Ez a Csucsorfélék családjába (Solanaceae) tartozó, hatalmasra, akár 4 méteresre is megnővő, illatos virágokat hozó, félörökzöld növény hazánkban is igen nagy népszerűségnek örvend. Kertbe kiültetve valamint dézsás növénynek is egyaránt tartható. Rendkívüli módon mutatós, dekoratív növény, amely magányosan ültetve szemet gyönyörködtető látványt nyújt. Dél-Amerikából származik. A Daturák nemzettségének kb 25 faja létezik, némelyik bódító illatáról is nevezetes. Közülük azonban nem mindegyik olyan népszerű, mint az angyaltrombita. lyen a mindenki által nagyon jól ismert csattanó maszlag (Datura stramonium), amely az egyik legmérgezőbb növény.
Sajnos azonban az angyaltrombitának is minden része (gyökere, szára, levele, virága, magja) igen mérgező, erősen narkotikus hatású. A Daturáknak ezt a tulajdonságát Mexikóban törzsi szertartásokon jóslásra használták, az azwarestindiánusok (más néven algonkinok) pedig a fiatalkorúak férfivá avatási ceremóniáján, bódító italnak elkészítve fogyasztották. Indiában a régi thug szekta a feláldozandó embereket ezzel ajánlotta Kalinak.
Hazánkban a Datura hybrida a kiskertekben már régóta megtalálható. Az utóbbi időben a cserjés angyaltrombitának 2 faja (Datura suaveolens és Datura aurea) vált igen kedvelt dézsás növényünkké. Egyre népszerűbb a Kékvirágú törpe datura is, az angyaltrombita igen közeli rokona, amely 30-40 cm-re megnővő liláskék, csengettyű alakú virágú. A folyamatos növénynemesítéseknek, keresztezéseknek köszönhetően az angyaltrombitának a fehéren kívül már sárga, rózsaszín, piros, lila virágú fajtái is léteznek, A telt virágú változatok sem ritkák. Egyes példányokon a tölcséres virágok mérete akkora, mint egy trombita, akár az 50 cm-es nagyságot is eléri.
Trópusi származásának köszönhetően a napos, széltől védett helyet szereti, de még a félárnyékot is elviseli. A tűző naptól azonban óvni kell. Ha dézsásként akarjuk tartani laza, tápanyagban gazdag, általános virágföldbe ültessük. Amennyiben lehetőségünk van rá tavasszal ültessük ki a kertbe. Telepítéskor a kerti talajt dúsítsuk fel egy kis marhatrágyával, ezt a növény gyors növekedéssel hálálja mag. Az angyaltrombita júniustól késő őszig, az első fagyokig virágzik. A kertbe kiültetett növény gazdagabban virágzik, mint edényben tartott. Az idősebb egyedek egy kerti szezon alatt akár 100 virágot is hozhatnak. Az angyaltrombita méretéből adódóan nyáron nagyon sok vizet igényel, akár naponta öntözzük. Augusztus végéig heti 1 alkalommal bőségesen trágyázzuk. Az elnyílt virágokat rendszeresen távolítsuk el a növényről.
Az angyaltrombita nem fagytűrő, ezért szeptemberben ki kell ásni a földből és a földlabdájával együtt dézsába beültetni. Az első fagyokig a teraszon, védett helyen még kint tarthatjuk.
Világos, hűvös pincében vagy télikertben, 5-10 C°-on, minimális öntözés mellett teleltessük át. A tél folyamán jelentős mennyiségű vizet veszít, ezért általában sok levelet elhullajt. Ha magasabb hőmérsékleten 10-15°C-on teleltetjük, a következő évben már egészen korán (március-áprilisban) virágzik. Kora tavasszal egyharmadáig vágjuk vissza és egyúttal a beteg, vagy kártevőktől fertőzött ágakat is távolítsuk el. Folyamatos metszéssel, alakítgatással kis "fácskát" nevelhetünk belőle.
Az angyaltrombitát kora tavasztól nyár végéig dugványozással szaporíthatjuk.
Szerző: Szegedi Éva (Vica)
(gazlap.hu)