Szívélyes invitálásuknak nehéz ellenállni, de nem is illik visszautasítani az ínycsiklandó fogásokat. Aki fogyókúrázni akar, jobb, ha nem indul gasztronómiai körutazásra Erdélyben. Talán a hidegebb éghajlat, a csípős hegyi levegő teszi, hogy errefelé a receptekből nem hiányoznak a húsfélék, a szalonna és a jófajta fűszerek. Vidám természetű, mulatni vágyó, s mértéken túl vendégszerető nép lakja a vidéket. Mihály Tibor tanár írja otthonáról, Oroszhegyről: „A székely vendégszeretet itt e falu egyszerű, romlatlan lakóinál egész tisztaságában nyilvánul. S bármikor is ha idegen vetődik oda, azt majd megölik szívességgel, kínálgatással”.
Kedvcsinálónak, no meg az emésztést segítendő, elsőként egy kupica eperfa hordóban érlelt szilvapálinkával érdemes melengetni a gyomrot. Aztán jöhetnek a levesek. A második fogások férfiembert kívánnak. Hús mellé puliszka vagy málé dukál jófajta házi savanyúkkal és ízletes borokkal. Végül asztalra kerülnek az édességek. A híres kürtős kalács, a csörögefánk vagy a nálunk sem ismeretlen, de másként készülő vargabéles.
Szerencsére az évszázados receptek nem vesztek el. Az erdélyiek őrzik a székely konyha titkait is, amelyek generációról generációra szállnak. A különleges fogásokat Ambrus Gizella segítségével gyűjtötte egybe Kútvölgyi Mihály, és összerendezve tárja a havasi ízek szerelmesei elé. A hagyományos ízeiről ismert Gizi csárda tulajdonosa nagyanyjától tanulta a főzés fortélyait. Összeállításunkban az Ízes Erdély című könyv receptjei közül osztunk meg olvasóinkkal néhányat. Jó étvágyat!
Káposztaléleves
Hozzávalók 10 személy részére: 1,5 liter víz, 2,5 liter káposztalé, 0,5 kg fehérkaraj, 0,5 kg kolbászhús, 3 db sárgarépa, 2 db fehérrépa, 3-4 szál torma, 2-3 evőkanál liszt, 1/4 liter tejföl, 2 dl olaj
Elkészítés: A sárgarépát és a fehérrépát felkockázzuk, puhára
pároljuk. Hozzáadjuk a kockára vágott húst és a torma felét, néhány percig együtt pároljuk, majd felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi. Félfővésben belekeverjük a káposztalevet. A fűszerezett kolbászhúsból gombócokat készítünk, amikor felfőtt a leves, beletesszük. Kevés borssal és sóval ízesítjük. A tejföllel elkevert lisztet a tűzről levett levesbe öntjük. A lereszelt tormából egy-egy csipetnyit helyezünk a tányérok aljába, erre merjük a forró levest.
Tipp: Friss, illatos rozskenyérrel az igazi!
Csángó töltelékes málégaluska
Hozzávalók 10 személyre: 1 kg szalonna, 25 dkg rizs, 50 dkg kukoricadara, 2-3 fej vöröshagyma, szőlőlevelek, 1 tojás, só, bors
Elkészítés: A rizskását és az előre beáztatott kukoricadarát összekeverjük a hagymásan lesütött, apróra darabolt zsírszalonnával. A tölteléket szőlőlevélbe tekerjük és így főzzük meg. Tálalás előtt szeletelhetjük. Puliszkával kínáljuk.
Tipp: uborkával ízletesebb, és könnyebben csúszik!
Vargabéles
Hozzávalók (1 tepsi): A tésztához: 35 dkg tehéntúró, 12 dkg liszt, 4 dkg cukor, 2 tojás, csipet só. A töltelékhez: 4 tojássárgája, 5 dkg vaj, 4 dkg porcukor, vanília, 2 dkg mazsola, 2 dl tejföl
Elkészítés: A tésztát összegyúrjuk és laskának felvágjuk. Sós vízben kifőzzük, lecsepegtetjük. A tojás- sárgáját vajjal, porcukorral és vaníliával, tejföllel kikavarjuk, összedolgozzuk. Utoljára a tojás fehérjéből habot készítünk, belekeverjük a mazsolát. Ezt mind összeadva a laskához keverjük és kikent tűzálló tálban vagy tepsiben megsütjük.
Oroszhegyi csomboros uborka
Hozzávalók 10 literes üvegbe: 1/2 liter ecet, 15 dkg cukor, 2-3 evőkanál só, 20 szem egész bors, 1 szál kapor, 1 szál csombor (borsikafű), 5-6 kg uborka
Elkészítés: A vízbe cukrot, ecetet sót és egész borsot rakunk. Amikor lobban a víz, beletesszük az uborkákat. Miután színt vált az uborka, úgy tegyük bele az üvegbe, hogy a csombor és a kapor már az üveg alján legyen.
(nana.hu)