Téved, aki azt hiszi, hogy kenyeret sütni nehéz. Semmivel sem bonyolultabb, sőt, jóval könnyebb, mint a legtöbb sütemény elkészítése. A titok nyitja mindössze annyi, hogy pontosan be kell tartani a receptben szereplő mértékeket. Itt nem működik a "megkóstolom és majd ezt-azt beleteszek még" -elv, mivel kenyerünk állaga múlhat azon, hogy miből mennyit használunk. Általánosságban elmondható, hogy a fehér lisztből készült tészták gyorsabban megsülnek, mint "barna" társaik, ám a teljes kiőrlésű lisztből sütött - és a különböző magvakkal ízesített - kenyerek sokkal egészségesebbek, szebbek, finomabbak. Megéri tehát kísérletezni az ízekkel!
Csodatévő kemence?
Az ókori népek csodának tartották azt a folyamatot, amely során kásaszerű tésztájuk kezdetleges kemencéikben kenyérré változott. Ezért nagy becsben tartották a kenyeret és a sütésre szolgáló helyet, amelyet az istenek lakhelyének tartottak.
Kenyérsütés lépésről lépésre
1. Válasszuk ki a számunkra legszimpatikusabb receptet, és gondosan mérjük ki a hozzávalókat. Tartsuk szem előtt, hogy a barna lisztből készült kenyér sokkal tömörebb lesz, mintha fehér lisztből készült volna, ezért ne variáljuk a leírtakat.
2. Konyhai robotgéppel keverjük össze a hozzávalókat és alaposan dagasszuk meg a tésztát. Ügyeljünk arra, hogy amennyiben nem élesztőporral sütünk, az élesztőt meleg tejjel vagy vízzel keverjük össze, így hamarabb meg fog kelni.
3. 10-15 percen keresztül dolgozzuk át alaposan kézzel is a kenyerünket, mivel a robotgép dagasztó fejei gyakran nem egyenletesen gyúrják át a tésztát. Lisztezett nyújtólapon formáljunk belőle kenyér, kifli vagy cipóformákat.
4. Műanyag tálban, egy konyharuhával letakarva hagyjuk kelni a tésztát legalább egy órán át. Legjobb, ha a radiátoron vagy a sütő közelében helyezzük el, a lényeg az, hogy melegben legyen.
5. Vajazzunk ki egy nagy tepsit és helyezzük bele a megkelt kenyereket. Éles késsel vágjuk be körülbelül fél cm mélyen a tetejüket, (ezek majd sülés közben szépen kettényílnak) és felvert tojássárgával kenjük meg.
6. Ízlés szerint szórjuk meg lenmaggal, szezámmaggal, tökmaggal, napraforgómaggal, mákkal vagy korpával a már megkent kenyereket. Szép mintákat készíthetünk, amelyek a tojásnak köszönhetően a tésztán maradnak.
7. Közepes lángon, recepttől függően 45-50 perc alatt süssük készre kenyereinket, és spéktűvel ellenőrizzük, hogy a belseje is kellőképpen átsült-e. Ha a tészta tetejét kicsit megkapná a meleg, borítsuk be alufóliával. Ropogósabb lesz a kenyér, ha a tepsi alá egy kis fazékban vizet helyezünk.
Kenyérsütő gépek
Amennyiben rákaptunk a házi készítésű kenyerekre, megkönnyíthetjük az életünket azzal, ha vásárolunk egy kenyérsütőgépet, amely ma már minden nagyobb elektronikai áruházban kapható. Ára 9.000 - 35.000 Ft között mozog. Előnye, hogy nem kell a dagasztással, kelesztéssel foglalkoznunk, egyszerűen beletesszük a hozzávalókat és beállítjuk a gépet a kívánt programra. Süthetünk fehér-, barna-, magos-, fűszeres kenyereket, kedvünk szerint. A gép még arra is "figyelmeztet", hogy mikor kell a magokat beszórnunk, hogy az utolsó fázisban a kenyér tetejébe pirítsa. Tetszőlegesen programozhatjuk, így akár reggelente mindig forró, ropogós kenyérrel kezdhetjük a napot.
Jobb, mint a fehér!
A teljes kiőrlésű liszt rostokban gazdag, így kedvező hatással van az emésztésre és csökkentheti a zsír koleszterinszintjét. Különösen magas a B1-vitamin tartalma, amely a szénhidrátok anyagcseréje, és az idegrendszer működése szempontjából elemi fontosságú. (Hiánya esetén nem, vagy csak nehezen tudjuk megemészteni a szénhidrátokat.) Magas magnézium-, réz-, mangán-, króm és szelén-tartalma jelentős szerepet tölt be az egészségünk megőrzésében.
Előkészítés: A mogyorót durvára vágjuk, és zsiradék nélkül megpirítjuk egy serpenyőben. Kivesszük, és hűlni hagyjuk. A vaníliarudat kettévágjuk, és kikaparjuk.
Elkészítés: A banánt meghámozzuk, villával szétnyomjuk. A vajat felforrósítjuk, és megfuttatjuk rajta a banánpépet. Félretesszük. A tojásokat kettéválasztjuk, a sárgákat habosra keverjük a mézzel. Beledolgozzuk a tejet, a vaníliapépet és a banánt. Egymás után hozzákeverjük a lisztet, a sütőport és a mogyorót. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, és óvatos mozdulatokkal a masszába forgatjuk. A sütőt 180 fokra (gázsütő 2. fokozat) előmelegítjük. Alaposan kikenünk egy 30 cm hosszú tégla alakú sütőformát, belesimítjuk a masszát, és a sütőben kb. 60-75 percig sütjük.
Olívás lapos kenyér
Hozzávalók: 1/2 kg finomliszt, 1 evőkanál só, 1 kávéskanál cukor, 25 g élesztő, 1 ág rozmaring, 4+2 evőkanál olivaolaj, 1 üveg paprikával töltött olivabogyó, 1 üveg sima olivabogyó
Elkészítés: A lisztet összekeverjük a sóval. 1 dl langyos cukros vízben felfuttatjuk az élesztőt, és hozzáadjuk a liszthez. 4 evőkanál olivaolajat beleöntjük 2,5 dl langyos vízbe, majd ezt is a liszthez adjuk. Kidagasztjuk, hogy lágy tészta legyen belőle. Kb. 1 órát kelesztjük. A rozmaring leveleit és a töltött olívabogyót apróra vágjuk.Ha a tészta megkelt, lisztezett deszkára borítjuk, átgyúrjuk, ellapítjuk, és belegyúrjuk a rozmaringot és az olívabogyót. Nyelv formájú lapra nyújtjuk, lisztezett tepsibe tesszük. A tetejét díszítsük a többi olívabogyóval, és még kb. 30 percig kelesztjük.
A sütőt előmelegítjük 200 fokra. Beteszünk az aljára egy vízzel félig telt tepsit, hogy sülés közben ne száradjon ki a kenyér. Meglocsoljuk a maradék 2 evőkanál olívaolajjal, és kb. 35-40 percig sütjük. A sütőből kivéve azonnal megkenjük hideg vízzel, és hagyjuk kihűlni.
Előkészítés: Az élesztőt kevés langyos vízzel elkeverjük, hozzáadjuk a cukrot, kevés lisztet és langyos helyen kb. 20 percig kelesztjük. A hagymát, fokhagymát megtisztítjuk és apróra összevágjuk. A kaprot, petrezselymet, rozmaringot megmossuk, apróra vágjuk.
Elkészítés: A margarint felolvasztjuk, és habosra keverjük a két tojással, a petrezselyemmel, a kaporral, a rozmaringgal és a szerecsendióval. A maradék lisztet nagy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a megkelt élesztőt, a fűszeres margarint, a hagymát, a fokhagymát, a sót, és a maradék langyos vízzel simára dagasztjuk. Konyharuhával letakarjuk, és langyos helyen kb. 20 percig kelesztjük. Hosszúkás sütőformát kikenünk margarinnal, és beszórjuk liszttel. Átgyúrjuk a tésztát, a formába tesszük, és ismét állni hagyjuk kb. 15 percig. A sütőt 220 fokra (gázsütő 4. fokozat) előmelegítjük. A tészta tetejét megkenjük vízzel, és éles késsel pár helyen keresztben bevágjuk. A sütőben kb. 40 percig sütjük. Amikor a sütőből kivesszük, rácsra borítjuk, megkenjük a forró kenyeret vízzel, hogy ropogós legyen a héja. Csak amikor teljesen kihűlt akkor szeleteljük. Vajjal, sajttal kínáljuk.
Tökmagos kenyér
Hozzávalók: 4 dkg friss élesztő, 350 ml langyos víz, 1 kg teljes kiőrlésű liszt, 2 dkg só, 350 ml langyos tej, 20 dkg tisztított tökmag
Előkészítés: Az élesztőt nagy tálba morzsoljuk, ráöntjük a vizet, és hagyjuk felolvadni. Hozzákeverjük a lisztet, a sót, a tejet és a tökmagot (1 evőkanállal félreteszünk a szóráshoz). A kézi robotgép dagasztó spiráljával alaposan összekeverjük. Letakarjuk, és meleg helyen 40 percig kelni hagyjuk.
Elkészítés: A tésztát még egyszer átkeverjük, ketté vagy három felé osztjuk, és hosszúkás kenyereket formázunk. A tepsit kibéleljük sütőpapírral, rátesszük a tésztát, letakarjuk, és még 40 percig kelni hagyjuk. A sütőt 220 fokra (gázsütő 4. fokozat) előmelegítjük. A tésztára szórjuk a félretett magokat, és a sütőben kb. 40 perc alatt megsütjük.
Ünnepi kenyér
Hozzávalók 2 darabhoz: 60 dkg liszt, 4 dkg élesztő, 2,5 dl langyos tej, 12 dkg joghurtos vaj, 7 dkg cukor, 1 citrom reszelt héja, 3 tojássárgája + 1 a kenéshez, 12 dkg mazsola
Előkészítés: A lisztet tálba szitáljuk, közepébe mélyedést nyomunk, beletördeljük az élesztőt, és ráöntjük a langyos tejet. Letakarjuk, és 15 percig pihentetjük.
Elkészítés: Megolvasztjuk a vajat, belekeverjük a cukrot, a citromhéjat, a tojássárgáját, egy teáskanál sót, és az egészet a lisztre öntjük. A kézi robotgép dagasztóspiráljával addig keverjük, amíg a tészta hólyagos lesz, és elválik az edény falától. Letakarjuk, és 15 percig kelesztjük. A tésztába dolgozzuk a mazsolát, kettéosztjuk, és cipóvá formázzuk. Kissé lenyomjuk, bekenjük tojássárgájával, késsel kissé bevágjuk, és 30 percig kelesztjük. A sütőt 220 fokra (gázsütő 4. fokozat) előmelegítjük. A cipókat betesszük a sütőbe, 5 percig elősütjük, lekapcsoljuk a sütőt 180 fokra (gázsütő 2. fokozat), és további 30 percig sütjük.