A fogyókúra nem csupán divat, hanem a leggyakoribb beszédtéma is. Könyvek, folyóiratok, internetes oldalak tucatjai foglalkoznak vele, gombamódra szaporodnak a fitnesz stúdiók, naponta új fogyókúrás csodaszerek jelennek meg a patikákban. A különböző diétás módszerek dzsungelében szinte lehetetlen eligazodni. Vannak, akik az elválasztó diétára esküsznek, mások Dr. Atkins módszerét követik, megint mások a glikémiás indexek bűvöletében élnek. A legtöbben mindent kipróbálnak legalább egyszer. Aztán abbahagyják, visszahíznak, majd kezdik elölről, néhány kilóval már súlyosabban.
Az anyagcsere
A fogyókúrát a fejben kell elkezdeni – csak az képes lefogyni és a súlyát tartani, aki gyökeresen megváltoztatja az életmódját. Egyrészt kevesebbet, de főként okosabban eszik, másrészt pedig többet mozog. Akkor veszít valaki a súlyából, ha a szervezete a tartalékait kénytelen felemészteni.
A csodadiéták rendszerint nagyon kevés kalóriát engedélyeznek, ekkor azonban a szervezet takarékra kapcsol, az anyagcsere a normálisnak a 40 százalékára is képes visszaesni. Ebben a fázisban sokan feladják, mivel a mérleg napokig, esetleg hetekig sem mutat kevesebbet. Ekkor csakis a türelem segít, tovább kell folytatni a kúrát. A kiegyensúlyozott diéta során átlagosan heti fél kiló súlytól szabadulhatunk meg.
A boldogságszer
Ha munkahelyi gondunk van, egyedül vagyunk, megcsaltak vagy elhagytak, azonnal a csokihoz, mogyoróhoz, chipshez nyúlunk. Nem véletlenül, hiszen a hatás biztos: a zsírok és a cukor megemelik a vérben a triptofán mennyiségét, ami fokozza a boldogságdrog, a szerotonin termelődését az agyban. Már gyerekkorunkban megszoktuk, hogy csokival jutalmaztak, vigasztaltak bennünket, később saját magunkat is, és lassan az édesség utáni vágy kényszerré vált.
Az automatikus reflexeket nem könnyű megváltoztatni, mégis ez a legfontosabb. Tudomásul kell venni, hogy nem az édesség, hanem az öröm hiányzik. Azt pedig jelentheti egy szép koncert, egy jó film vagy egy finom, illatos fürdő. Aki állandó stresszben él, többet eszik, de ha nyugtató kalóriák helyett örömszerző tevékenységet folytat, a feszültség is oldódik. És itt a kör bezárul.
Kísértések
Általános támadás folyik az egészségünk ellen: a gyorséttermek újfajta hamburgerrel bombáznak, a tévében tejszínes jégkrémmel visznek kísértésbe, a szupermarketben frissen sült fehérkenyér illata csábít. Ráadásul minden egyre nagyobb: XL-es a csoki, vödörben árulják a pattogatott kukoricát, literszám a kólát. Hozzátéve: így jobban megéri. Kérdés, hogy kinek?
A másik baj, hogy egyre kevesebb természetes ételt fogyasztunk. Főtt krumpli helyett burgonyachipset, sovány sertéshús helyett virslit és felvágottakat, gyümölcs helyett gyümölcs(ízű) leveket.
A jo-jo effektus
A fogyózók többsége ismeri ezt a kellemetlen jelenséget: amint visszatér korábbi, normális étkezési szokásaihoz újra hízik. Ezért ha a radikálisan csökkentett energiát fokozatosan növeli is, az ésszerű, egészséges étrendet követni kell. No és mozogni is szükséges, legalább hetente kétszer-háromszor. Az ideális testsúlyt megtartani kemény munka, amit egy percre sem lehet abbahagyni. Amit viszont nyerünk vele – testi-lelki egészségünk –, megéri a fáradságot.
Fogyilegendák
A fogyókúra örök téma, és a fantázia nem ismer határokat. Mindenkinek van legalább egy tuti módszere a kilók elvesztésére, az áhított alkat elérésére. Íme a leggyakoribb tévhitek és fogyimesék.
- Sok kicsi étkezéssel könnyebb lefogyni
A kúrák egy része napi ötszöri, kis étkezést ír elő. Akinek azonban épp az a gondja, hogy túl sokat eszik, annak ez is túl sok lesz. Egy összehasonlító vizsgálat kimutatta, hogy aki naponta ötször eszik a kúra során, az 250 kalóriával többet fogyaszt, mint aki csak háromszor eszik. Ezért jobb csak háromszor enni a teltség érzéséig, így a rohamokban jelentkező éhség sem fenyeget.
- Amit késő este eszünk, az jobban beépül a szervezetbe
Széles körben elterjedt tévhit, hogy az esti meleg étkezéstől jobban lehet hízni, mint a napközben elfogyasztott ételektől. Nem az a döntő, hogy mikor, hanem hogy mit és mennyit eszünk.
- A zsírégetők segítik a fogyást
Hol kelbimbót, hol meg ananászt kell ennünk - zsírégetőként. Mások L-Carnitint és zöld teát ajánlanak, mondván, ezek nem engedik a zsírt beépülni. Semmiféle tudományos alapja nincs ezeknek a zsírégető anyagoknak, ám mivel zöldségekről, gyümölcsökről van szó, egészségesek és biztosan nem ártanak. Az viszont tény, hogy némelyik fogyasztószernek súlyos mellékhatásai vannak, van, amelyik például szívritmuszavart, remegést, koncentrációzavart okoz.
A drasztikus fogyókúra elfojtja a nemi vágyat. A radikális, pláne az egyoldalú diéta során a szervezetben vitamin- és ásványianyag-hiány lép fel. Ha nem fogyasztunk megfelelő mennyiségű zsírt, illetve ha túlságosan alacsony – 100-120 milligramm alatti – a koleszterinszint, az is okozhat szexuális zavarokat.
Az alkohol több szempontból is árthat. Kis mennyiségben ugyan oldja a feszültséget, segít ellazulni, nagyobb dózisban azonban túlzottan lelassít, tompítja az érzékelést, esetleg képtelenné tesz a nemi életre. Emellett csökkenti a férfi nemi hormonok termelését. A sörben lévő komló rendszeres fogyasztása pedig tartósan csökkenti a libidót. A dohányzás leginkább a férfiakra nézve káros: növeli az érelmeszesedés veszélyét, s impotenciához is vezethet.
Kimondottan növelik viszont a szexuális étvágyat a magas E-vitamin- valamint cinktartalmú ételek: a belsőségek, a tökmag, a szezámmag, a lencse, a búzacsíra, a szójabab, az osztriga, a tojás, a gyümölcsök, a karalábé, a túró, a kaviár és a homár.
(nana.hu)