A felkelő nap országának konyhaművészete
A japán konyhának három alappillére van: az idő, az alapanyagok minősége és a tálalás. Az élelmiszerek színe és frissessége, az összetevők esztétikai szempontok és tápérték szerinti kombinálása, a hozzávalók eredeti ízének tiszteletben tartása - mindezt egyformán szem előtt kell tartani egy igazi japán étek elkészítésénél.
A japánok étkezési szokásaival kapcsolatban érhet bennünket néhány meglepetés. Ezek egyik legfontosabbika maga a forma, vagyis a kaiseia, a tradicionális tálalás. Bár az ételek felszolgálása esetenként eltérhet, általában minden fogás egyszerre, mindenkinek külön-külön kis adagokban előkészítve kerül az asztalra. Az étkezést egy változatos és igen látványosan tálalt előétellel, a zensai-jal nyitják, ezután következik a sashimi (nyers hal), majd a párolt, sült vagy grillezett hal, illetve hús. Számunkra az is szokatlannak tűnhet, hogy a japánok nem édességet fogyasztanak utolsó fogásként, hanem levest és rizst. Valójában egyetlen kivételtől eltekintve nem létezik jellegzetes japán desszert. Az evést az adott évszakban fellelhető gyümölccsel fejezik be.
Minden japán menü kötelező része a meleg tea, melyet fül nélküli csészében szolgálnak fel. Gyakran kerül az asztalra leves - fedeles cseréptálkában, hogy ki ne hűljön. Az étkezések elmaradhatatlan kísérője a rizzsel teli csésze, valamint az evőpálcika és az ohashi-oki (evőpálcika-tartó).
Azok, akik kezükbe veszik Carmen Domingo most megjelent Japán konyha című könyvét, teljesebb képet kaphatnak a japán gasztronómiáról. Részletes leírást olvashatunk a hozzávalókról, ételkészítési módokról, a kötetből megismerhetjük az evőpálcikák használatát, valamint útmutatót kapunk az élelmiszerek felszeletelésének technikáihoz is.
A következő oldalakon néhány nagyszerű receptet közlünk a kötetből kedvcsinálóul.
Azuki gohan - Vörösbabos rizs
Hozzávalók 4 személyre: 40 dkg magas gluténtartalmú rizs, 15 dkg vörösbab (azuki), 8 evőkanál szaké, 1,5 kiskanál só, 1 kiskanál fehér szezámmag
A babot tizenkét órán át áztassuk vízben. Főzés előtt öblítsük le, tegyük egy nyeles lábosba, öntsük fel vízzel, és hagyjuk állni öt percig. Ezután erős tűzön hevítsük forrásig, majd szűrjük le, és tegyük vissza az edénybe. Adjunk hozzá 5 evőkanál hideg vizet, és forraljuk fel újra. Ezután csavarjuk le a gázt a lehető legkisebbre és főzzük puhára a babot. Ha maradt rajta víz, szűrjük le, a vizét pedig tegyük félre. Ebbe a főzővízbe áztassuk a rizst kb. egy órára, majd főzzük kb. fél órán keresztül.
Keverjük össze a szakét fél teáskanál sóval egy tálkában, és két részletben öntsük a rizshez a főzés során. Lassú tűzön pirítsuk meg a szezámmagot, közben ízesítsük 1 teáskanál sóval, és folyamatosan rázogassuk az edényt, nehogy odaégjen. Amikor a rizs már majdnem készen van, vegyük le a tűzről, és keverjük hozzá a babot egy spatula segítségével.
Osszuk el az ételt négy egyenlő részre, szórjuk meg szezámmaggal, és tálaljuk.
Saláta wakaméból és tofuból
Hozzávalók 3 személyre: 2 endívia, 1 szál sárgarépa, fél csésze konzerv uborka, 4 retek, 4 salátalevél, 2 evőkanál morzsolt csemegekukorica, 2 darab wakame (alga), fél uborka, 1 doboz füstölt tofu, 2 evőkanál fehér miszó, 1 evőkanál növényi olaj, 2 evőkanál 100 százalékos almalé
Áztassuk egy tálka hideg vízbe a wakame algát, hogy megpuhuljon. Kockázzuk fel a tofut két cm-es darabokra. Aprítsunk fel minden zöldséget kicsire, és keverjük össze őket.
Rendezzük el a zöldségeket ízlésesen adagonként a tányérkákra, majd adjuk melléjük a tofut.
Az öntethez keverjük össze a miszót, az ecetet és az almalevet. Locsoljuk meg vele az adagokat.
Yasai miso shiru - Zöldséges miszóleves
Hozzávalók 4 személyre: 2 evőkanál miso, 1 liter víz, 1 evőkanál zöldségpor (pl. vega-mix), 1 csomag retek, fél teáskanál gyömbér, negyed algalap, 1 szál kisebb sárgarépa, só
Főzzük a miszót három evőkanál vízben addig, amíg teljesen feloldódik, majd öntsük hozzá a maradék vizet és a zöldségport.
Pucoljuk meg a répát, karikázzuk fel vékonyan. Az algalapot vágjuk ollóval keskeny csíkokra. Mossuk meg, és felezzük el a retkeket.
Adjuk a leveshez a retket, a répát és a gyömbért, és főzzük kb. négy percig. Sózzuk ízlés szerint. Osszuk szét az algacsíkokat négy tálkába, majd merjünk rá a levesből.
Kyuri-ebi-ikura temaki - Temaki uborkával, tigrisrákkal és kaviárral
Hozzávalók 4 személyre: 1 uborka, negyed érett avokádó, 1 teáskanál citromlé, 20 dkg kész szusi rizs, 2 pirított nori algalap, 4 friss tigrisrák, 4 teáskanál vörös halikra, 1 teáskanál wasabi
Az uborkát mossuk meg, majd szeleteljük vékony csíkokra. Hámozzuk meg az avokádót, hosszában vágjuk négyfelé. Locsoljuk meg citromlével. Pucoljuk meg a tigrisrákokat, és távolítsuk el a belső részeiket. Keresztben felezzük meg a nori lapokat. Nedves kézzel formáljunk meg négy rizsgombócot.
Csavarjunk az algalapokból temaki sushit, ügyesen töltsük bele a rizst, majd a wasabit, az avokádószeleteket, az uborkacsíkokat és a tigrisrákokat.
Tori karage - Rántott csirke japán módra
Hozzávalók 4 személyre: 4 csirkecomb, 2 evőkanál szójaszósz, 1 evőkanál reszelt fokhagyma, 1 evőkanál reszelt gyömbér, 1 nori algalap, 3 evőkanál kukoricakeményítő, 2 citrom, só és bors
Csontozzuk ki a csirkét, és vágjuk apró darabokra. Az algalapot ollóval szabdaljuk kis csíkokra. A citrom kivételével keverjük össze a hozzávalókat egy nagy tálban, majd egy órát hagyjuk őket állni, hogy az ízük összeérjen.
Forró olajban, lassú tűzön süssük aranybarnára a csirkedarabokat. Ha elkészültek, szedjük ki, és papírtörlővel itassuk le róluk a felesleges olajat. A húst vékonyra szelt citromkarikákkal díszítve tálaljuk.
(forrás: www.origo.hu/noilapozo)