A legismertebb tésztafélék
Eredetileg az olasz tésztaételeket frissen gyúrt tésztából készítették, amelynek titkát minden olasz háziasszony jól ismerte. Később a főzéshez előre elkészített, de még házilag készült száraztésztákat használtak. Napjainkban viszont már kiváló minőségű, és nagyon sokféle készen csomagolt tészta vásárolható. Olaszországban az üzletekben csaknem 6oo-féle különböző formájú, izesítésű, töltésű tésztát árulnak, amelyeket a legkülönbözőbb specialitásokhoz használnak fel.
Nagyon sok tésztaféle helyettesíthető, de bizonyos olasz nemzeti ételekhez csakis az adott ételhez illő, jellegzetes tésztaféle /penne, lasagne, ravioli,stb/ használható fel. Ennek vannak praktikus okai is, hiszen bár minden tésztaételhez használhatunk makarónit vagy spagettit is, de a szélesebb, nagyobb felületű tésztafélék jobban megtartják a szószt vagy a tölteléket.
Spagetti: hosszú, alapvetően vékony,de különböző vastagságban kapható tésztaféle. Felhasználása: mindegyik szószhoz illik.
Makaróni: hosszúkás csőtészta. Felhasználása:ragukhoz,felfújtakhoz,rakott ételekhez.
Penne: sima vagy bordás rövid csőtészta, amelynek a végei ferdén vágottak. Felhasználása: ragukhoz, felfújtakhoz
Fettucine: széles metélt tészta: Felhasználása: ragukhoz, felfujtakhoz
Tortiglioni: barázdált, rövid csőtéászta, amelynek a végei egyenesen vágottak. Felhasználása: ragukhoz, felfújtakhoz
Ravioli: négyszögletes kis tésztabatyuk, amelyeke hússal, sajttal vagy zöldséggel töltik meg. Felhasználása: tejszínes vagy sajtós szószókkal, mártásokkal.
Lasagne: lapos, négyszögletes tésztaféle. Felhasználása: töltött, rakott ételekhez.
Tortellini: hajlított, töltött tésztabatyuk, amelyeket hússal, sajttal, zöldségekkel töltenek meg. Felhasználása: levesbetétként vagy tejszínes mártásokkal, szószokkal.
Gnocchi: galuska, Felhasználása. különböző szószokhoz, mártásokhoz.
Csavart: spirál alakú tészta. Felhasználása: ragukhoz, felfújtakhoz.
A tésztafélék főzése
Főzéskor 10 dkg tésztához 1 liternyi vízet kell számítani. Ha ennél kevesebb vízben főzzük, akkor összeragad. Ezt elkerülhetjük ha a főzővízbe egy ek. étolajat teszünk. Főzéskor a víz mindig forrásban legyen, amikor a tésztát kevergetés közben beletesszük. Az olaj mellett célszerü csomagonként 10-15 gr sót is a vízbe tenni. Ne legyen túl sós, mert az ízt a tészta is átveszi.
A tészta - vastagságától függően - eltérő főzésidőt igényel, ezért célszerű főzés közben ellenőrizni . Amikor kifőtt, tegyük egy szűrőkanálba és eresszünk rá meleg
vízet.Csöpögtessük le jól, mert ha sok víz marad rajta, akkor felhígítja a szószt vagy a mártást.
A tésztafélék tálalása
A kifőtt tésztát szedjük egy olajjal vagy margarinnal vékonyan kikent tálba. A reszelt sajtót A azelőtt tegyük rá, mielőtt a szószt ráöntjük.Így a sajtreszelék vagy sajtszelet ráolvad a meleg tésztára. Ha viszont később adjuk hozzá, száraz maradhat, s agy nem keveredik el kívánság szerint a többi adalékkal.
A tésztafélék fűszerezése
Az olaszok ételek különlegességét, jellegzetes ízét a remek tésztákon kivül a rendkivül változatos ízesítés, fűszerezés adja. Az olasz konyha a közismert paradicsomon, paprikán, fokhagymán kivül még nagyon sok zöldséget és fűszert használ. Különösen a friss, zöldfűszerek aránya meglepően nagy a receptek elkészítésénél. Gyakran megszórják az ételeket bazsalikommal, zsályával vagy kakukkfúvel. De a tészták és szószok ízesítésére használhatunk majoránnát, mentát, oregánot, szerencsendiót, kapribogyót, olajbogyót is. Az ízharmoniákat általában egyéni izlés szerint kell kikisérletezni.
Tésztaételek
Paradicsomszósz szalonnával, hagymával
Hozzávalók 4 személyre:
1/2 kiló szeletelt paradicsom, 2-3 ek. olaj, 8-10 szelet baconszalonna,1 nagy fej hagyma, 1 ek. paradicsompüré,1 ek.mazsola,1tk. méz, só őrölt bors, frissen vágott petrezselyem.
Elkészítése: A szalonnát rövid csíkokra vágjuk, s olajban megprítjuk. Az apróra szeletelt hagymát eközbern hozzáadjuk és üvegesre pároljuk. Belekeverjük a paradicsompürét, a mazsolát és a mézet, s ha már jól összeállt, akkor hozzáadjuk a szeletelt paradicsomot, s kb. 10 percig főzzük. Utána sóval, borssal ízesítjük, s végül zöld petrezselyemmel díszítjük. Tésztára öntve tálaljuk.
Pesto
Hozzávalók 4 személyre: 2 csomó petrezselyem, 1 csomó bazsalikom, 1 ek. pineamag, 40 gr reszelt parmezán, 40 gr reszelt becorino sajt, 1-2 gerezd fokhagyma, 2 ek. olaj, 1 tk. só.
Elkészítése: A jól megmosott zöldségleveleket lecsipkedjük a száráról, a pineamagokkal, a fokhagymagerezdekkel és az olajjal összemixeljük, amig finom püré nem lesz. utána a reszelt sajtot, a maradék olajat, és a sót hozzáadjuk. A mártás a hűtőszekrényben napokig is eláll. Tálaláskor a forró tésztára öntjük. A pesto egy sajátos változata, ha zöldbabbal tálaljuk. A babot sós vízben megfőzzük, után lecsepegtetjük, majd a pestoval és a tésztával összekeverjük.
Gorgonzola-szósz spenóttal
Hozzávalók 4 személyre: 200 gr gorgonzola, 200 ml tejszín, 200 gr spenót.
Elkészítése: A spenótot többször, alaposan mossuk meg, csöpögtessük le. Ha vastag a szára, tépkedjük le. Kb. 2-3 percre dobjuk forró vízbe, aztán szűrjük le. Közben egy tűzálló edényben melegítsük meg a tejszínt, amibe adagoljuk bele a gongonzoladarabkákat, s jól keverjük el. Utána már nem kell forralni, csak a spenótot kell belekeverni a mártásba és kész! Tésztára öntve tálaljuk!
Tejfölös szósz chips-szel
Hozzávalók 4 személyre: 1 csomó zöldhagyma, 1-3 ek.olaj, 1,5 pohár tejföl /350 gr/, 2 ek. ketchup, 1 tk.paradicsompüré, 100 gr chips, kapor, só, bors.
Elkészítése: Mossuk meg a hagymát, s szeleteljük fel, majd forró olajban pirítsuk meg. Keverjünk hozzá paradicsompürét, ketchupot és tejfölt, 10 percig főzzük fedő nélkül, kavargassuk. Végül adjunk hozzá chipset,felvágott kaprot és ízesítsük tetszés szerint a fűszerekkel. Tésztára öntve tálaljuk!
Tejszínes sajtszósz sonkával
Hozzávalók 4 személyre: 2 kocka ömlesztett sajt, 1,5 pohár tejszín /350 gr/, 1 kisebb doboz zöldborsó /200 gr/, 4 nagyobb sampinyongomba, 1 ek. vaj vagy margarin, 3 nagyobb szelet főtt sonka, só, bors.
Elkészítése: A vajat tűzálló edényben forrósítsuk meg, utána fokozatosan adagoljuk a sajtot és a tejszínt, jól keverjük el. Előbb a megtisztított és felvágott gombát adjuk hozzá, majd a lecsepegetett borsót, végül pedig a sonkát. Kb. 10 percig főzzük együtt, közben a fűszerekkel ízesítsük. Tésztára öntve tálaljuk!
(forrás: www.she.hu)