Ha kilendül a mérleg mutatója, és nem jut eszünkbe a szomszéd neve, akkor mondjunk le a megszokott zsíradagunkról, együnk megfelelő szénhidrátokat, és bőségesen fehérjét.
A zsír: hizlal és feledékennyé tesz
A zsír a leghizlalóbb, kilenc kalóriát szolgáltat grammonként. Nem lakat jól, csak arra csábít, hogy még többet együnk, mert ízlik. Minden gramm el nem égetett zsír lerakódik a testben, először a pocakon, csípőn, combon, aztán a szemmel nem látható helyeken, az erek belső falán. Az évek előrehaladtával a lerakódott, el nem égetett zsír csökkenti a teljesítményt, a szellemi frissességet.
A fiatalodás legegyszerűbb módja: égessük el a zsírt!
Megszabadulhatunk a zsírfeleslegtől úgy is, hogy nem reggeltől estig kínozzuk magunkat a konditeremben. Égessünk zsírt futással, és felezzük meg a zsírból származó kalóriabevitelt. Ha naponta csak 10 gramm zsírral kevesebbet veszünk magunkhoz (ennyi egy evőkanálnyi vaj), az évente kb. 4,7 kiló mínusz.
Vigyázat! Nem minden zsír haszontalan: a növényi eredetű, telítetlen zsírsavakra azonban szükségünk van. Az olívaolaj, repceolaj szerepelhet az étrendben. Ha a zsírban gazdag hozzávalók helyett kalóriaszegényeket választunk, már sokat tettünk fiatalságunk megőrzése érdekében.
Szénhidrát: megőrzi a karcsúságot, megszünteti az evéskényszert
Fogyasszunk természetes szénhidrátokat, amelyek gátolják a farkasétvágyat. A gyümölcsök, zöldségek, hántolatlan gabonatermékek és a burgonya rostban gazdagok, méregtelenítenek, segítik a bélműködést, és hosszú időre jóllakatnak.
Fehérje: a teljesítmény, a hangulat és a fiatalság építőköve
A szakértők naponta 0, 8 gramm fehérjét javasolnak testtömeg-kilogrammonként, vagyis: a napi kalóriaszükséglet 20 százalékát fehérjéből fedezzük. Tehát egy 60 kilós nő napi 48 gramm fehérjét igényel. Ennyi fehérje van például 30 dkg sült csirkében vagy 2 kg laskagombában, 23 dkg fehérbabban, 10 pohár joghurtban vagy 22 dkg borjúsültben.
Ezek a példák is bizonyítják, hogy van, amiből degeszre ehetjük magunkat, s amiből kevesebbel kell, beérjük. Ha viszont a fenti ételekből összeállítunk magunknak menüsorokat – vékony szelet csirkemell párolt gombával, borjúsült joghurtos babsalátával – máris változatosan és egészségesen tudunk étkezni.
A legjobb fehérjeforrás a lencse. Aki nem szereti, helyettesítheti borsóval, rizzsel, kölessel, tönkölybúzával vagy zabbal. Ez utóbbiak újra divatba jöttek, s a reformszakácskönyvek sok receptet írnak le kölesből, tönkölyből, zabból. A tejtermékek, a hús, a hal értékes fehérjeforrás, de gyakran túl sok a zsírt tartalmaznak. Tejföl helyett a főzéshez használjunk kefirt, a sertés helyett baromfihúst, a ponty helyett tengeri halat.
Fiatalító menü
Reggeli: tea kevés mézzel, 5 dkg barnakenyér, 4 dkg gépsonka, 1 db főtt tojás, 2-3 db retek
Ebéd: burgonyaleves 1 szem burgonyából kevés olajjal, liszttel petrezselyemmel, vöröshagymával
5 dkg hal fóliában sütve, evőkanálnyi olívaolajjal, csipet sóval, zöldfűszerekkel
Párolt karalábé 1 db karalábéból, kávéskanálnyi növényi olajjal, petrezselyemmel
Uzsonna: 10 dkg cseresznye, meggy vagy 3-4 őszibarack
Vacsora: zöldborsós rizs, zöldsalátával
Rizibizi 2 dkg rizsből, 15 dkg zöldborsóból, saláta joghurtos, zöldfűszeres öntettel
(Energiaértékek: 1003 kcal, fehérje: 55, 2 g, szénhidrát: 122, 1 g, zsír: 20,3 g)