1. Az őszibarack a rózsafélék családjához tartozik, és sok köze nincs az őszhöz: júniustól szeptemberig terem. Kínából származik, innen jutott el a "selyemúton" az akkori Perzsiába. A rómaiak perzsa gyümölcsnek hívták, innen a latin (és sok nyelven hasonló) persica elnevezés.
2. A kínaiak varázserőt tulajdonítanak az őszibarackfának, a -virágoknak és különösen magának a gyümölcsnek. Démonűzőnek, gyógyításra, és járványok idején amulettként is használták.
3. Az őszibarackból készült pakolás kiválóan hidratálja a naptól száraz arcbőrt. Egy érett barackot turmixolj krémesre egy kevés tejföllel, masszírozd a bőrbe, és hagyd az arcodon 15 percig.
4. Az őszibarackban található karotinoidok, a xantofilok védik a sejteket, a rostok segítik a bélműködést, a benne lévő niacin a magnéziummal, cinkkel és szelénnel együtt pedig igazi "hepi dózis" - fiatalon tart és hangulatjavító hatása is van.
5. Gazdag A-, C- és P-vitaminban, utóbbi segíti a C-vitamint abban, hogy a kötőszöveteket egészségesen tartsa. Kenhető, látványra is gyönyörű, erősíti és fiatalítja a szervezetet.
6. Akkor érdemes leszedni, amikor könnyen elválik az ágtól, közepes erővel be lehet nyomni, és az illatától összefut a nyál a szádban.
7. Fejedelmi nass: 1 közepes őszibarack mindössze 40 kalóriát számlál, szinte teljesen zsírmentes, és csak 10 g szénhidrátot - ebből 1,5 g rostot - tartalmaz.
8. A gyümölcsök közül az őszibarackban és a sárgadinnyében van a legtöbb A-vitamin, ami többek között a látásjavítást segíti elő.
Őszibarackos sült
francia pirítós
12 szelet franciakenyér
(1 cm vastag)
10 dkg tejszínes krémsajt
4 őszibarack szeletekre vágva
5 dkg mandula apróra vágva
2 dl tej
3 evőkanál méz
3 nagy tojás
2 ek. olvasztott vaj
1 tk. fahéj
1/2 tk. vaníliaőrlemény
Kend meg a kenyérszeletek mindkét oldalát krémsajttal, fektesd őket egymás mellé kivajazott tepsibe. Szurkáld meg őket villával. Halmozd rájuk az őszibarack-szeleteket és szórd meg a mandulával. Jól keverd el a maradék hozzávalókat, és öntsd a kenyerek tetejére. Süsd 20-25 percig, vagy amíg a tojás már nem folyós.
Őszibarackparfé
60 dkg őszibarack (5 dl pépre lesz szükség)
1/2 dl friss citromlé
2,5 dl tej
2,5 dl habtejszín
2 tojássárgája
édesítő ízlés szerint
Hámozd meg a barackokat, turmixold össze a húsát a citromlével. A felhasználásig tedd hűtőbe. Keverd össze a tejet és a tejszínt, és vastag aljú lábosban gyakran kevergetve gyöngyöztesd 20 percig, ne forrald. Add hozzá az édesítőt. Egy tálban keverd jól el a tojássárgáját, apránként keverj bele kb. 2 dl tejes keveréket. Öntsd vissza az egészet a tejeslábosba, és lassú tűznél, folyamatos keverés mellett sűrítsd addig, amíg a kanalat be nem vonja a keverék. Ne forrald. Ha kihűlt, keverd bele a barackpürét. Öntsd műanyag edénybe, és tedd a fagyasztóba, majd félóránként keverd át az egészet. Ha már teljesen megfagyott, tedd át egy őzgerincformába, és tedd be még fél órára a fagyasztóba. Szeletekben tálald.
Gyors őszibaracktorta
8-10 barack szeletekre vágva
20 dkg liszt
20 dkg cukor
1 nagy tojás felverve
10 dkg vaj vagy margarin
fahéj, őrölt szegfűszeg
A barackszeleteket szórd meg fahéjjal, szegfűszeggel és cukorral, jól keverd össze, és terítsd egy nem túl mély tűzálló tál aljára. Keverd össze a lisztet a maradék cukorral és a tojással (nem fog összeállni tésztának), morzsold a barack tetejére. Csurgasd rá egyenletesen az olvasztott vajat. Süsd 180-200 fokon 30 percig, vagy amíg a teteje ropogósra és világosbarnára nem sül. Vaníliafagyival valami isteni...
(shape.hu)
Linkajánló:
RECEPT ABC,
Alternatív
gyógymódok,
Egészség, orvos,
Táplálékkiegészítők,
Szépségápolás, bio,
vegetáriánus