Beszéljünk a szépség nyelvén: retinoidok és társai
Boldog
karácsonyt kíván az
LHP Magazinok
szerkesztője
Kedvelt karácsonyi ajándék, lányok, nők asszonyok számára a kozmetikum. Egy szép krém, testápoló, feszesítő vagy hidratáló… De mi van akkor, ha mi magunk sem tudjuk, hogy mit adunk valójában? Ennek néztünk utána.
Antioxidánsok: fontos védőanyagok
Többek között ide tartozik a jól ismert C-vitamin, az úgynevezett aszkorbinsav is. Az antioxidánsok legfőbb haszna, hogy védelmet nyújtanak a környezet káros hatásaival – például erős napsugárzással, a levegő szennyezettségével, a stressz nyomaival – szemben.
E káros hatások következményeként ugyanis úgynevezett szabad gyökök képződnek a szervezetben, amelyek többek között a bőr öregedését is okozzák. A harcos antioxidánsok azonban semlegesítik és lekötik a szabadgyököket.
Retinoidok: lassuló öregedés
A szépségiparban így nevezik az A-vitamin-származékokat, amelyek lazítják a bőr felső rétegét, és fokozzák a sejtképződést. Az A-vitamint egyébként szépségvitaminnak is hívják, mert védi a bőrt, segíti regenerálódását, így lassítja az öregedését. Nem véletlen, hogy sokan vitaminkapszulában is fogyasztják.
De vigyázat – ha túl sok A-vitamint szedünk, az E-vitaminhiányhoz vezethet. Utóbbira pedig ugyancsak szükségünk van szépségünk megőrzése érdekében. A kozmetikai készítményekben levő A- és E-vitaminnal kockázatmentesen lehet hozzájutni a szükséges mennyiséghez.
AHA és BHA: pattanások ellen
Az alfahidroxilsav és a bétahidroxilsav rövidítése. Előbbi jelentősen növeli a bőr kollagén tartalmát, azaz helyreállítja feszességét, rugalmasságát. Utóbbi elsősorban hámlasztó hatásáról ismert, és segít megelőzni az aknék (pattanások) kialakulását.
Egy speciális eljárás révén összevonhatók, és a készítmény, melyben az így kapott polihidroxilsav megtalálható, immár mindezekkel a jótékony hatásokkal együttesen rendelkezik. Külön-külön és együtt – számtalan bőrtápláló- és tisztítókrém, illetve pakolás alapanyagai.
Transzdermális tapasz
Olyan, különféle hatóanyagokban gazdag tapasz, amely a bőr mélyebb rétegeit táplálja. Hatása ugyan csak néhány órányi, ám arra a néhány órára – például egy fontos randevúra – viszont látványosan kisimítja és felüdíti a fáradt, petyhüdt bőrt.
Általában sok C-vitamint tartalmaz, ami az egyik leggyorsabb és leghatékonyabb bőrtápláló. Az ilyen tapasznak hosszú távon is van értelme. Ha rendszeresen, hetente egyszer használjuk, mintegy három hónap múlva jelentkezik „lassú” hatása: csökkenti a ráncok mélységét.
EGF: reszkethettek, ráncok
Az Epidermal Growth Factor rövidítése. Létezését svájci kutatók fedezték fel, amiért néhány éve Nobel-díjat is kaptak. A bonyolult elnevezés (epidermális növekedési faktor) egy, a szervezetben is megtalálható fehérjét takar, mely a bőr regenerálódásáért és a sebek gyógyulásáért felelős. Laboratóriumi kísérletekben bizonyították: hatása a ráncok elleni küzdelemben sem elhanyagolható. A megelőzésben és az idősödő bőr kezelésében is rendkívül hatékony.
Növényi hatóanyagok sokféle gyógyhatással
A fiatalság megőrzésére kifejlesztett kozmetikumok hosszú sora olyan természetes alapanyagokat tartalmaz, mint a bőrpuhító méz, a nyugtató kamilla és a simító aloe vera. Stressz, fáradtság és a hosszú éjszakák nyomainak kitűnő ellenszere az uborka-kivonat és a ginseng.
A yamgyökér, a szója és a tengeri alga együttesen a bőr mélyebb szöveteinek, különösen a kollagén- és elasztinrostok megújulását segíti. A vadgesztenye-kivonat pedig duzzadáscsökkentő, és élénkíti a bőr alsóbb rétegeinek mikrokeringését.
Iontoforézis és lézer: hidratál és megszépít
A kozmetikusi gyakorlatban jól bevált módszer a bőr hidratálására az iontoforézis: gyenge elektromos áram hatására a bőr mélyebb rétegeibe is bejut a folyadék. A lézer, azaz a nagy teljesítményű fénynyaláb segítségével számos bőrprobléma, szépséghiba orvosolható. A kozmetikusok leggyakrabban a kisebb foltok, szem körüli apróbb ráncok eltüntetésére, az aknés bőr és hajszálerek kezelésére használják. De akkor is bevethető, ha szeretnénk végleg megszabadulni a csúnya szőrszálaktól.