HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Aktuális teendők > Rózsaültetés

t: 5731

Rózsaültetés









Ezt tartsuk szem előtt, és ennek tudatában reklamáljunk alkalomadtán. A vásárláskor figyeljünk az alábbiakra: egészséges gyökérzet, érett vesszők. A megfelelő gyökérzet hossza eléri a 40 cm hosszúságot, míg a vesszők esetében 3-4 darab, 40 cm hosszúságú vesszők a megfelelőek.

Az ültetés legalkalmasabb időpontja október vége, november eleje. Az ültetést megelőzi a talajelőkészítés. Ideális esetben az őszi ültetéshez a talajt tavasszal készítsük elő, hogy legyen ideje a megülepedésre. Ha ez nem valósul meg, akkor a rózsa gyökerei a földmozgás következtében elszakadnak, ami hátráltatja az eredést. Az őszi ültetés azért kedvezőbb, mert a növénynek időt adunk a begyökerezésre, és a következő tavasszal erőteljesebben fejlődik, mint tavasszal kiültetett társai. November közepe után a kiültetés már nem ajánlott, hiszen a fagyok beállta miatt kifagyhatnak a tövek, illetve a fagyott földből nem tudnak vizet fölvenni, így kiszáradnak.

A talajt legalább 60 cm mélyen ássuk fel, forgassuk meg, úgy, hogy a humuszréteg továbbra is fenn maradjon, az alsó réteget pedig lazítsuk meg. Ezt úgy érjük el, hogy a felső másfél ásónyomnyi réteget jól átforgatjuk, az alsó egy ásónyomnyi réteget pedig felássuk. Az alsó réteget meg is kell trágyázni, ehhez használjunk érett szervestrágyát, amit bedolgozunk a talajba. Négyzetméterenként 5-10 kg trágyát kell számítani.

Ha sorba telepítjük a rózsát, a növényeket 30-40 centiméterre ültessük el egymástól. Ha többsoros ágyásban kívánunk ültetni, akkor a sortávolság 60 centi legyen. A tápanyagban gazdag talaj esetében 20-30%-kal távolabb kell ültetni a töveket. A parkrózsák térigénye nagyobb, míg a floribundák, polyanthák esetében a színhatást helyezzük előtérbe, így a parkrózsáknak 3-4 nm tenyészterületre van szükségük, míg a többieknek az igénye 0,3-0,5 nm. A kúszórózsák legalább 1,5 m távolságra kerüljenek egymástól, ennél nagyobb távolság esetében a térkitöltés hézagos lesz. Oszlop vagy pergola mellé két-két tövet telepítsünk. Oszloptól a rózsatő legalább 20 cm távolságra, a faltól legalább 50-60 cm távolságra kerüljön. A falak ugyanis nagy nedvszívó képességgel bírnak, és a rózsák a fal közelében szárazságtól szenvedhetnek. Általában elmondhatjuk, hogy a túl közeli tövek között gyakoribbak a gombás fertőzések, és jobban elszaporodhatnak a kártevők. A pangóvizes területeket kerülni kell. A terület kiválasztásánál tartsuk szem előtt, hogy a tövet naponta legalább 5-6 óra napfény érje, és az lehetőleg a reggeli órákban, hogy a harmat gyorsan felszáradjon a levelekről.

Amennyiben szabadgyökerű oltványt telepítünk, az ültetést októberben fejezzük be. Az ültetőgödör két ásónyomnyi, körülbelül 40 centiméter mély legyen. A tenyészedényes (konténeres) rózsát – a fagyos időszakot és a forró, száraz napokat kivéve – az év bármely szakában ültethetjük. Számára az edény méretének kétszeres szélességű, és egy kissé mélyebb gödröt ássunk. A növényt úgy emeljük ki az edényből, hogy a földlabda lehetőleg ne sérüljön.

Vizes talajba ne ültessünk, csak nedves talajba. Az átázott talaj annyira tömörödhet, hogy a növények gyökerei nem tudnak megfelelően fejlődni, mintha csak betonba ültették volna őket.

Mind az edényes, mind pedig a szabadgyökerű rózsát ültetés előtt napos helyen állítsuk fél napra vízbe, hogy a tárolás, illetve a szállítás során, a kevésbé szakszerű csomagolás következményeképpen elveszített nedvességet pótolhassa. A nedvességvesztést jelzi a vesszők héjának megráncosodása. A konténeres növényt edényestől állítsuk vízbe. A szabadgyökerű rózsa gyökérzetét fűrészporral töltött zsugorfóliába csavarják. Ezt távolítsuk el, és a gyökereket óvatosan hajtogassuk szét, majd néhány centiméterrel kurtítsuk meg, vagy a sérült részek fölött vágjuk vissza. Ezt követheti a vermelés, amely az ültetésig a rózsa tárolására szolgál.

Ültetés előtt a gyenge hajtásokat távolítsuk el, a főhajtásokat pedig metsszük vissza a bokorrózsánál 3-4, a futórózsánál 8-10, a magastörzsű rózsánál pedig 2-3 szemre. Mindig a külső szemre metsszük vissza a vesszőket. A sérült, éretlen vesszőket tőből távolítsuk el. A gyökérnyakról, a szemzés helye alatt hajtásnak induló rügyeket vagy vadhajtásokat szintén el kell távolítani. A tenyészedényes növényeket a benne lévő közeg szintjéig ültessük az ültető gödörbe.

A gödör akkora legyen, amelybe a tő kényelmesen behelyezhető. A szabadgyökerű rózsa esetében az oltás helye 3-5 centiméterrel a talaj felszíne alá kerüljön. A rózsafákat eredeti ültetési mélységükig vagy az első visszametszésig ültessük el. Az ültetőgödröt az ültetés és feltöltés előtt és után is alaposan öntözzük (iszapoljuk) be. Tövenként körülbelül 5 liter vizet adjunk. A rózsatövet az első fagyok beálltáig rendszeresen öntözzük. A talajt lehetőleg 10-15 cm mélységig nedvesítsük át.

Ha túl későn jutunk a tövekhez, a téli tárolást meg kell oldani. Ehhez ajánlott a téli vermelés. A tearózsa, a grandiflóra és a floribunda fajtákat a mínusz 7 fok alatti hőmérséklet végzetesen károsítja. A téli védelem érdekében a tövet az elágazásig kupacoljuk fel földdel, hordjunk rá száraz lombot, esetleg fenyőgallyakat, 10-15 cm vastagon. A takaróanyagot áprilisban bontsuk el.
Márk Gergely rózsanemesítő

(www.kertpont.hu)

Linkajánló:


Dísznövények




2006.10.11

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok