HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Aktuális teendők > November

t: 3418

November


Klasszikus, sokszor igen kellemetlen és hálátlan feladat az őszi avar eltakarítása a kertben. Ezt azonban végezhetjük kényelmesen és módjával is. Ugyanis a lombtakaró igen fontos a talaj szempontjából éltefontosságú mikroorganizmusok (egysejtűek algák, gombák) számára, amelyek másképp nem tudják átvészelni a telet. A fagyok beköszöntéig a lombtakaró meleg és biztonságos menedéket nyújt a gilisztáknak, atkáknak és a hasznos rovaroknak is. A fák, bokrok cserjék alatt valamint az ágyások között nyugodtan ott maradhatnak a lehullott levelek, ugyanis fontos védelmet nyújtanak és meleg takaróként szolgálnak a földben áttelelő növények számára. Alapszabály, hogy az elterített lomb- illetve avarréteg a lehető leglevegősebb legyen, ezért vékony és elágazásokkal teli gallyrészeket is tegyünk bele. Ha nem áll a rendelkezésünkre elég lombtakaró a fák, cserjék, bokrok töve köré érdemes mulcsot is kiszórni. Ez megakadályozza, hogy a gyökerek közelében a gyomok megtelepedjenek és egyben védelmet is nyújt a téli zord időjárás ellen. A takarásra fel nem használt, egészséges leveleket érdemes komposztálni.

A tél hidege elleni védelem érdekében földdel kell betakarnunk nagyon sok növény tövét. A kevésbé rögös és enyhén nedves talajt kb. egy arasznyi vastagságban terítsük a tövekre. Ezt a módszert tanácsos alkalmazni rendkívüli módon fagyérzékeny hortenzia, az újonnan telepített gyümölcsfák, gyümölcstermő bokrok, a díszfa és cserje csemeték, valamint a kerti rózsák esetében. Fontos védenünk a frissen ültetett örökzöldeket (tuja, boróka, hamisciprus) is. Takarásra használhatunk még komposztföldet, fűrészport, faforgácsot is.

November elején ültethetőek a rózsák. Szabadgyökerű, konténeres és csomagolt rózsák közül választhatunk. A szabadgyökerű rózsákkal vigyázzunk, mert ha hosszabb ideig szabadon állnak a gyökerek, könnyen kiszáradhatnak. A gyökerek végét vágjuk vissza, és a töveket pár órára ajánlatos egy vödör vízbe állítani. Az ültetőgödörben pedig alaposan iszapoljuk be őket. A rózsák a napos helyet és az enyhén kötött, jó vízáteresztő képességű talajt kedvelik. Ültetéskor a gödör aljára tegyünk szerves marhatrágyát, vagy komposztot. Ezek biztosítják majd a tavaszi tápanyagot a növény számára. A töveket a fagy elleni védelem miatt, kb.20 cm magasságig takarjuk be földdel. A magas növésű fajták esetében (mivel a oltás helye magasan van) a fiatal növényeket oldjuk le a támaszról és hajlítsuk le őket a földre. Az oltás körüli részt földdel, a többi részt rőzsével takarjuk be a hideg ellen. Az idősebb, kevésbé hajlékony rózsatövek koronáját belső takarásként fagyapottal vagy szalmával, kívülről pedig rőzsével vegyük körül.

A hónap vége felé kezd nyílni feledtetve velünk a zord időjárás viszontagságait az erika (Erica carnea), amely a hangafélék (Ericaceae) családjába tartozik. Rendületlenül virágzik a fagyos, havas idő ellenére is. Mivel alpesi növény hozzászokott a hideg időjáráshoz és talaj szempontjából sem túl igényes. Rózsaszín vagy piros virágaival a teraszok, erkélyládák és sziklakertek kedvelt kései növénye.

Ebben az időszakban is vethetünk, mégpedig a fagyban csírázó növények magjait. Ezek általában hegyvidékekről származó vad cserjék, amelyek magjainak hóra és fagyra van szüksége a csírázáshoz. Ezek közül a legkedveltebbek a nefelejcs, tavaszi hérics, harangláb, kökörcsin, sisakvirág, tündérfürt, ökörfarkkóró, salamon pecsétje, ligetszépe, kőtörőfű. Azokon a területeken, amelyek homokos talajúak és viszonylag korán átmelegszenek tél alá vetés is lehetséges. Ez esetben még a talajmenti fagyok előtt elvetett magvak, már kora tavasszal csírázásnak indulnak és a növény kora tavaszal virágba borul és termést hoz. A zöldségnövények közül így is vethető a sárgarépa, a petrezselyem és a borsó. Néhány egynyári virág (pl. porcsinrózsa, tátika, díszmák, szarkaláb) esetében is alkalmazhatjuk ezt a módszert.

A veteményesben ugyan már kevés munkánk van, de azért még ebben az időszakban is akad betakarítani való. A kelbimbó remek fagytűrő, nagyon sok fontos vitamint tartalmaz és egészen tavaszig szedhető. Az ínyencek most szüretelhetik a nálunk még kevésbé kedvelt paszternákot. Még a fagyok előtt fontos azonban a vöröshagymát felszedni, ha még eddig nem tettük meg, mert a hagyma igen fagyérzékeny.

A téli alma és a körte szürete után már csak néhány gyümölcs marad. Ilyenek pl.: csipkebogyó, som, kökény, naspolya, amelyek akkor lesznek jóízűek, zamatosak, édesek ha a dér már megcsípte őket. Ezért az első fagyok után érdemes leszedni őket. Sajnos nagyon romlandóak, ezért szüret után ajánlatos őket frissen elfogyasztani, vagy lefagyasztani.

A téli metszést már november közepétől meg lehet kezdeni. Az idősebb almafélék fáinak ritkító metszését decembertől februárig időszerű elvégezni. A gyümölcsfametszés fő célja a növekedés és a terméshozás közötti egyensúly biztosítása. A helyes metszés növeli és meghosszabbítja a gyümölcsfa teljesítőképességét. A legjobb termőkorban jön el annak az ideje, hogy a fiziológiai egyensúlyt - ellenőrző és ritkító metszésekkel - ameddig csak lehet, fenntartsuk. Idős fák, amelyek már csak termő hajtást produkálnak, gyorsan elöregszenek. Ilyen állapotban a fát intenzívebb metszéssel (fiatalító metszés) erőteljesebb hajtórügyképzésre lehet serkenteni. Ha a korona belső részébe bőséges fény és levegő jut be, növekszik a fa ellenálló képessége, egészségi állapota és hozama. Gyengébben fejlődő fákat erőteljesebben, erősebb fejlődésűt gyengébben kell metszeni.
Most lehet a málnavesszőket is visszavágni. Az egészségeseket kétharmad részig kell visszametszeni, ezzel egyidőben távolítsuk el a sérült, letermett vesszőket is.

(gazlap.hu)

LINKAJÁNLÓ
Alternatív gyógymódok

Egészség - orvos

Szépségápolás

Táplálékkiegészítők

Bio

Recept ABC

Vegetáriánus

Dísznövények

Világörökség



2006.11.02

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok