HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Balkonra, teraszra, dézsába > Május a virágládában

t: 5680

Május a virágládában

Lássuk csak, melyik virág milyen gondozást igényel!

• A csüngõszegfû – megfelelõ ápolás mellett – éveken át díszítheti balkonládáinkat. Az árnyékot nem kedveli, a keleti és nyugati fekvésû helyet jobban szereti, mint a tûzõ napot. Télire vigye fagymentes, hûvös és világos helyre.

• A sétányrózsa (Lantana) a balkonládában is nagyon jól érzi magát. Fejlõdéséhez sok napsütés és meleg szükséges. A jó földet és a növekedési idõszakban havonta egyszer adott mûtrágyát bõséges virágzással hálálja meg. A fagyot nem tûri. Világos, 4-12 °C-os helyiségben teleltethetõ. Nevelhetjük dézsában is, de ágyásba is kiültethetjük. A sétányrózsa cserje, így magas törzsû fácskát is nevelhetünk belõle.

• A muskátlinak és a petúniának a fejlõdéshez tápanyagban gazdag, középkötött talaj kell. A két növény a tápanyagban gazdag, nem túl laza, komposzttal dúsított földet kedveli. Alaptrágyázásként, illetve tartalék tápanyagként szaruforgácsot és csontlisztet keverjünk a talajba. 1 liter földhöz adjunk 3-4 g-ot.

• A fukszia és a begónia a legalkalmasabb balkonládás növények a félárnyékos-árnyékos helyekre. Mindkettõbõl van felfelé törõ növekedésû és csüngõ fajta. Olyan helyeken is nagyon mutatós, ahol más virágos növényeket már nem nevelhetünk. Ha a balkonládákat fuksziával vagy begóniával akarjuk beültetni, legjobb talajuk a lombföld, komposztföld és tõzeg 2:2:1 arányú keveréke.

• Az erkélyrácsok befuttatására a sarkantyúka és a serleglonc (Cobaea scandens) alkalmasak. Csak akkor képesek a rácsozatot gyorsan benõni, ha jól fejlett földlabdás növényeket ültet. A sarkantyúkának van bokrosan növõ alakja is. Ezt már május elsõ harmadában kivetheti a balkonládába. Ha kései fagyok lépnének fel a kelés után, a fiatal növényeket újságpapírral takarja le.

• A napos helyekre mindenekelõtt a muskátli és a petúnia ültethetõ. Ezek csak ott fejlõdnek szépen. A petúnia viszont nem viseli el a huzatot.

• A déli fekvésû ablakokban lévõ szobanövényeket délben árnyékolja. A legtöbb kaktuszon kívül csak néhány szobanövény viseli el a tûzõ napsütést. Ha máshova nem tudjuk tenni õket, akkor gondoskodjunk árnyékolásukról. Erre legalkalmasabbak az olyan sötétítõk, amelyeket borús idõben elhúzhatunk.

• Ha nagyobb felületet szeretne befuttatni, ültessen tûzbabot (Phaseolus). A fiatal hüvelyeket, még inkább a kifejtett szemeket zöldségként is felhasználhatja. A tûzbabot május közepén közvetlenül a ládába vesse, kettõs sorba. Sortávolságnak elegendõ a 10 cm. A soron belül a babot 5-6 cm-re vesse, így elég sûrûn futja be majd a rácsozatot.

• A vízzel permetezéshez – meleg idõben – az összes szobanövényt kivihetjük a szabadba, olyan helyre ahol nem éri õket közvetlenül a nap, és nem huzatos. Csak addig hagyjuk kint õket, amíg a víz a növényekrõl lecsepeg. Sokkal hatékonyabb, ha az egész növényt vízzel lepermetezzük, mintha csak a leveleket mosnánk le. Ha kicsik a növényeink, akkor erre a célra a fürdõkád is megfelel. A víz viszont langyos legyen!

(nana.hu)

2006.05.17

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok