
Ásóval vágjuk végig a rézsűt a jelölés mentén. (Jelölésre a locsolótömlő kiválóan alkalmas)
Szedjük ki lapáttal az út tükrét. Esetünkben 21 cm mélységben.
A kiszedet gyepszint földet, terítsük szét a kertben, vagy használjuk el komposzttakarásra.
Az egyenletesen mély tükröt töltsük föl és tömörítsük folyami sóderrel, 10 cm vastagságban.
Az előkészített sóderágyra, szépérzékünk szerint helyezzük el a betonlap darabokból összeillesztett mozaik járószigeteket, olyan módon, hogy a szigetek között legalább 20 cm szélességben maradjon hely a növényeink beültetésre. (Ezek a rések lehetőleg legyenek szabálytalanok)
A kialakított szigetek betonlapjai alá -melyeket ez időre visszabontunk- B 100-as beton ágyazóhabarcsot helyezünk (5cm) és ebbe fektetjük a mozaik elemeit a már kijelölt sorrendben és formában. Kőműves-vagy gumikalapáccsal egymáshoz szintbe igazítjuk, réseket kitömítjük, szigetek mozaik alkotóelemeit, körben habarccsal rögzítjük egymáshoz.
A szigeteket egymáshoz viszonyítva vízmértékkel szintezzük. Mélyedéseket kerüljük, hogy a víz ne tudjon bennük megállni.
Az elkészült szigetek körül, körülbelül 7-8 napi óvatos locsolás után, ültető lapáttal szedjük le fele vastagságúra sóderágyat, a maradékot pedig keverjük össze a félretett gyepszínt földdel és kevés érett marhatrágyával.
A talaj szintje ültetés előtt a mozaik járólap szigetek síkja alatt legyen tömörített állapotban, legalább 2 cm-rel.
Beültetés előtt az ágyást, egy-két napi várakozás után gyom mentesítjük, majd a gyökeres növényeket körülbelül 15-20 cm tősűrűséggel telepítjük, és azokat gondosan belocsoljuk. A képen látható vegetáció a második évre, gondos ápolás mellett már így viríthat.
Mosott, kefélt kavicsbeton burkolat
Anyagszükséglet:
Mosott, osztályozott, folyami kavics, vagy zúzott bazaltkő.
Beton (B 100)
Folyami sóder
Munkamenet:
Jelöljük ki az út nyomvonalát. Jelöléshez használhatunk locsolótömlőt, nehéz spárgát, hajlékony kábelt, vagy krétaporos sportpálya hengert.
Ásóval
a jelölés mentén az útrézsűt, esetünkben 25 cm mélységig.
Lapátoljuk ki az úttükröt. A kitermelt gyepszint földet terítsük el a kertben, vagy használjuk el komposzt fedésére.
A kialakított úttükör aljaára szórjunk és zömítsünk 10 cm vastagon folyami sódert.
A drénrétegre körülbelül 10 cm vastag B 100-as ágyazó betonhabarcsot terítünk, melybe a mosott osztályozott kavicsokat, vagy zúzott bazaltkő darabokat lapolófa és vízmérték segítségével egyenletesen beleveregetjük.
A kavicsok közötti hézagokat híg, cementes lével kiöntjük.
Másnap a kavicsok közti hézagot drótkefével átdörzsöljük és enyhe vízsugárral tisztára, mossuk a felületet.
8-10 napi kötés után az utat használatba vehetjük.
Az előbb leírt módon készíthetünk beton járólappal kombinált mosott, kefélt kavicsbeton burkolatlatot kerti utjainkra. Az ilyen módon burkolt utak rendkívüli dekoratívak és csuszásmentesek, ezért javasoljuk hegyvidéki kertek útépítésénél.
Végezetül, a fenti példáinkon kívül bemutatjuk a leggyakrabban használt burkolatok szerkezeti felépítését, mely biztos segítségül fog szolgálni azon kertbarátoknak, akik akár felújítani, akár újonnan kívánnak útburkolatot készíteni saját kezűleg.
lakberendezes.hu