HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > MOBIL > Telefonok > Az embereket megnyugtatja, ha bárhol, bármikor elérhetik egymást

t: 2050

Az embereket megnyugtatja, ha bárhol, bármikor elérhetik egymást

Mostantól tévét vagy videót is nézhetünk mobiltelefonon, vagy zenét tölthetünk le, esetleg úgy beszélgethetünk, hogy lássuk is egymást: hazánkban is elindult a harmadik generációs, úgynevezett 3G-s mobilszolgáltatás.

Igaz, a magyarok egyelőre beérik az alapszolgáltatással – azt viszont mind többen és gyakrabban veszik igénybe. A Színes Bulvár Lap felmérése szerint egy négytagú család legalább havi ötvenezer forintot, vagyis a nettó átlagfizetés felét költi arra, hogy kapcsolatot tartson egymással és a külvilággal, információkra tegyen szert.

Az átlagos magyar családokban a vezetékes készülék mellett mindenkinek, még a kisgyermeknek és a nagyinak is van mobilja. A vásárlási és a fenntartási adatok azt mutatják, hogy szeretünk telefonálni.

– Az embereket megnyugtatja, ha zsebükben a telefon. Szeretjük tudni, hogy elérhetőek vagyunk, és mi is elérhetünk bárkit – mondta lapunknak dr. Baktay Gizella pszichológus. – Ez még azokra is érvényes, akik egyébként arctalannak vélik ezt a társalgási formát. Igaz, ők több időt fordítanak személyes találkozóikra. A függők azonban akkor is mobiloznak, ha családtagjaik körülöttük vannak. Amikor véletlenül együtt a família, akkor a barátokkal akad valami sürgős megbeszélnivaló.

Kevés olyan család akad, amelyik megússza a telefonköltségeket havi 50 ezer forint alatt. Tóthné Katona Zsuzsa családja havonta 55–60 ezer forintot költ távközlésre, beleértve az internetet.

– A mobil létszükséglet a napi munkámban – állítja Bara Csaba, a Draft és az Inflagranti együttes menedzsere. – A munkaidőm nagy részét ugyanis telefonos egyeztetéssel töltöm. Könnyebb és hatékonyabb így a szervezés. Az ismert emberek többsége titkosítja a számát. Ismerek olyan hírességet is, aki ódzkodik a mobiltól, inkább e-mailt használ.

Dr. Baktay Gizella kedveli a mobiltelefont. Véleménye szerint nagyon hasznos tárgy.

– Ha valaki sokat beszél telefonon, kevésbé veszélyezteti az elmagányosodás. A függőség azonban olyan méreteket ölthet, akár a játékszenvedély. Megszokjuk, hogy mindig mindenki elérhető. Sok szülő – és nem csak az „aggódósok” – ezért lát rémeket, ha néhány percig nem éri el csemetéjét – fejtegette a pszichológus. – Másfél évtizeddel ezelőtt egészen más csatornákon tartottuk egymással a kapcsolat. Leveleztünk, hálózati telefonon beszélgettünk, és sokkal több személyes találkozóra szakítottunk időt. Kétségtelen előnye volt ennek, hogy mélyebbek voltak a kapcsolatok, hiszen időben is tovább tartott a kommunikáció.

– Vérlázító a számláim összege, el sem árulom – hárított el Falusi Mariann. – Vadul fényképezek is a mobillal, alig várom az újabb csodamasinát! Azelőtt fél napokat ültem otthon, és vártam a vonalas hívásokat, azon ügyintéztem

Havi százezer forintot költ csak telefonra Bebe, a Back II Black énekese. – Több készülékem van, kész mobil irodám. Ezeket egész nap, szinte szünet nélkül használom. Meg sem lennék enélkül – mondja

– Rengeteget telefonálok, nálam már kialakult a függőség – vallotta be lapunknak Gáspár Győző. Elmondta: lelki beteg, ha nincs nála a készüléke, ez azonban ritkán fordul elő.

– Az e havi számlám 247 ezer forintos lett, de ez nem lep meg. Általában ekörül mozog a végösszeg. – Győzi elárulta azt is, hogy párja, Bea általában százezer forintért beszél, SMS-ezik havonta. – Mobil nélkül sem én, sem a családom nem tudna már élni – tette hozzá

szinesbulvár

2005.09.01

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok