HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Olvasóink kérték > Itt van az ősz, itt van...Tennivalók a kertben

t: 5246

Itt van az ősz, itt van...Tennivalók a kertben

Kedves Anna! Az alábbi cikkben - többek között - az angyaltrombita és a dézsás növények, illetve hagymás-gumós virágok teleltetésére vonatkozó hasznos tanácsokat olvashat.

Távoli rokonaink szerint a tavasz a földben telel. Talán igazuk is van, ha arra gondolunk, hogy a tavasszal nyíló hagymásokban már előző nyár végére kialakul a kis bimbó, s a fagyos földben várja, hogy amint az eresz megcsordul, kifejlődhessen.

Hogy tavasszal pompás virágszőnyegben gyönyörködhessünk, még az enyhébb őszi hónapokban el kell ültetni a hóvirág-, a krókusz-, a jácint-, a nárcisz- és a tulipánhagymákat. A képen a helyes ültetési mélységet láthatjuk. Ha csak novemberben ültetünk, a hagymák fölött a talajfelszínt feltétlenül takarjuk be vastag réteg lombbal vagy szalmával, különben a hagymák nem gyökeresednek meg kellőképpen a komoly hidegek beálltáig s tavasszal csak csenevész levelet hajtanak.
Emeletes ház virághagymáknak
Ezt a "hagymabefőttet" megenni ugyan nem lehet, de egyetlen öblös edényben többféle tavaszi hagymás-gumós növény virágpompáját megcsodálhatjuk.

A lyukas edény aljára törött cserépdarabokból készítsünk vízelvezető réteget. Erre kerüljön 10 centi vastag, laza, jó minőségű talaj, s egyenletesen rendezzük el rajta a későn nyíló tulipánhagymákat. Újabb 10 centis földréteg után a jácinthagymák következzenek. Föléjük újabb földrétegre a korai nárciszok kerüljenek, végül legfölülre krókuszokat vagy hóvirágot, esetleg téltemetőt ültessünk. Az egészet öntözzük be.

Védett helyen már január végén nyílnak az első hóvirágok és téltemetők, s ezeket folyamatosan túlnövik és virágpompával követik az egyéb hagymások. A "hagymabefőttet" szabadban, védett helyen teleltessük, de a kemény fagyok idején nem árt takarni.

Évelők fiatalítása

A tavasszal és nyáron át virító évelőket szeptember végétől kell telepíteni, mert így a hidegek beálltáig kellőképpen meggyökeresednek. Az évek óta egy helyen fejlődő tövek elvénülnek, ezért 4-5 évente mindenképpen ki kell emelni őket. Az összesűrűsödött tövek szétvagdalása után újra ültessük ki, és alaposan öntözzük be a növényeket. Így a már ellustult évelők is gazdagon virítanak a következő évben. Novemberben az elvirágzott évelőket a talaj fölött 5 centire vágjuk vissza.

Telepítsünk új növényeket!

Október közepétől ültessünk szabad gyökerű rózsákat. Fontos, hogy a szemzés helye 5 centivel a talajfelszín alá kerüljön.

A fenyőféléket és az egyéb, lomblevelű örökzöldeket legjobb szeptemberben ültetni, így a fagyokig kellőképp meggyökeresednek. Az ültetőgödör mindig jóval terebélyesebb legyen, mint a növény gyökérlabdája, s talaját javítsuk érett komposzttal. A friss ültetésű örökzöldek talaját az alapos öntözés után tanácsos vastag lombréteggel takarni, hogy a kemény teleken se fagyjon át.

Lombhullás után kell telepíteni a kevésbé fagyérzékeny gyümölcsfákat, az almát, a körtét, a szilvát és a bogyósokat. A kényesebb kajszit, őszibarackot, diót, szedret és kivit tanácsosabb tavasszal vásárolni és ültetni.

Teleltetés
A legtöbb fagyokat nem tűrő növényünk mediterrán eredetű, s általában 5-8 °C körüli hőmérsékletű, világos helyen telelnek jól. Ilyenkor csak mérsékelten öntözzük őket, mert könnyen kirothadnak.

A leanderek átmenetileg még a -5 °C-ot is elviselik, ezért október közepe táján még csak egy védettebb helyre (balkon, terasz) vigyük, s ott még egy hónapig gyönyörködhetünk virágaikban. Ezután hordjuk őket fagymentes, világos telelőbe. Ha a hajtásokat visszavágjuk, a következő évben csak nagyon későn kezdenek virítani. Behordás előtt ezért csak a virágzatot vágjuk le róluk. Ha a növény nagyon felkopaszodott, akkor is csak tavasszal vágjuk vissza a csupasz vesszők egyharmadát 10 centire. Itt a növény számos alvó rügyből kihajt. A következő években pedig a maradék harmadnyi elöregedett vesszőt ifjítsuk meg, így a növény kétharmada mindig virít, nem kopasz az alja, s fokozatosan megújul.

A fukszia- és margarétafácskát még a behordás előtt kétharmadára vágjuk vissza. Világos, 5-15 °C-os helyiségben, kevés öntözés mellett szépen telelnek.

A Datura vagy angyaltrombita 5-12 °C-os hőmérsékletű, világos telelőhelyiségben érzi jól magát. Csak a hajtásvégeket vágjuk le, ameddig a csúcson lévő levelek aszimmetrikus. Ha a szimmetrikus levelek a növényen maradnak, korán és gazdagon fog virítani. Fásodott, öreg növények sötét pincében is áttelelnek. Ilyenkor minden zöld részt le kell róluk vágnunk. Földnedves pincében egyáltalán nem kell öntöznünk. Az így teleltetett fácska azonban csak nyár derekán kezd újra virítani. Mivel a Datura nagyon fagyérzékeny, még az első hidegek előtt vigyük védett helyre!

A muskátlik ládáikban maradhatnak. 15-20 centire vágjuk vissza őket behordás előtt. A legszebben 5-10 °C-os, nagyon világos helyiségben telelnek.

Szedjük ki a gumókat!

Az első fagyok után feltétlenül ki kell szednünk a nem télálló hagymásokat és gumókat (dáliák, begóniák, kardvirágok). A növények szárát vágjuk vissza, s a gumókat tisztogatás után száraz, fagymentes helyen, illetve kissé nedves tőzeg közt tároljuk.

Őszi gyepápolás

Nagyon fontos, hogy őszutón egy alkalommal fellazítsuk és mohátlanítsuk a gyep talaját. Erre a célra a gereblyére emlékeztető vertikulátor a legalkalmasabb eszköz. Fokai éles, hajlított késekhez hasonlóak. Motoros és kézi kivitelben is kapható. A pengék fellazítják az összefilcesedett, elmohásodott felszínt, s egyben összegyűjtik az elpusztult növényi részeket. Vertikulátort csak fűnyírást követően használjunk, s tanácsos utána könnyű hengerrel végigjárva a felhasogatott és esetleg kirángatott fűcsomókat visszanyomni a laza talajba. A kopasz foltokba még október elejéig vethetünk fűmagot, ami gondos locsolás mellett kikel, s megerősödik annyira, hogy szépen áttelel. Egyenletes tápanyag-utánpótlást biztosítunk a gyepnek, ha a vertikulálás után gyommentes, apróra rostált, érett komposztot gereblyézünk bele.

Lombhullás után az egész gyepfelületet gondosan ki kell gereblyézni, mert a rothadó levélcsomók alatt kipusztul a fű. Ezután következhet az utolsó fűnyírás. Télen a fagyos gyepen ne járjunk, mert jobban megsínyli, mint a nyári taposást.

Komposztáljunk!

A legtöbb szerves anyag a lombhullás idején gyűlik össze a kertben. A dió- és az ecetfa lombján kívül minden egészséges hullott levelet érdemes a kukák teljesen szabálytalan dagasztása helyett komposztálni. A lombégetés nemcsak környezetünket károsítja, hanem pénztárcánkat is, hiszen a kész földkeverékek egyre drágábbak, s fő alkotórészük komposzt.

Búcsúajándék a nyártól

A kertben, de úton-útfélen is számtalan szép termés, száraz virág díszlik. Remek asztaldíszek, szárazvirág-kompozíciók készíthetők belőlük. Gyűjtsük össze őket! A frissen szedett rózsákat és egyéb növényeket mindig fejjel lefelé szárítsuk! (forrás: www.velvet.hu)


2005.10.11

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
A képen a helyes ültetési mélységet láthatjuk
A képen a helyes ültetési mélységet láthatjuk
Hagymabefőtt
Hagymabefőtt
Komposztáljunk!
Komposztáljunk!

Legfrissebb magazinok