A virágok változatos alakban és színekben jelennek meg a viszonylag merev szárakon. A kék kivételével szinte minden szín megtalálható közöttük.
Méretük és karakteres megjelenésük miatt virágágyakban mutatnak a legszebben. Szép társai lehetnek azok az évelő és egynyári virágok, amelyeknek levelei és virágai nagyságban, formában erőteljesen különböznek tőlük. A dália szabályos alakú virágai között pompásan hatnak például a szarkalábak, krizantémok, zsályák, lazításképpen a díszfüvek is.
Dália-csoportok
A különleges formákat csoportokba sorolták, így léteznek kaktusz-, dekoratív-, pompon-, labda-, anemonedáliák, telt és egyszerű változatban. Népszerűségüket - szépségükön túl - tartós és gazdag virágzásuknak is köszönhetik. Jó körülmények (üde, jó vízelvezetésű talaj, napos hely) között egyetlen tő 80-100 virágot is hozhat kora nyártól késő őszig.
Tárolás a téli hónapokban
A dáliák virágzása az első őszi fagyokkal véget ér. Ahhoz, hogy a következő évben folytathassák életüket, időben föl kell szedni és megfelelő helyen kell tárolni gumóikat. Október közepétől már megkezdhető a munka.
A szárat éles metszőollóval elvágjuk az alsó, elfásodott résznél, a tőnyak fölött 8-10 centiméterrel. Ezt követően ásóvillával a tő alá nyúlunk és kiemeljük a talajból. A fölösleges földet lerázzuk róla és néhány órán át szikkasztjuk a gumókat. Enyhén nedves homokkal vagy tőzeggel teli ládába helyezzük őket, úgy hogy a szárcsonk lefelé nézzen. A téli hónapokban 5 fokos, szellőztethető helyiségben tárolhatók a gumók, amelyek április végétől május elejéig újra a szabadba kerülhetnek.
(nana.hu)
Linkajánló:
Dísznövények