Különlegesség: A többszörösen telítetlen zsírsavak terén ez az olaj az éllovas. Csökkenti a koleszterinszintet, így gátolja az érelmeszesedés kialakulását.
Szépség-plusz: Belülről szabályozza a túl száraz és a túl zsíros bőrt. A kozmetikában a szem környéki smink eltávolítására használják.
Konyhai tipp: Semleges ízével nagyon jól illik a salátákhoz és a nyers ételekhez. A bogáncsolajat nem szabad felhevíteni.
Búzacsíra-olaj - E-vitaminnal gyógyít
Különlegesség: Ebben az olajfajtában van a legtöbb E-vitamin, amelynek fontos szerepe van a fiatalság megőrzésében és a szív védelmében. Ettől olyan sokáig eltartható a búzacsíraolaj.
Szépség-plusz: Külsőleg alkalmazva a szennyezett és enyhén mitesszeres bőr ápolószere.
Konyhai tipp: Íze a gabonáéra hasonlít, így leginkább zöldségekhez vagy gombás ételekhez ajánlják. Nem szabad felforrósítani.
Dióolaj - Serkenti az agyműködést
Különlegesség: A benne lévő B-vitamin és lecitin miatt a dióolaj az agy és az idegrendszer tápláléka. Tudományos kutatások is bizonyították, hogy fogyasztása segít az összpontosításban.
Szépség-plusz: A kiszáradt, felrepedt ajkakat gyógyító balzsamként ápolja.
Konyhai tipp: A hőre érzékeny olaj dióíze jól illik a különféle salátákhoz, gyökérzöldségekhez, a burgonyához és az édességekhez.
Földimogyoró olaj - Segíti a masszázst
Különlegesség: Sok egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsav található benne, így fogyasztása hozzájárul az egészséges szívműködéshez.
Szépség-plusz: Száraz, hámló bőr esetén segít. Kiváló masszázsolaj, mert lassan szívódik be.
Konyhai tipp: Sütni-főzni remekül lehet vele. Ízében leginkább az ázsiai konyha fogásaihoz illik.
Lenmagolaj - Omega-3 zsírsavakat tartalmaz
Különlegesség: Nagyon gazdag Omega-3 zsírsavakban. Kiválóan javítja a szív- és az érrendszer állapotát.
Egészség-plusz: Sejtmegújító és fájdalomcsillapító hatása miatt külsőleg használva is nagyon hatásos az érzékeny, irritált bőrre.
Konyhai tipp: A lenolaj aromája szószokhoz, mártásokhoz és öntetekhez, illetve burgonyás ételekhez passzol. Érzékeny a hőre, ezért csak mértékkel szabad hevíteni.
Napraforgómag-olaj - Védi a sejteket
Különlegesség: Rengeteg E-vitamint tartalmaz, amely védi a sejteket és megelőzi az érelmeszesedést.
Egészség-plusz: Belülről támogatja a túl száraz vagy túl zsíros bőr gyógyulását, külsőleg alkalmazva pedig enyhén fertőtlenítő hatású.
Konyhai tipp: A lágy ízű olaj nem alkalmas sütésre, hevítésre, salátákhoz és nyers ételekhez viszont kiváló.
Olívaolaj - Megnyerő a sokoldalúsága
Különlegesség: A benne lévő sok egyszeresen telítetlen zsírsav jót tesz a szívnek. K-vitaminja serkenti a véralvadást. Az extra szűz változat a legértékesebb, a sansa olaj viszont csak elhanyagolható mennyiségű értékes anyagot tartalmaz.
Egészség-plusz: Bőrre kenve fájdalomcsillapító hatású, pakolásként ápolja a száraz hajat.
Konyhai tipp: Származási helyétől függően íze az édeskéstől a dióra emlékeztető aromáig terjed. Nagyon jól lehet hevíteni. Illik a földközi-tengeri konyha remekeihez, halakhoz, húsokhoz, zöldségekhez és salátákhoz.
Repceolaj - Erősíti a szívet
Különlegesség: Semleges ízű alternatívája az olívaolajnak, ugyanis nagyjából hasonló mennyiségben tartalmaz szívvédő, egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakat.
Egészség-plusz: Belülről gyógyítja az idegi eredetű bőrgyulladást.
Konyhai tipp: Repceolajat használhatsz saláták, majonézek és páclevek készítésénél, ezenkívül hal és hús sütésénél.
Szőlőmagolaj - Lassítja az öregedési folyamatokat
Különlegesség: A benne lévő hasznos anyagok védik a sejteket, és lassítják a szervezetben lejátszódó öregedési folyamatokat.
Szépség-plusz: Külsőleg alkalmazva újra felépíti a gyulladt, petyhüdtté vált bőrt.
Konyhai tipp: Enyhén dióra emlékeztető ízével sok hideg és meleg ételhez, például a halételekhez illik. Forrósítani is lehet, tehát sütéshez-főzéshez is használhatod.
Tökmagolaj - Simogatja az ízlelőbimbókat
Különlegesség: A benne található fitoszterinek védik a testi sejteket, és csökkentik a koleszterinszintet.
Egészség-plusz: A natúr (nem pirított) magokból nyert olaj segít hólyaggyulladás és prosztatamegbetegedés esetén.
Konyhai tipp: Intenzív, diós-fűszeres aromája leginkább salátákkal és mártásokkal harmonizál, de egy szelet kenyérre csepegtetve nagyszerűen helyettesíti a vajat, margarint. Ezt az olajtípust inkább ne melegítsd.
Válassz tudatosan!
- Zsírsavak: A növényi olajak különböző mértékben tartalmaznak egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakat. Az állati eredetű élelmiszerekben jórészt telített zsírsavak találhatók. A zsírbevitel egyharmadának egyszeresen telítetlen zsírsavakból, egyharmadának többszörösen telítetlenekből, egyharmadának pedig telített zsírsavakból kellene állnia.
- Finomított olajat melegen sajtolással vagy vegyi úton állítanak elő, és utána megtisztítják. Ezeket bátran lehet hevíteni, sokáig elállnak és olcsók, de vitaminban szegények és semleges ízűek.
- A hidegen sajtolt olajak táplálkozási szempontból sokkal értékesebbek, mint a finomított olajak, de drágábbak és érzékenyebbek a hőre. Nem mindegyiket lehet hevíteni, mert a melegítés során egészségre káros anyagok keletkezhetnek bennük.