HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > KONYHA > Fakanál fogódzó - iskolásan > Tunkoljunk! Avagy az ínycsiklandó fondü

t: 6036

Tunkoljunk! Avagy az ínycsiklandó fondü

A fondü eredete

Maga a szó francia eredetű (fondue bourgignonne), és azt a cserép, vagy rézedényben készült ételtípust jelenti, amely alatt tálaláskor meggyújthatunk egy spirituszégőt, hogy a kész mártást folyamatosan meleg hőmérsékleten tarthassuk. Így a nyári kirándulások, piknikek tűzkörüli barátságos hangulatát meleg szobában felidézve,– ami különösen télen előnyös – meglehetősen ínycsiklandozó, krémes ételt fogyaszthatunk. A krémes szószban egy speciális, hosszúkás, kétélű fondü villa segítségével különböző ételeket (pirítós, hús, zöldség) forgathatunk meg.

A svájciak földművelő ősei előszeretettel mártogattak száraz kenyérfalatokat tejben, vagy borban, majd rájöttek, hogy sokkal finomabb és laktatóbb, ha olvasztott sajtba teszik ugyanezt. Az idő múlásával a technika tökéletesedett: használat előtt a főzésre szánt edényt, vagy serpenyőt bedörzsölték fokhagymával, és különböző típusú sajtot -, borban vagy sörben felolvasztottak, cseresznyepálinka, vagy konyak hozzáadásával pikánssá ízesítették. Néhány perces forralás után jöhetett a fűszerezés -egyéni ízlés szerint (só, bors, őrölt paprika, szerecsendió). Ebbe a sűrű szószba mártogatták bele a kockára vágott kenyeret. Később alakult ki a húsos változata. (A mártást ez esetben forró olaj helyettesítette.)

A másik kedvenc svájci eledel, az olvasztott sajtból készült racklett, amely Valais kantonból indult világhódító útjára. Elkészítésének lényege, hogy egész, szeletbe vágott sajtot tesznek a tűz fölé, vagy egy grillsütőhöz hasonló úgynevezett raclett-sütőbe és az így megolvadt, lecsepegő sajtot fogyasztják. Gyakran esznek hozzá burgonyát, vagy savanyú hagymát.

Alaptudnivalók fondükészítéshez:

1. Szükséged van egy olyan edényre, amit a tűzhelyen is használhatsz, és amit tálaláskor az asztalra téve, egy spirituszégő segítségével evés közben is melegen tudsz tartani. (Legjobb a speciális fondü-készlet, ehhez adnak speciális hosszú nyelű, kétfogú villát is.)

2. Fogyaszthatsz hozzá bagettet szeletelve, vagy félszeletekbe vágva, vagy bármilyen más fehér, teljeskiőrlésű, vagy barna kenyeret, nagyobb kockákra darabolva. A kockákat érdemes úgy felvágni, hogy minden darabra jusson héja is.

3. A fondü lényege, hogy minél többféle (minimum kettő), jó minőségű, könnyen olvadó sajtból álljon. Ehhez nagyon jók a svájci, francia, vagy német sajtok (Gruyère, Ementáli, Appenzell, Freiburger Vacherin, Gouda stb.), a mozzarellát - bár jelentősen olcsóbb - felejtsd el és hagyd meg inkább a pizzának, mivel állagra inkább nyúlik, mintsem olvadna. A sajtokat érdemes nagyobb lyukú reszelőn lereszelni – így könnyebben felhasználható.

4. Kiváló sűrítőanyag lehet egy evőkanálnyi kukoricaliszt, vagy étkezési keményítő.

5. Ha a fondü nagyon összesűrűsödne, akkor önts hozzá egy kevés felmelegített bort.

Sajtfondue

4 személy részére

Hozzávalók:

• 20 dkg reszelt Gruyère sajt
• 20 dkg reszelt Ementáli sajt
• 20 dkg reszelt Appenzell sajt *
• 20 dkg reszelt Freiburger Vacherin sajt*
• 3,5 dl fehérbor
• egy fokhagymagerezd
• 4 evőkanál kukoricaliszt
• egy kupak cseresznyepálinka
• egy evőkanál frissen facsart citromlé
• só, bors
• durvára vágott mogyoró
• fehér kenyérszeletek nagyobb kockára vágva

* Megjegyzés: a fenti sajtok mindegyike itthon is kapható, bár kétségtelen, hogy az Appenzell sajtot és a Freiburger Vacherint nehezebb beszerezni. Ezeket nyugodtan helyettesítheted bármilyen más, könnyen olvadó sajttal (Gouda, Cheddar, Óvári stb.) A sajtfondue lényege, hogy minél többféle sajtból álljon, mert így érhetsz el gazdag ízhatást.
- A kukoricaliszt helyett étkezési keményítővel is sűrítheted a mártást.


Elkészítése:

A fokhagymával dörzsöld be a serpenyő alját és oldalát, majd öntsd bele a fehér bort. Alacsony hőfokon melegítsd, amíg buborékok nem keletkeznek (a bort nem kell felforralni). Keverd el csomómentesre a cseresznyepálinkát és a kukoricalisztet, majd add hozzá a citrom levét is, és öntsd a meleg borhoz. Fokozatosan keverd bele a reszelt sajtot: lehetőleg mindig csak fél csészényit szórj bele, fakanállal kevergesd alacsony hőmérsékleten tartva, míg a sajt felolvad. Amikor az összes sajt belekerült fűszerezheted sóval, borssal és a durvára vágott mogyoróval.

A mártást öntsd bele egy agyagedényből készült fondue tálba, és tartsd melegen. Szúrd fel a kenyérdarabkákat a fondue villára és mártogasd a sajtszószba.

Ha a fondue összesűrűsödne, öntsd fel ¼ vagy ½ csészényi felmelegített fehér borral.

A receptet köszönjük a Svájci Idegenforgalmi Hivatalnak.

(forrás: www.nlcafe.hu)


2006.01.12

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Sajtfondue
Sajtfondue

Legfrissebb magazinok