Bár minden izom erősítése után elengedhetetlen a megfelelő nyújtás, mégis a közelítő izmok esetében talán a legfontosabb, hisz ha elhagyjuk, a comb átmérője megnőhet, nem beszélve arról, hogy élettanilag sem egészséges.
A comb belső izm1-4. gyakorlat
Bár minden izoai a comb hajlító- és feszítőizmai között a test középvonala felé helyezkednek el. Funkciójukat tekintve a csípőizületet mozgatják.
A szeméremcsonttól lefelé haladva helyezkedik el a fésűizom, a rövid, hosszú, nagy combközelítő izom, melyek többek között a combot közelítik, és kissé kifelé forgatják illetve legalul a két izületet is áthidaló izom, a karcsúizom, amely a combot közelíti és kissé befelé forgatja.
Lássuk, hogyan edzhetjük, formálhatjuk ezeket az izmokat!
- Kiindulóhelyzet: állás egy lábon, térd hajlított, másik láb nyújtott, lábfej érinti oldalt a talajt, karok oldalsó és mellső középtartásban.
Nyújtott láb keresztezése az álló láb előtt kartartáscserével, majd ismét kiindulóhelyzet.
- Kiindulóhelyzet: ugyanaz, mint az 1. gyakorlatban.
Nyújtott láb közelítése visszafeszített lábfejjel az álló láb sarkához kartartáscserével, majd kiindulóhelyzet.
- Oldalt fekvés, alkartámasz, láb a törzzsel egy vonalban nyújtva, visszafeszített lábfejjel a talajon. Másik láb hajlított térddel keresztben. Az alsó lábon lábtámasz. A közelítő izom megfeszítésével lábemelés és -leengedés a talajra.
- Kiindulóhelyzet: oldalt fekvés, alkartámasz, alul lévő láb kinyújtva előre, derékszöget zár be a törzzsel, felül lévő láb felhúzva, lábtámasszal a talajon. Lábemelés a törzs felé, majd lábleengedés a talajra.
Kiindulóhelyzet: hanyattfekvés, keresztcsont alatt tenyérrel támasz a talajon, láb derékszöget zár a törzzsel, nyújtva, felemelve, lábfej lefeszítve. Láb nyitása terpeszbe és zárás a belső comb megfeszítésével.
Kiindulóhelyzet: ugyanaz, mint az 5. gyakorlat esetében. Belső talpél zárva tartásával térhajlítás a mellkas irányába, és térdnyújtás.
Nyújtó gyakorlat
Minden gyakorlat végén ajánlott a streching, azaz nyújtás: például hanyattfekvésben, terpeszbe leengedve a lábat.
(origo)