A sütőtök szezonja szeptembertől januárig tart. Ebből a vitaminokban gazdag zöldségből nemcsak desszerteket, de sokféle finomságot is készíthetünk belőlük. Ha darabban vásároljuk a sütőtököt, vigyázzunk arra, hogy felülete hibátlan, lédús legyen. Ha egészben vesszük a piacon, akkor csak ép héjú sütőtököt válasszunk. A megmaradt sütőtök fóliával letakarva egy hétig is eláll a hűtőszekrényben. Ha meg akarjuk sütni, akkor mindig friss tököt használjunk, de a leveshez használhatunk üvegben eltett, feldarabolt befőttet is.
Gyógyító sütőtök
Az amerikai indiánok évszázadok óta nemcsak a gonosz szellemeket űzik el a kivájt sütőtökök héjával, hanem a súlyos betegségeket is. A hatalmasra növő zöldség húsát, magvait hatásosan alkalmazták például láz esetén és különféle mérgezések ellen. Az ősi tapasztalatok nyomán elindulva a kutatók a sütőtök több előnyös tulajdonságát is felfedezték.
- Megvéd a ráktól. Hatóanyagai (az antioxidánsok) megvédik sejtjeinket az ún. szabad gyököktől (ezek voltaképpen agresszív oxigénmolekulák). Elsősorban a béta-karotin és a lutein rákellenes anyagok, amelyek csökkentik a tüdő-, méhnyak-, nyelőcső-, gyomor- és bélrák kockázatát.
- Kigyógyít a megfázásból. Ha sok tököt eszik, szervezete rengeteg A- és E-vitaminhoz jut, ezek pedig erősítik az immunrendszert.
- Csökkenti a magas vérnyomást. Rengeteg káliumot is tartalmaz (100 grammban kb. 380 mg-ot). Ez az ásványi anyag nélkülözhetetlen a vízháztartás karbantartásához, és szabályozza a szív izomzatának működését. Ráadásul természetes úton víztelenít, és normalizálja a magas vérnyomást.
- Óvja a prosztatát. A tökmag (olaja) a prosztatapanaszok megelőzésének és kezelésének is hatásos eszköze. Ez elsősorban a nagy mennyiségű omega 3-as zsírsavnak köszönhető, amely erősíti a férfiasság egyik mirigyét.
- Erősíti a húgyhólyagot. Szintén az omega 3-as zsírsav tartja edzésben a húgyhólyag izomzatát.
- Kisimítja a narancsbőrt. A tökmagolaj speciális hatóanyagokat tartalmaz, amelyek aktiválják a kötőszöveteket, feszessé téve a bőrt. Ha tehát kellemetlen cellulitiszes tünetekkel küszködik, rendszeresen végezzen tökmagolajos kezelést.
Sütőtök krémleves
Hozzávalók: 1 sütőtök, 1 fej hagyma, 15 g gyömbér, 1 evőkanál olaj, 1 evőkanál cukor, 1,5 dl fehérbor, 1/2 l zöldségleves, 1 teáskanál csilipor, só, bors, pár szál koriander, 1 evőkanál tejföl, 3 evőkanál narancslé
Elkészítés: A hagymát és a gyömbért kevés olajon megpirítjuk. Folyamatosan kevergessük, nehogy odaégjen. Hozzáadjuk a meghámozott, apróra vágott tököt, és az egészet még egy-két percig pirítjuk. Megszórjuk a cukorral, majd meglocsoljuk a fehérborral. Felöntjük a zöldséglevessel, majd a csiliporral, sóval, borssal ízesítjük. Közben a koriandert megmossuk, szárazra rázzuk, és leveleit lecsipkedjük. Belekeverjük a levesbe a tejfölt és a narancslevet. A levest megkeverjük a rúdmixerrel, addig míg teljesen sima nem lesz. A krémlevest a tányérokba merjük, korianderlevelekkel díszítjük.
Sütőtökös táskák
Hozzávalók 4 személyre: A tésztához: 30 dkg liszt, 3 tojás, 1 evőkanál olaj
A töltelékhez: 80 dkg sütőtök, 6 dkg édes kétszersült morzsa, 5 dkg alpesi sajt (reszelve), fél dl tejszín, 1 evőkanál citromlé, 1 mokkáskanál reszelt citromhéj
Elkészítés: A tésztához összegyúrjuk a lisztet a tojással, egy csipet sóval és az olajjal. Fóliába csomagoljuk, és a hűtőben kb. 1 órát pihentetjük. A tököt kettévágjuk, magjait kikaparjuk, húsát kisebb darabokban megsütjük a sütőben (220 fokon – gázsütő 4. fokozat – kb. 1 óra). A puha sütőtökhúst kiskanállal kikaparjuk, és villával összetörjük. A tökhússal összekeverjük a kekszmorzsát, a sajtot, a tejszínt, a citromlevet, a citromhéjat, és sóval, borssal ízesítjük. Hagyjuk kihűlni. Nagy lábosban 3-4 liter vizet forralunk. A tésztát 1 mm vastagra kinyújtjuk, és a felére szétosztva, evőkanálnyi halmokban rárakjuk a sütőtökös masszát. A halmok között megkenjük vízzel a tésztát, ráborítjuk az üres tésztadarabot, és a halmok között összenyomkodjuk. Derelyevágóval (vagy éles késsel) kockákra vágjuk. A tésztát a forró vízben addig főzzük, amíg feljönnek a víz tetejére. Leszűrjük, lecsepegtetjük. Felforrósítjuk az olajat, és megforgatjuk benne a sütőtökös táskákat.
Sütőtökös pite
Hozzávalók: Tészta: 10 dkg darált háztartási keksz, 10 dkg darált dió, 3 tojásfehérje, 12 dkg (barna)cukor
Krém: kb. 1 kg sütőtök, 2 dl (barna)cukor, 2 tojás, só, bors, fahéj, szegfűszeg, 3 cl whisky
Elkészítés: A tököt meghámozzuk, felkockázzuk, és egy pici vizet aláöntve puhára pároljuk, majd leturmixoljuk. Kb. 0,5 l sütőtökpép kell hozzá. A tojásfehérjét felverjük kemény habbá, és mielőtt teljesen jó lenne, a cukrot is belekeverjük. A kekszet és a diót hozzáadjuk, és egy 26 cm-es, morzsával behintett formába kenjük. Sütőben nagy lánggal (200-220 fok) 15 percig elősütjük. Ezalatt a 2 tojást és a cukrot kikeverjük, hozzáadjuk a fűszereket (só, bors csak óvatosan, mert alapjában ez egy édes pite), majd a sütőtökpürét és a wishky-t. Az elősütött tésztára öntjük, majd 170 fokon 45 percig sütjük.
Sütőtökös rizottó
Hozzávalók 4 személyre: 30 dkg sütőtök, 1 fej hagyma, 30 dkg rizs, 1 evőkanál ételízesítő, 2 evőkanál pirított tökmag, 7,5 dkg reszelt emmentáli, kevés vaj
Elkészítés: A sütőtököt durvára reszeljük le. Aprítsuk fel a hagymát, és kevés vajon futtassuk meg. Adjuk hozzá a sütőtököt és a rizst, majd 3 dl vízből a levesízesítővel készített lével öntsük fel. Lassú tűzön főzzük 20 percig. Ha megfőtt, keverjük bele a reszelt sajtot és a pirított tökmagot.
Hogyan válasszunk sütőtököt?
A sütőtöknek két fajtája látható a piacokon, az egyik a hatalmas, szürkészöld héjú, a másik körte vagy sonka formájú, kisebb, narancssárga héjú. A belseje nagyjából ugyanolyan mindkettőnek.
Ellenségük a fagy, ezért a nem megfelelően tárolt sütőtök héján található barna foltokkal óvatosnak kell lennünk. Ha megfagyott, könnyen romlani kezd. A nagy sütőtökből kinyert daraboknál a hús élénk színe, valamint a külső héj egészséges volta a lényeg. Ha a héj nyálkás, vagy nagyon sérült, inkább ne válasszuk. Hogy megsütve milyen lesz, azt szinte lehetetlen ennél a fajtánál megjósolni. Ne tartogassuk sokáig hűtőben, hajlamos megsavanyodni vagy penészedni. A kis penészfoltokat le lehet vágni, de a nagyobbak már elronthatják az egész darab ízét. A sonka vagy körte alakú sütőtöknél egyszerűbb a jóslás, minél élénkebb narancsszínű a héj, annál érettebb és finomabb a húsa. Levesnek, köretnek is jobb ez a fajta, de érzékenyebb a fagyra, mint a másik, ezért alaposan nézzük meg a sérüléseket a héjon.
(nana.hu)
Linkajánló:
RECEPT ABC,
Alternatív
gyógymódok,
Egészség, orvos,
Táplálékkiegészítők,
Szépségápolás, bio,
vegetáriánus