Mit tegyünk? A válasz egyszerű: nyújtsuk magunkat! Ez a derék, a hát egyenesítést, a gerincoszlop kihúzását egyenesen fölfelé, jobbra, balra, illetve fekvő helyzetben előre jelenti. Ajánlatos a nyújtó-egyenesítő gyakorlatokat naponta elvégezni. Nem vesz túl sok időt igénybe, de ha rendszeresen beiktatjuk napi programba, egész biztos, hogy testünk-lelkünk felüdül tőle.
Valójában nem kell hozzá se nagy ügyesség, se túlzott koncentráció, ráadásul bemelegítésre sincs szükség, mert ez a mozgás maga a lazítás. Érdemes az utolsó gyakorlatnál megpihenni. Ne spóroljuk el a fekvő helyzetben végzett nyújtás pillanatait, ilyenkor nyugodtan el is merenghetünk, végiggondolhatjuk a teendőket.
Napi 20 perc nyújtás elegendő, de ha egyszerre nincs ennyi idő, reggel és este is elvégezhetjük a gyakorlatokat.
Nyújtásról nyújtásra
- Álljunk terpeszállásba, vegyünk mély lélegzetet, és a fejünk fölött összekulcsolva tartott karral nyújtózkodjunk egy jót.
- Kéz a tarkó mellett: fejbiccentés jobbra, balra, kéz a tarkón: fejbiccentés előre.
- Karok újra magastartásban, hajoljunk oldalra, majd előrehajláson keresztül át a másik oldalra. Ismételjük meg oda-vissza.
- Térdeljünk le, az egyik lábat nyújtsuk előre, majd hajoljunk rá egyenes derékkal. Váltott lábbal ismételjük meg a gyakorlatot.
- Feküdjünk hasra. Nyújtsuk ki a kart, ezáltal emeljük a hátat, megnyújtva a hasizmot.
- Feküdjünk hanyatt, hajlítsuk be a térdet. Húzzuk váltva a mellkashoz. (Az egyik láb mindig nyugalomban marad!)
- Hanyatt fekvésben emeljük függőlegesen mindkét lábat, majd terpeszben nyissuk szét.
- Hanyatt fekvés, karok a fej mellett hosszan elnyúlnak. Fontos, hogy lassan, nyugodtan, 6-7 másodpercig tartsuk ki a gyakorlatokat!
Minden gyakorlatot egymás után legalább négyszer végezzünk el!