Már a télutón virágok nyújtózkodnak a melengető napsugarak felé. A fagy még jeges kézzel uralkodik, amikorra hóvirág majd a téltemető és a tőzike elkezdi bontani zsenge virágait. Ha most barangolunk az erdők mélyén, biztos hogy a három virág által alkotott virágtengerbe botlunk.
Hóvirág (fokozottan védett)
A Közép-, és Dél-Európából valamint a Kaukázus ligeterdeiből, világos cserjéseiből származik a mindenki által közkedvelt kikeleti hóvirág (Galanthus nivalis). A liliomfélék családjába tartozó hagymás növény. Tél végén már hozza a hosszú kocsányon ülő bókoló virágait. Virágát 3 nagyobb, fehér külső és és 3 kisebb, fehér-zöld foltos belső lepellevél alkotja. Bár a növényt mindenki ismeri, nem biztos hogy ismerik a köré fűződő népi hiedelmet. Régen a hó elolvadásakor a falusi emberek kiásták a hóvirág hagymáját, és nekiadták a teheneknek, elkerülve ezzel hogy a boszorkányok nehogy elapasszák a tehenek tejét. Ezt ma nem ajánlanám, mivel a növény mérgező.
A hóvirág fiókhagymáival és szétszóródó magvaival nagy kolóniákat hoz létre. Bár a természetben a ligeterdők és a cserjések az otthonai, de a kertben is nagyon szépen díszít árnyékos helyeken, üde, nedves humuszos talajban. Szaporítása tavasszal virágzás után vagy nyár végén és ősszel történik, a hagymák nyugalmi időszaka alatt választhatjuk szét a töveket. Egyéb gondoskodást nem igényel.
A kikeleti hóvirágot találjuk meg az erdők mélyén és gyakori a kertekben is. Ma már fajtákat is árusítanak a kereskedelemben: 'Flora Pleno' fajta jellegzetes telt virágairól híres, amiket zöldesszürke levelei fognak körbe. A virágát sok lepellevél alkotja, a belső lepellevelek csúcsán zöld folt található.
A 'Pusey Green Tips' szintén telt virágú fajta, de itt a belső és a külső lepellevelek csúcsán is található zöld mintázat.
A 'Lutescens' fajta jellemzője, hogy a belső lepellevelek csúcsa sárga foltos.
A 'Scharlocki' fajta erőteljes növekedésű, hamar és nagy kolóniákat alkot. A fehér virágokon jóval túlnyúlik a két keskeny fellevél, mint két kis szamárfül.
A görög hóvirág (Galanthus gracilis) kissé csavart szürkészöld levelű. Fehér virágaiban a belső lepellevelek csúcsán és tövén egyaránt zöld folt látható.
A széleslevelű hóvirág (Galanthus ikarie) mint neve is mutatja levelei szélesek és élénkzöld színűek. A virága viszont a többiekéhez viszonyítva kisebb.
A redőslevelű hóvirágnak (Galanthus plicatus) szintén szélesek a levelei, de nem élénkzöldek, hanem szürkésen deresek, a levél széle pedig visszahajlik.
A pompás hóvirág (Galanthus elwesii) felismerhető szürkés leveléről, az átlagosnál nagyobb virágairól és erőteljes illatáról.
Téltemető
A téltemető a boglárkafélék családjába tartozó göcsörtös gumójú, bokros tövű évelő növény. Sárga virágaival vidám hangulattal temeti el a tél zord emlékeit, ami szinte még megérinti a növényeket. A csésze alakú, világító sárga virágai alatt a gallérozó murvalevelek körben állnak.
Levele élénkzöld, tenyeresen osztott. Hazája Dél-Európa, de ma már számos helyen megtalálható a nedves talajú gyertyános-tölgyesekben és ligeterdőkben. A kertekben is szépen díszít fák és cserjék alatt, humuszban gazdag talajba ültetve. Nyáron úgy mint a hóvirág visszahúzódik a talajba.
Szaporítása magvetéssel ősszel történik, vagy közvetlenül elvirágzás után, még leveles állapotban kerülhet sor a tőosztásra, amivel szintén jól szaporítható.
Az erdőben és a kertekben a csillagos téltemető (Eranthis hyemalis) található meg, de sok helyen előfordul a 'Guinea Gold' fajtája is. Ennek jellemző tulajdonsága hogy élénksárga virágai 3-4 cm átmérőjűek is lehetnek, amik alatt bronzzöld murvalevélből álló keskeny szeletekre tagolt galléröv található.
Tőzike
A védett növényünk a tőzike a liliomfélék családjának a tagja. Egész Európában őshonos növény a bókoló, fehér virágú, keskeny, élénkzöld levelű tőzike. Hazánkban a nedves, üde talajú erdőkben található meg. A kertekben is árnyékos helyre helyezzük el, fák alá, mert az erős napfényt nem kedveli. Minden talajféleségen kiválóan díszít, csak a homoktalajokat nem tűri jól. Ha tehetjük, ezeken a helyeken kerüljük el az ültetését. Szaporítása kora tavasszal vagy ősszel tőosztással, illetve ősszel magvetéssel történik.
A tavaszi tőzike (Leucojum vernum) szalag alakú tőlevelei elállóak és a tőkocsányon 1-2, bókoló, 1,5-2 cm-es harang alakú fehér virágok fejlődnek. A lepellevelek csúcsa zöld pettyes.
Kisebb virágaival nyáron díszít a nyári tőzike (Leucojum aestivum). Jellegzetessége, hogy virágait hosszú kocsányon hozza.
Az őszi tőzikét (Leucojum autumnale) ősszel láthatjuk virágozni. Hosszú, vékony tőkocsányain 1-4 harang alakú, rózsásan futtatott fehér virág nyílik.
Dekoratív faj a kora ősszel nyíló korzikai tőzike (Leucojum roseum). Karcsú szárán egyesével hozza halvány rózsaszín, harang alakú virágait.
Ha szeretnénk, hogy ne csak tavasszal boruljon virágba kertünk, hanem már tél végén is vidám színfolt legyen a kertben, akkor ajánlatos a fent említett növényeket elszaporítani. Így már a tél végén élvezhetjük nyílásukat.
Kardos Georgina
(forrás: www.kertpont.hu)