HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Tavaszi virágok > Tavaszi hagymás szépségek

t: 6599

Tavaszi hagymás szépségek

Áprilisban már túl vagyunk a hóvirág és a krókusz virágzásán, ám teljes szépségében élvezhetjük a tulipánok, a gyöngyikék, a nárciszok, a jácintok nyílását. A különböző fajtáknak köszönhetően pazar színekben, illetve színtársításokban gyönyörködhetünk. Rendkívüliek az ilyenkor nyíló díszalmák, japánbirsek.

A botanikai tulipánok koratavasszal nyílnak, alacsony száron hozzák kisebb virágaikat. Gyakran barnán sávozott, szélesen csíkos levelük is díszít. Sokkal gyakoribbak az ún. kerti tulipánok, amelyek a keresztezések eredményeképpen születtek. Közülük április közepén bontanak szirmot a Triuph tulipánok, majd pedig a Darwin hibridek. Az utóbbiakból ültetünk legtöbbet kertjeinkbe. Nem véletlenül, hiszen hosszú szárú, nagyvirágú, edzett fajták, amelyek a kék és a fekete kivételével valamennyi színárnyalatban megtalálhatók.

A kései fajtákat foglalja magába az anyák napi tulipánok csoportja, amelyek május első felében nyíló, gyönyörű, ám kényes virágok. Egyébként a kerti tulipánok érzékenyek a szárazságra és a vírusfertőzésre. A rendszeres öntözés jó erőben tartja a növényt, a vírus jelenlétét pedig a színváltozásról és a virágok elaprózódásáról vehetjük észre. Bármennyire tetszik is az eredeti színtől eltérően csíkozott virág, vágjuk le mielőtt kinyílna és megfertőzné a többit.

A tulipán hagymái általában két évig hagyhatók egy helyben (utána besűrűsödnek, a virágok aprók lesznek). Kétévente tehát, a tavaszi elnyílás után érdemes felszedni, majd ősszel újra elültetni őket.

Rendkívül kedves, sötét-, vagy világoskék virágú növények a gyöngyikék. (Három faj őshonos Magyarországon, velük találkozhatunk az erdőkben, réteken.) A kertbe általában a kisázsiai gyöngyike hagymáját ültetjük. Sötétzöld, szalag alakú levelei közül április-májusban bújik elő a tömött fürtű, bájos virágzat. Gyepben, fák között, kis csoportokba telepítve összefüggő kék virágszőnyeget alkot. Hálás, igénytelen növény, napos és félárnyékos helyen egyaránt megél.

Nyáron visszahúzódik, de levelei már ősszel megjelennek, és zölden áttelelnek. Egy helyben hagyva évről évre rengeteg sarjat hoz és elbokrosodik. Ha van elég hely a számára, akkor 3-4 évig maradjon így. Apró hagymáit augusztusban lehet elültetni, 5-8 cm mélyre és 10 cm-es térállásba. Vázába téve is hosszú ideig tartós.

“Igen jó illatú, kit ha az ember a szobába viszen, az egész szobát betölti gyönyörűséges illattal.” – évszázadokkal ezelőtt így írt a nárciszról Lippai János. A kertben sem csalódunk benne, hiszen márciustól májusig (fajtától függően) sajátos szépségű, kecses trombiták hajladoznak körülöttünk. A hibrid fajtákat a lepellevelek elrendeződése és mérete szerint csoportosították.

A sárga vagy fehér színű trombitás nárciszok nyílnak a legkorábban: április első felében. Virágaik hosszú szárakon, fodrosan szétterülnek. A csupros nárciszok a hónap végén illatoznak, a sárga vagy fehér virágok közepét élénk színű “csuprocskák” (mellékpárták) díszítik. Bájosak a legkésőbb nyíló és legkisebb virágú fehér nárciszok is. A virágokat pirosas, narancsszínű, gyűrűre emlékeztető mellékpárta teszi érdekessé. Tápanyagban gazdag talajban hosszú ideig élvezhetjük szépségüket.

Júniusban visszahúzódnak a hagymák. A nárciszok, ellentétben a tulipánnal, sokáig maradhatnak ugyanazon a helyen, 5-8 évig nem érdemes bolygatni őket. Rendkívüli látvány, amikor a gyepben, a fák alatt összefüggő virágfelületet alkotnak.

(forrás: www.nana.hu)

2006.04.10

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok