A mindent átható illaton kívül a tűlevelek gazdagok értékes illóolajokban. A tűlevelek, a tobozok, a fiatal hajtások csíraölő és immunrendszer-erősítő hatásúak. Ez pedig a téli, meghűléses időszakban különösen hasznos.
Az aromaterápia is felhasználja a lucfenyőből kivont olaj frissítő és fertőtlenítő hatását. Többnyire fejfájás, illetve a melléküregek gyulladása esetén alkalmazzák. Nyugtató hatása alvászavarok, stressz, idegesség esetén vethető be.
Hogyan alkalmazd? 5 csepp fenyőolajat cseppents kevés vízbe, majd öntsd az aromalámpába és gyújtsd meg.
Hapci, itt a nátha!
Köhögéses-orrfolyásos időszakban menj kirándulni – egy fenyvesbe!Szippants mélyeket és élvezd, amint minden egyes lélegzetvétellel erősödik a tüdőd! A 19. századi tüdőgyógyászat terápiájában fontos szerepet kapott a fenyveserdőben naponta megtett kiadós séta.
Akkoriban fenyőgyantából gyúrt labdacsokat is etettek a betegekkel, amelyek felszabadították és fertőtlenítették a légutakat. Ma drogériákban is megtalálhatók a tűlevelűekből kivont illóolajok.
Hogyan alkalmazd? Cseppents négy csepp fenyőolajat egy kockacukorra, és szopogasd el. Inhalálásra is kiválóan alkalmas: 12 cseppet önts 3 dl meleg vízbe, majd a tál fölé hajolva lélegezz mélyeket. Felszabadítja a légutakat, tisztítja a tüdőt.
Figyelem! Asztma és fulladásos köhögés esetén nem alkalmazható!
Jaj, de fáj a derekam!
Reuma és köszvény esetén is hasznosak a fenyőfélék. Az illóolajukkal készített fürdő nyugtató, görcsoldó hatású. Lazítja az izmokat, felmelegíti a megmerevedett testrészeket.
Hogyan alkalmazd? Ha kevés tejbe kevered a fenyőolajat és úgy öntöd a kádba, jobban feloldódik a vízben.
Hű, de finom ez a hús!
A tűleveleket húsok páclevébe teheted a szokásos babérlevél, borókabogyó, mustár és szemes bors mellé.
Az erdei méz különböző fenyőfélék mézharmata. Ez nem keverendő össze a méhek által összegyűjtött nektárral: a mézharmat tulajdonképpen a levéltetvek által kiválasztott ragacsos, cukros anyag, amelyet azán a méhek alakítanak kellemes, malátaízű mézzé.
Tele van viszont értékes ásványi anyagokkal: vassal és káliummal. Kissé fanyar íze miatt az erdei méz különösen alkalmas mézeskalács és más mézes sütemények sütéséhez.
Még ennél is nemesebb a sötétbarna vagy zöldes-fekete fenyőméz. Kevésbé édes, mint a többi, de annál fűszeresebb. Különösen alkalmas sült húsok mázának. Sok ásványi anyaga mellett olyan összetevője is van, amely enyhe antibiotikumként hat. Finom, és emellett egészséges is!
Szaunában, szeszben
Lucfenyő: Sok gyógyteakeverék tartalmaz lucfenyőlevelet. Fogínygyulladás esetén is hatásos gargarizálószer.
Ezüstfenyő: Olaja gyorsan beleivódik a bőrbe. Szaunában csodás illatot áraszt.
Borókafenyő: A borókafenyő legismertebb alkalmazása a sósborszesz. Végtagfájdalom, renyhe vérkeringés esetén ajánlott a használata bedörzsöléssel.