Még hét végén is hódolhatunk a mediterrán tésztaféléknek. Gnocchit gyúrhatunk saját kezűleg is, de szerencsére már félkész állapotában is hozzáférhető ez a burgonyából készülő, olasz, nudliszerű tészta. Különböző mártásokkal, szószokkal, sajtokkal és zöldségekkel szervírozva is finom, könnyű étel. Ha pedig deszszertet is szeretnénk varázsolni a vasárnapi asztalra, ne habozzunk, készítsük el a kívül ropogós, belül pedig lágy csokoládés édességet, amit felnőtt vendégeink részére csípős chilivel bolondíthatunk meg.
Elkészítés: A parajt megtisztítjuk felcsíkozzuk, a fokhagymát szeletekre vágjuk. A gnocchit a parajjal együtt sóval, borssal, a fokhagymával, lila hagymával, a friss petrezselyemmel ízesített vízben kifőzzük. A kifőtt gnocchit és a vele megpuhult zöldségeket leszűrjük. Egy keverőtálban kevés olívaolajjal elkeverjük a reszelt és az apróra vágott parmezánt, majd hozzáadjuk a leszűrt gnocchit és a vele együtt megfőtt zöldségeket. Az egészet alaposan összeforgatva tálaljuk.
Elkészítés: A rizst megpároljuk. A húst szeleteljük, kiklopfoljuk, besózzuk, és egy serpenyőben kevés olívaolajon elősütjük, majd egy tűzálló tálba tesszük. A visszamaradt zsiradékon a cikkekre vagy szeletekre vágott gombát megpirítjuk. Az ananászt meghámozzuk, kisebb cikkekre vágjuk, és a gombához adjuk, együtt tovább pároljuk. A hússzeletekre rátesszük a gombát és az ananászt, ráhelyezzük a sonkát, majd a sajtszeleteket, és sütőben 180 fokon készre sütjük. A megmaradt gombás-ananászos ragut öszszekeverjük a kifőtt rizzsel. Mártást készítünk, egy lábosban a paradicsompürét, a szeletelt fokhagymát, az olajat kevés vízzel felforraljuk, sóval, borssal ízesítjük, majd egy kis lisztet szitálunk bele, hogy elérjük a megfelelő sűrűséget. Az elkészült húst a zöldséges rizzsel és a paradicsomszósszal tálaljuk.
Elkészítés: A karfiolt citromos-sós vízben leforrázzuk. A hússzeleteket besózzuk, lisztben megforgatjuk, és olajban elősütjük. Amíg a hús sül, elkészítjük a besamelmártást: a vajat megolvasztjuk, beletesszük a lisztet, sózzuk, majd tejjel felöntve mártássűrűségűre főzzük, majd hozzáadjuk a szeletelt fokhagymát, az apróra vágott petrezselymet, a tojások sárgáit és a reszelt sajtot. A húst tűzálló tálra tesszük, mindegyik szeletre rakunk a rózsáira szedett karfiolból, majd leöntjük a besamelmártással, rátesszük a sajtszeleteket, újra meglocsoljuk a besamellel, tetejére reszelt sajtot szórunk, és 180 fokos sütőben készre sütjük. Burgonyakrokettel tálaljuk.
Csokoládés fondant fehér arábika kávémártással
Hozzávalók: 20 dkg étcsokoládé, 5 dkg vaj, 3 egész tojás, 10 dkg liszt, 4 evőkanál cukor. A mártáshoz: 10 dkg fehér csokoládé, 2 dl tejszín, 2 piros chilipaprika, frissen őrölt kávé.
Elkészítés: Az étcsokoládét a vajjal vízfürdő felett felolvasztjuk, majd hozzáadjuk a tojásokat, a lisztet és a cukrot. Ezután alaposan összedolgozzuk, ínyencek a tésztát ízesíthetik egy kevés chilipaprikával, és formába töltve 210 fokos sütőben kb. 15 perc alatt megsütjük. A mártáshoz felolvasztjuk a fehér csokit, felöntjük a tejszínnel, majd a karikára vágott chilipaprikával és a frissen őrölt kávéval fűszerezzük.
Fűszertipp: bazsalikom
Más néven királyfű, németbors, azaz bazsalikom, amely általánosan ismert, kedvelt fűszer, elsősorban a mediterrán területeken. Édes és fűszeres illata különösen Olaszországban népszerű. A bazsalikom aromája a főzés során hamar megsemmisül, ezért az apróra vágott leveleket az ételre csak a felszolgálás előtt szórják rá. A neve a görög illatos szóból származik, és aki már találkozott ezzel a fűszerrel friss állapotában, az tudja is, miért.