A trópusi Afrika, Tanzánia, Zanzibár, szülötte. A kontyvirág félék (Araceae) családjában a Zamioculcas nemzetség egyetlen faja. A családra jellemző, hogy egyszikű növényei 160 nemzetségbe és kb. 1.600 000 fajba sorolhatók. A ZZ különleges növény. A cikász pálmákra jellemző tulajdonságai egyedülállóak a kontyvirágfélék között. Szukkulens leveleiből a teljes növény regenerálódik, virága hiányos. Szárnyalt levelei a kétszikűekre emlékeztető módon alakulnak ki.
Jellemző magassága 45-60 cm, helyigénye 45-60 cm. Szára nincs, a levelek a rizómából fejlődnek. A levélnyél és levéllemez 60 cm hosszúak. A levélnyél vízraktárként működik. A levelek fényesek, sötétzöldek. Tulajdonképpen levéldísz. Ritkán virágzik. Torzsa virágzata módosult füzérvirágzat, amelynek virágzati tengelye vastag, megnyúlt, húsos képletté alakult. A fellevél 4x6 cm. A virágok egyivarúak. A virágzati tengely 6 cm hosszú. Alsó részén találhatók a porzós virágok, középen található virágok sterilek, felül a termős virágok foglalnak helyet. Vagyis egylaki növény.
Stressztűrő, ellenálló, de a megfelelő körülményeket meghálálja. A jó vízgazdálkodású, könnyű talajt kedveli. Lassan növekszik. Világos helyen tartsuk. Néhány órás közvetlen reggeli vagy délutáni napfényt is elvisel. Rendszeres öntözést igényel. Akkor öntözzük, ha talaját száraznak érzékeljük. A szárazságot túléli. De túlöntözni sem szabad. Ha folyamatosan nedvesen tartjuk, levélsárgulással reagál, esetenként gumórothadás is felléphet. Az ablak közeli huzatra levélhullással válaszol. Ha új levelei képződnek, az alsók hullani kezdenek. A megmaradó levélnyél víztárolóként funkcionál.
Esetenként, a növekedési szakaszban tápozhatjuk, de csak kis koncentrációban. Télen nyugalmat igényel, az öntözést mérsékelni kell.
Mivel leveleinek minden részéből regenerálódik a teljes növény, legegyszerűbb, ha leveléről szaporítjuk. A lehullott leveleket ültessük nedves homokba, tegyük világos helyre. Egy év múlva cserepezhetjük. Átültetése tavasszal aktuális.