Természetesen elsõként az örökzöldek jöhetnek szóba, azok közül is a lassan növõ fajták, mert így tovább díszítik erkélyünket. Válasszunk törpe növésû fenyõket, tujákat, bukszust. Ültethetünk még borostyánt, madárbirset, tûztövist. Hogy élénk színeket is odavarázsoljunk balkonunkra, vegyünk lila vagy fehér díszkáposztatöveket, melyeknek színe a csökkenõ hõmérséklettel egyre intenzívebbé válik.
Az erika és a csarab fajok is alkalmasak a téli ládák felvirágoztatására. Az állandó hidegben a növények virágai megfagynak ugyan, de egész télen megtartják élénk színüket. Csak a tavaszi melegben hervadnak el, és adják át helyüket a tavasz hírnökeinek. Különösebb ápolást nem igényelnek, mind a naposabb, mind az árnyékosabb helyeken jól érzik magukat. Ültetéskor jól öntözzük be a növényeket, és télen se hagyjuk kiszáradni a földjüket.
A kiürült balkonládákat nem csak élõ növényekkel tehetjük újra mutatóssá. Rendezzünk el bennük ízlésesen örökzöld ágakat, bogyós gallyakat, száraz terméseket. Használjunk tiszafa-, fenyõ-, tuja-, magyal-, bukszuságakat, bogyós madárberkenyét, tûztövist, csipkebogyót. E színes téli „gyümölcsöket” a madarak is szívesen fogyasztják.
Jó tudni
– Megóvhatjuk a hidegtõl a növényeket, ha kókuszrostból, zsákvászonból készítünk védõréteget a ládák, cserepek köré.
– A fagy nemcsak a növényekre jelent veszélyt, de a nekik otthont adó cserepeket és ládákat is tönkreteheti. Olyanokat használjunk, amelyek szintén bírják a mínuszokat.
Hideget tűrő növények
– közönséges boróka
– törpe selyemfenyõ
– törpe cukorsüvegfenyõ
– kecskerágó
– törpetuja
– japán hamisciprus
– lucfenyõ
– bukszus
– alacsony tiszafafajták
– borostyán