Eredet
Noha egész országunkban védett növény a téltemető, géncentruma a mediterráneumban van. Némelyek szerint hozzánk még a középkorban jutott el, dísznövényként. Akárcsak egy másik ritka védett növényünk, a csillagos nárcisz, ez is a kolostorkertekből vadulhatott ki. Mások a XVII. századra teszik megjelenésének időpontját. A botanikusok egy csoportja szerint hazánk egynéhány helyén őshonos a téltemető állománya.
Forrás: Albert Valéria, Az aszófői téltemetős
Geofiták
A boglárkafélék családjába (Ranunculaceae) tartozó téltemető geofiton növényeinknek egyike. Termőhelyük mindig a páradús és üde talajú erdő. Az ilyen erdők zárt lombjukon nem sok napfényt eresztenek át, így aljnövényzetük is meglehetősen szegény. Kora tavasszal azonban a zsenge ágak között átsüt a nap. A gyöktörzsükkel, gumójukkal vagy a hagymájukkal az év java részében a földbe visszahúzódó geofitonok ("föld alatti növények") ilyenkor tömegesen áttörik az avarszőnyeget. Ide tartozik a tőzike, az odvas keltike, a fekete hunyor, a szellőrózsa, a májvirág és a téltemető is. Ezek a növények hamar elvirágoznak, s még a termésük is beérik az erdő kizöldülése előtt.
A növény bemutatása
A téltemető 8-18 cm magas, hagymás növény. Vadon gyertyános-tölgyesekben, liget erdeinkben él. Szép időben, február-március környékén, ha virágai kinyílnak, csak úgy hemzsegnek rajtuk a rovarok. Az örvös csoportokban kihajtó növény egy virágszáron mindössze egyetlen virágot hoz, s az is csak napsütésben nyílik ki. A virág magános, csúcsálló, a virágtakaró külső levelei hosszúkásak, a belsők keskenyebbek, aranysárgák, a mézfejtők zsákszerűek. Szeldelt tőlevelei virágzás után jelennek meg, a tavasz folyamán azonban ezek is visszahúzódnak. Tüszőtermésének apró magvait a hangyák hurcolják szét. Mérgező növény. Kivonatát már az ókorban is kedvelt méregként tartották számon.
Gondozás
Szimpla vagy dupla virágú hibridjeikkel tehetjük kertünket látványossá már kora tavasszal. Hagymáit nyár végén, ősszel, nem túl száraz helyre elültetve, jó minőségű erdei talajban fejlődik legszebben. Napos helyen virít a legszebben. Ha a hagymák fonnyadtak, tegyük őket ültetés előtt nedves homokba vagy tőzegbe. Ha nem háborgatják, és az avart nem gereblyézik le róla, magját elszórva idővel nagy, szőnyegszerű állománnyá gyarapodik. Virágzásának a kemény tél kedvez. Szaporítása magvetéssel vagy tőosztással történik.
Garami Márta
(forrás: www.kertpont.hu)