HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > KONYHA > Szabadtűzön > Bográcsban főtt finomságok

t: 14127

Bográcsban főtt finomságok

A bogrács az egyik legrégibb főzőedényünk, amelyet már évezredekkel korábban a vándorló törzsek is használtak. Az Alföldön bográcsnak, Debrecen környékén vasfazéknak, a Dunántúlon pedig üstnek nevezik. A különböző bográcsok közös jellemzője, hogy mindegyiknek fogantyúja van, amelynek segítségével a tűz fölé vagy akár állványra akaszthatók, a lapos fenekűek pedig a tűzhelyre is ráhelyezhetők.

A bográcsozáshoz nem kell különösebb tudomány, hiszen szinte minden "leves" ételt megfőzhetünk benne. Bográcsot bármelyik nagyobb hipermarketben vagy barkácsáruházban vehetünk, áruk 1000-5000 forint körül mozog. A vásárlásnál figyeljünk a bogrács méretére. Ha csak szűkebb családi körben szeretnénk főzni benne, célszerű kisebbet (3 literest), ha nagyobb baráti összejövetelekre vágyunk, érdemes nagyobbat (13 literest) venni. A legtöbb jól bevált receptünket bográcsban is elkészíthetjük. A különbség mindössze annyi lesz, hogy a főzési idő jócskán elnyúlik. Ez természetesen a bogrács magassága és a tűz ereje függvényében szabályozható, de tény, hogy a szabadtüzi ételek többségéhez idő és türelem kell. De miért is kapkodnál? Gyönyörködj a bogrács alatt ropogó fahasábok között izzó parázsban, szívd magadba a hagyma és a szalonna ínycsiklandozó illatát, és tölts magadnak egy pohár bort!

Bográcsos receptek:

Slambuc bográcsban

Hozzávalók 10 személyre:

15 dkg füstölt szalonna
2 fej vöröshagyma
2 kg burgonya
60 dkg füstölt kolbász
3 paradicsom
3 zöldpaprika
1,5 dl olaj
60 dkg lebbencstészta
1 evőkanál édes-nemes pirospaprika
2 evőkanál ételízesítő
1 teáskanál őrölt cseresznyepaprika

Előkészítés: Tüzet rakunk. A füstölt szalonnát kockára vágjuk. A hagymát megtisztítjuk, apróra vágjuk. A burgonyát meghámozzuk, megmossuk, és kockára aprítjuk. A kolbász karikára szeleteljük. A paradicsomot, zöldpaprikát megmossuk, gerezdekre vágjuk.

Elkészítés: A bográcsot a tűz fölé akasztjuk, beleöntjük az olajat, hozzáadjuk a szalonnát, beletördeljük a lebbencstésztát, és megpirítjuk, majd kiszedjük. A visszamaradt zsiradékban megpirítjuk a hagymát, hozzáadjuk a pirospaprikát, és beletesszük a burgonyát, megszórjuk az ételízesítővel, borssal, cseresznyepaprikával, felöntjük annyi vízzel, hogy éppen ellepje, és összeforgatjuk. Hozzátesszük a karikára vágott kolbászt, a megpirított tésztát, a paradicsomot, a zöldpaprikát, majd egyenletes lassú tűzön, a bográcsot többször megforgatva, kb. 1 óra alatt puhára főzzük. Amikorra elkészül, leve alig marad, a pirított lebbencs megdagad benne és a burgonyával együtt omlós lesz.

Palócleves bográcsban

Hozzávalók 8 személyre:

2 nagy fej vöröshagyma
1,2 kg birkahús
4 evőkanál olaj
2 evőkanál pirospaprika
2 teáskanál őrölt köménymag
80 dkg zöldbab
2 babérlevél
50 dkg burgonya
2 evőkanál liszt
4 dl tejföl

Elkészítés: A hagymát meghámozzuk, apróra vágjuk. A húst megtisztítjuk, megmossuk, kockákra vágjuk. Felforrósítjuk az olajat, megfonnyasztjuk benne a hagymát. Rádobjuk a húst, megpaprikázzuk, sóval, köménnyel, babérlevéllel ízesítjük, és kevés vizet öntve rá, megpároljuk. A zöldbabot és a burgonyát megtisztítjuk, megmossuk, a babot kisebb darabokra, a burgonyát kockákra vágjuk. Ha félig megpuhult a hús, hozzáadjuk a zöldbabot és a burgonyát. Felengedjük annyi vízzel, amennyi bőven ellepi, és készre főzzük. A lisztet elkeverjük a tejföllel, és behabarjuk vele a levest. Átforraljuk, és azon melegében tálaljuk.

Boros birkapörkölt

Hozzávalók 8 személyre:

2 kg birkahús
4 fej vöröshagyma
20 dkg füstölt szalonna
4 paradicsom
4 zöldpaprika
2 erős paprika
2 evőkanál olaj
2 evőkanál pirospaprika
2 l száraz vörösbor

Elkészítés:A húst megtisztítjuk, apró kockára daraboljuk. A hagymát meghámozzuk, felaprítjuk. A szalonnát kis kockákra vágjuk. A paradicsomot, a zöldpaprikát, ízlés szerint az erős paprikát megmossuk, összevagdaljuk. A bográcsban felforrósítjuk az olajat, együtt üvegesre pároljuk benne a szalonnát, a vöröshagymát, hozzáadjuk a húst, és élénk tűzön pirítjuk pár percig. Meghintjük pirospaprikával, belekeverjük a paradicsomot, a paprikát, sóval ízesítjük, és felöntjük annyi borral, hogy ellepje. Az egészet lassú tűzön, inkább rázogatva, mint keverve addig főzzük, amíg a hús megpuhul (kb. 2 óra). Ha kell, kevés bort adunk még hozzá. A levét elpárologtatjuk, rövid lével tálaljuk. Friss kenyeret kínálhatunk hozzá.

Bográcsgulyás

Hozzávalók:

1 kg marhalábszár
1 kg burgonya
15 dkg vöröshagyma (makói fehér)
5 dkg őrölt pirospaprika
só ízlés szerint
1,6-2 l víz

Elkészítés: A vöröshagymát apróra vágva a bogrács aljára szórom. A húst megtisztítva (inakat benne hagyva, némi faggyút és a hártyákat is meghagyva) kb. 2x2 cm-es kockákra vágom, és a hagymára teszem. Felöntöm a vízzel, és erős tűzön főzni kezdem. Ha felforrt, hozzáadom a sót és a paprika felét. A habot nem szabad leszedni! Idővel szépen letisztul. Egyenletes tűzön főzöm, amíg a hús majdnem puha. Ekkor hozzáadom a hámozott, egyforma hasábokra vágott burgonyát. Ennek főzési ideje kb. 20 perc. Az utolsó percekben hozzáadom a paprika másik felét. Ettől lesz szebb színe.

Megjegyzés:
Többféle húsból még jobb. Puha hátszín, marhanyak, lapocka, szegy stb. Ha van, piros csöves paprikát is jó beletenni. Valamikor a szabadban dolgozók főzték így. Elég hozzá egy edény, csak a tűzre kellett ügyelni, közben végezhették a munkájukat. Csipetkét lehet belerakni, minden egyéb vétek. Friss fehér kenyér és testes vörösbor illik hozzá. A receptet Erdei Ferenc Népi ínyesmesterség című könyvecskéjéből plagizáltam. Nagyon finom, leve aljától a tetejéig homogén. Tapasztalatom viszont, hogy frissen az igazi, másnapra nem érdemes hagyni, sem előre megfőzni.

Hogyan főzzünk bográcsban?

- A bográcsok felül szélesebb vagy szűkebb változatban kaphatók. Az előbbi a sűrűbb (jobban elpárologtatott) pörköltfélékhez, az utóbbi levesekhez való.

- Jó tudni, hogy minden edény rozsdásodás elleni védőmázzal kerül forgalomba. A z első használat előtt az edényt kívül-belül zsírral vagy étolajjal kenjük be, és a bevonatot szabadban rakott erős tűzön égessük ki, majd a bográcsot finom kőporral vagy homokkal súroljuk át, míg fényes lesz. Ezután mosószeres vízben alaposan mosogassuk el, és tiszta vízzel öblítsük át.

- A bográcsban fövő ételhez lobogó tűz szükséges. A lángot óvjuk a széltől óvjuk, hogy a hőhatás a legkedvezőbb legyen. Minél magasabbra helyezzük a bográcsot, annál kényelmesebb a főzés, s annál jobban ég a tűz is. Hogy ne égjen le az étel, a bográcsot gyakran forgassuk.

- Használat után a letisztított bográcsot kenjük be olajjal vagy zsírral, hogy megóvjuk a rozsdásodástól.

(nana.hu)

2006.06.19

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Slambuc bográcsban
Slambuc bográcsban

Legfrissebb magazinok