Az első az elhelyezés. Talán sokszor ön is gondban van amikor vásárol egy szép szobanövényt, hogy vajon mennyi fény kell neki, és mikor kell öntözni? A legegyszerűbb, ha megvizsgáljuk a növényt.
Ha növény levelének a színe: sötét zöld, az azt jelenti hogy kevesebb fénnyel is beéri, tehát szűrt fénynél is jól fejlődik. Ilyen pl.: Zöld levelű fikusz, vagy a sárkányfa, yucca. Vannak növények amelyeknek a levele csíkos. Ez azt jelenti hogy a növény egy kicsit több fényt igényel, tehát minden olyan növényt amelynek a levelén valamely színes csík, vagy forma van azt mindig világosabb helyre tegyük. Pl.: Calathea, Csíkos levelű dracena, futóka, stb.
Azok a növények amelyeknek színes levelei vannak mint pl.: kroton, nagyon sok fényt igényelnek. A színek által növényeink azt közvetítik felénk hogy mennyi fényre van szükségük. A víz hasonló egyszerű megoldás:
Azok a növények amelyeknek vékony kisebb levelei vannak, azok sűrűbben párologtatnak, őket többet öntözzük. A nagy levelű húsos növények kevésbé párologtatnak, nekik kevesebb víz is elég. Azok a növények amelyeknek törzse is van ,szintén ne öntözzük túl,mert ők a törzsükben tárolják a nedvességet.
A levélhullás oka pl.: lehet hirtelen huzat,vagy hideg levegő. A túl öntözés jele ha a föld kifehéredik, vagyis penészedik. A két öntözés között mindig hagyjuk a földet kissé kiszáradni, mert könnyen túl öntözhetjük növényeinket, főleg télen. A kevés tápanyag jele ha a levelek színe kifakul.
Csak egy kis odafigyelés kell, és növényeink beszélnek hozzánk, csak türelmesen hallgassuk őket!
Dísznövények lakótelepi lakásban
A lakótelepi lakásokban bizony össze kell válogatni milyen növényt vásároljunk, hiszen a száraz levegő, a kis helyiségek fényhiánya gondot okozhat. Vannak olyan lakások ahol sok a fény, aránylag párás a levegő, ide bátran vehetünk akár orchideát is hiszen a megfelelő körülmények között szépen fejlődik. A kisebb lakásokban, ahol kevés fény van inkább olyan növényeket vásároljunk, amelyek nem túl igényesek.
A lakótelepi lakások páratartalmát télen növelhetjük párologató edénnyel, szökőkúttal, vagy kavicsos tálcával is.
Pl. néhány növény:
Dracena: közepes fény és víz igény. Fontos hogy ne öntözzük túl a növényt.
Yucca: Közepes fény és víz igény. Fontos hogy ne öntözzük túl a növényt, főleg télen!
Zöldike: Közepes fény és víz igény, könnyen szaporítható.
Könnyező pálma: Közepes fény és víz igény, nagy helyigénye van.
Fokföldi ibolya: Nagy fényigény, közepes vízigény, egész évben két hetente tápoldatozzuk.
Kaktuszok: Télen havonta egyszer öntözzük, nyáron akár naponta.
Vitorlavirág: Nagy fényigény, nagy víz igény, két hetente tápoldatozzuk, egész évben virágzik.
Korall virág: Közepes fény és víz igény, nagyon óvatosan öntözzük, tápoldatozzuk két hetente egyszer, és az elszáradt virágokat vágjuk le.
Filodendronok: Közepes fény és víz igény, több fajtája is kapható.
Zamiopálma: közepes fény és víz igény, nagyon keveset öntözzük.
Nos, ez csak néhány azok közül a növények közül amelyeket könnyű gondozni, de egy kis odafigyeléssel kitapasztalhatjuk melyek azok a növények amelyek megmaradnak lakásunkba.
A mikulásvirág, az euphorbiák, a dieffenbachia, levele mérgező!
Ötletes mini kertek otthon!
Sok otthonban nincs elég hely hogy nagyobb növényeket tartsunk.
Ilyenkor érdemes készíteni egy mini kertet amit elhelyezhetünk egy
asztalon vagy, a gyerek szobában. Az első lépés keressünk egy szép de nem túl díszes edényt, vagy tálat. Majd válogassuk össze a növényeket. Fontos hogy olyan növényeket ültessünk össze aminek azonos igényeik vannak.
Tehát a kaktuszt ne ültessük össze egy vízigényes növénnyel. Készíthetünk kaktusz kertet nagyobb kavicsokkal, vagy sok apró kaviccsal. Vagy vásároljunk mini, vagy midi növényeket, és ültessük össze őket, de ne legyen túl zsúfolt a kert mert ezek a növények is nőni fognak, csak lassabban. Fontos hogy az edény aljára először tegyünk egy réteg kavicsot Ez lesz a vízelvezető réteg. Erre jöhet a föld, bele a növénykék és végül a dekoráció aminek csak a fantáziánk szabhat határt.
Díszíthetünk mini létrával, híddal, mini korsóval, de kialakíthatunk tengerparti hangulatot kagylóval, vagy sivatagi homokos részt, vagy őserdei földrészt. A tápoldatozás itt is nagyon fontos. Gyermekek részére is kiváló elfoglaltság.
Fűszerek az ablakban!
A fűszerek hozzá tartoznak mindennapjainkhoz, a konyhában. Kellemes ízt adnak a húsnak, a levesnek, a főzeléknek. A saját termesztésű friss fűszer még jobb ízt kölcsönöz az ételnek, mint a bolti szárított változat.
A bevásárló központokban ma már nagy választékban kaphatók cserepes fűszernövények. Ezeket a kis növényeket csak haza kell vinnünk és elhelyezni a konyhaablakban. Minél jobban vágjuk a fűszernövényt annál jobban hajt. A legjobb ha mindig ollóval vágjuk.
Évente egyszer ültessük át a növényeket egy nagyobb cserépbe. Védjük a növényt az erős napsugártól, és ne álljon alatta a víz folyamatosan. Két hetente egyszer tápoldatozzuk.
A kertben is számos növényt termeszthetünk pl.: Kakukkfű, bazsalikom, zsálya. Az ablakban tarthatunk snidlinget, petrezselymet, zellert, oregánót. Ízletesebb lesz az ételünk, és szebb lesz a konyhánk is, ha saját termesztésű fűszernövényeket tartunk.
viragcenter.hu