HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > MOBIL > Telefonok > Nokia 1600 - ideje felkelni

t: 1925

Nokia 1600 - ideje felkelni

Itt van például a 1600. Mikor megtudtam, hogy ez lesz a következő tesztelendő készülék, hát, finoman szólva nem repestem az örömtől. Nokia 1600. Ez még köbcentiben is kevés, piha, nemhogy Nokiában. Elmentem érte az XXL GSM-hez, aztán elkezdtem használni, és sokat nevettem, sőt mások is sokat nevettek. És azzal együtt, hogy a szerkesztőség mereven elzárkózik attól, hogy a jövőben ilyen készülékre ruházzon be, a megcélzott célcsoport valószínűleg tökéletesen elégedett lesz vele. Olcsóért.

A Nokia 1600 furcsamód nem annyira alaptelefon, mint aminek látszik. Már a külső sem olyan rémesen gyermeteg, mint a 1100-nál volt látható, a hátlap például egész pofásan néz ki. A készülékházon sehol nincsen extra gomb, vagy hasonló, alul is csak a jó öreg Nokia töltő és headsetbemenet ücsörög. Ha már az volt a cél, hogy minél könnyebb legyen használni a telefont, akkor jobb lett volna mégiscsak elhelyezni hangerőszabályzó billentyűt az oldalára, mert a négy állású navigáció négyzet horizontális nyomkodása nem olyan egyszerű feladat beszélgetés közben. Sőt, rögtön tehettek volna inkább egy görgőgombot az oldalára, olyat, mint ami a régi rádiókon, vagy épp a Sony Z5-ön volt...

Kijelző, mrnű

A 1600-át a híváselutasító gombbal kelthetjük életre. A kijelzőre a legfinomabb szó a pirinyó, ám hökkenjünk meg. Ugyanis a 96x68 pixeles ablak TFT technológiával működik, és 65 ezer színárnyalat megjelenítésére képes. Hogy is van ez? A Nokia valószínűleg abból indult ki, hogy a nagy kijelző baromi drága és zabálja az akksit. Ezért kicsit csináltak, de hogy ennek ellenére viszonylag jól olvasható legyen, ezért TFT technológiát használtak. Az eredmény? Pici, de jól olvasható kijelző, amelynek legnagyobb hátránya, hogy kevés dolog fér rá egyszerre.

A menü is új, ezúttal nem fentről le, hanem oldalirányban lépkedhetünk a funkciók között. Ezeket gagyi, de egyértelmű rajzok jelzik. Nem baj, a célnak megfelel. Zavaró viszont, hogy mindig a kép bal oldalán látható az aktuális menüpont, a jobb oldalon pedig a következő funkció ábrája található, ám ez sötétebb színnel van kiemelve. Akik pedig már használtak számítógépet, azok megszokták, hogy ami ki van emelve, az az aktív menüpont, nem pedig fordítva. Persze erre is rá lehet érezni pár nap használat után, de eleinte felettébb idegesítő volt. Az órát analóg és digitális formában is kipakolhatjuk az alapképernyőre, és ha vágyaink netovábbja egy teljes képernyős kijelzővédő, akkor ilyet is beállíthatunk.

Telefonkönyv, üzenetek

Rég láttunk ennyire alap névjegyzéket. 200 hely van a telefonban, egy névhez egy szám, illetve valami nagyon designosnak látszani akaró képecske rendelhető, plusz csengőhang. Pont. Nincs hívócsoport, sőt, listázáskor még az sem állapítható meg, hogy az ominózus bejegyzés a SIM kártyán van-e, vagy a telefonban. Oké, hogy alapkészüléket terveztek a finnek, de itt lehetett volna egy minimális pluszt belevinni. Van viszont számszűrés: a nemkívánatos telefonszámokat egy listába pakolhatjuk, és ilyenkor onnan nem jön be hívás.

Az üzenetek terén is van szűrés, itt a is azok telefonszámok írhatóak össze, akiktől nem óhajtunk üzenetet fogadni. Ezek az SMS-ek is bejönnek, csak a telefon nem jelez, ám a szűrt üzenetek mappájában megtekinthetőek (és egyből törölhetőek is). Ezzel gyakorlatilag ki is merült minden fícsör, a kis Nokia 60 darabos belső üzenetmemóriával rendelkezik, ám nincs MMS és persze e-mail kliens sem. A T9 viszont jól működik, az üzenetek betűmérete pedig három lépcsőben állítható, így méterekről is könnyen olvasható. A jó öreg Nokia képüzenetek is megtalálhatóak, és létrehozhatunk címzettlistákat is, ha egyszerre több kontaktnak tervezünk gyakorta írni.

Játékok és egyebek

Szervezőfunkciókról hiba lenne beszélni a 1600 kapcsán. Van emlékeztető, ahova felvihetünk néhány bejegyzést és riasztás is rendelhető hozzá, ez jó. Az óra viszont megérdemel néhány sort. A telefonban ugyanis beszélő óra található, ha alapállapotban rámozdulunk a csillag gombra, akkor egy torz női hang bemondja az időt. Először mindenkinek tetszett, később azonban könnyedén idegesíthetjük ezzel fel embertársainkat. A legjobb azonban az ébresztő, amely az ismert csipogások mellett beszéddel is ébreszthet, ez így hangzik: "Ideje felkelni, az idő x óra y perc!". Hát erre tényleg fel kell kelni, tapasztalat, rettenetes, ijesztő, és ezen három bögre kávé sem segít utána. Az órához kapcsolódó hír, hogy hosszú évek megfeszített kutatómunkájának eredményeképpen ez a Nokia már nem felejti el az időt, ha kivesszük belőle az akkumulátort.

A telefonban találhatóak profilok, ami jó. Ezekhez ráadásul téma is társítható, így a kijelző színvilága támpontot adhat arra nézve, hogy milyen üzemmódban vagyunk. A csengőhangokról a Nokia oldala azt nyilatkozza bőszen, hogy MP3 színvonalúak, hát egy frászt. Digitalizált cuccokról van szó, amelyek eléggé torzak, semmiképpen sincs közük az MP3-hoz, egy ilyen árfekvésű telefonnál sokkal jobban hangzana az, hogy digitálizált zenék, mert az igaz is lenne. Egyébként ebben az árkategóriában kimondottan jók a dallamok, csak nem érdemes beadni az embereknek, hogy MP3 színvonalú.

A rezgés erős, ütemes, miképp a kijelző világítása is, ha esemény történik. Van dallamszerkesztő is, amelyet a magyar szoftverben eképp találunk meg: Hangszer-kesztő. Nem hiányozhat a számológép, az időzítő, a valutaváltó és a stopper sem, ezek mind az extrák alatt kaptak helyet. Külön menüpontban vannak azonban a játékok, szám szerint három. A Soccer League a minimalart jegyében megrajzolt felülnézeti focis játék, teljesen felejthető. A Rapid Rollhoz sem kell sok ész, de ez ötletes: egy lefelé scrollozó pályán kell egy labdával kerülgetni az akadályokat. A harmadik játék a klasszikus kígyó sokadik reinkarnációja, ezúttal piros csúszómászót kell irányítani, amely csóválja a farkát.

Akkumulátor, összegzés

A hátlap alatt megtekinthető akkumulátor a készülék egyik nagy előnye. A 900 mAh-es Lithium-Ion telep a gyártó szerint 450 órás készenlétet is biztosíthat. Ha ennyit nem is, de négy-öt napos működési időt mindenképpen elvárhatunk a 1600-tól, ami a mai mezőnyben dícséretes.

Adatátvitel terén a telefon egy nulla. Se WAP, se infra, se semmi, de ez teljesen érthető: a célcsoport nem erre fekteti a hangsúlyt.

A Nokia weboldalán a 1600-ás készüléket kiválasztva, egy harmincas tag kezében bukkan fel a készülék, a figura ölében notebook, és egy kocsi hátsó ülésén telefonál. Na ez az, ami kizárt. A 1600-át olyan emberek számára tervezték a finnek, akik egy telefontól nem várnak el túl sokat: telefonálni óhajtanak, szöveges üzeneteket fogadni és írni, valamint hosszú készenlétet és jól olvasható kijelzőt szeretnének.

Számukra a Nokia 1600 tökéletes. Kütyümániás arcok messze kerüljék el.

mobilarena

2005.09.05

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok