Mit tisztelhetünk a spában?
Mindenekelőtt a vizet. A „spa” szó bizonyos latin kifejezések, mint a „sanitas per aqua”, „solus per aqua”, „sanus per aqua” rövidítése. Mindhárom kifejezés annyit tesz: egészség víz által. A modern spát elsősorban olyan intézményként definiáljuk, mely a vizet döntő fontosságú elemként tartja nyilván olyan más összetevőkkel együtt, mint a természetes gyógymód, a mozgás és fitnesz, a megfelelő táplálkozás, az esztétikai kezelések és a harmónia fenntartása a test, a lélek és a szellem között.
A terápiák felépítése
A spakezelések osztályozására különösen alkalmas az elemek szerinti csoportosítás, mivel számos terápia a természetes erőforrások – tűz, víz, levegő, föld – kombinációján alapul. Ezeket egészítik ki a harmonizáló kezelések, melyek célja a test-lélek-szellem kiegyensúlyozása.
Tűz
A tűz a testet felmelegítő hőkezelések központi eleme, különösképpen azoké, melyek során izzadás lép fel, így a tűz tisztító tulajdonsága is döntő szerephez jut. Számos hőterápiát (infraszauna) modern módszerekkel izomlazításra és a testszövetek előkészítésére alakítottak át a további kezelések hatékonysága érdekében.
Víz
Az ide tartozó terápiák között szerepelnek a fürdők, a vízsugárkezelések és a lábfürdők, melyeket mind a spa-intézményekben, mind a hidroterápiás központokban, a gyógyfürdőkben és a thalasszoterápiás központokban igénybe lehet venni. Szintén itt találhatók az újabb keletű vízi testmunkagyakorlatok, melyek többet nyújtanak, mint egy vízben végzett masszázs.
Föld
A kezelések során a virágokból, gyógynövényekből, egyéb növényekből, gyümölcsökből, iszapból kivont gyógyító összetevőket használnak, melyek közül mindegyiket az anyaföld táplálta és nevelte.
Levegő
A friss levegő hatásai mellett itt tartjuk számon az ózonkezeléseket és egyéb, a megfelelő légzéstechnikát szem előtt tartó terápiákat, melyek célja minél több oxigén felvétele az emberi testbe, mint az inhalációs terápia vagy a jóga.
Harmonizáló kezelések
A kiegyensúlyozó terápiák, melyek nagy része Keletről ered, megteremtik a test, lélek és a szellem egyensúlyát. Hatásukra visszatér a testbe az életenergia harmonikus áramlása. Itt tartjuk számon a különböző masszázsokat és energetizáló testgyakorlatokat is.
Masszázstechnikák
Svédmasszázs
A valószínűleg legszélesebb körben elterjedt masszázs. Öt alapvető fogásból áll, melyek mindegyikét az izmok felső rétegein alkalmazzák általában a vér áramlásával megegyező irányban, azaz a szív felé. Ellazítja az izomszöveteket, serkenti a keringést, lebontja a meg-
erőltetés során keletkezett csomókat az izomrostokban, oldja a testi és a szellemi feszültséget.
Ajánlott öltözet: semmi. Ha nagyon szégyellős vagy, a masszőr ad egy papírbugyit, ami nyugodtan olajos lehet.
Kőmasszázs
A mélyen ellazító kezelés során lapos és puha, különböző hőmérsékletű kövek végzik a munka legnagyobb részét. Általában lávából származó bazaltot használnak, amit a természet alakított és tett bársonyosan simává, azt tartják róla, hogy jobban képes megtartani a hőt és a hideget. Egy fajtája a speciális LaStone terápia, mely során hideg és meleg láva- és márványköveket alkalmaznak az izomfeszültség csökkentése és az immunrendszer erősítése céljából.
Ajánlott öltözet: semmi, mivel a kövek csúsztatását megakadályozza.
Siacu
A hatvan-kilencven perces kezelés során a terapeuta az energiaösvények mentén elhelyezkedő vitális pontokra három-öt másodpercen keresztül erős nyomást gyakorol, valamint nyújtja a testet a meridiánok mentén. Az ujjak mellett a tenyerét, a kézfeje élét, a csuklóját, valamint az alkarját, a könyökét, a térdét, és a lábfejét is használja, hogy állandó nyomást biztosítson. Kiváló az izmok és a lágy szövetek ellazítására, az ellenálló-képesség javítására és az emésztés serkentésére.
Ajánlott öltözet: laza pamutruha. Általában a masszázs helyszínén biztosítják.
Thai
A hagyományos kínai orvosláson és ajurvédán alapuló technika célja az egyenletes energiaellátás megteremtése a testben. A kezelés egy birkózószőnyegen zajlik, hogy a terapeuta az egész testsúlyát használhassa a mélyebb nyomás gyakorlására. Az akupresszúrás pontok mentén gyakorolt nyomások mellett a masszőr jógaszerű nyújtásokba húzza, nyújtja a testet, valamint gyengéden ringatja. Két-órás, ellazítja az ízületeket, nyújtja az izmokat és erősíti a belső szerveket.
Ajánlott öltözet: laza, kényelmes.
Watsu (water (víz) + siacu)
A siacu előnyeit a víz jótékony hatásaival párosítja. Gyakorlatilag egy mellkasig érő meleg vízben végzett masszázs, mely során a pácienst először gyengéden lebegtetik, hintáztatják, ringatják és nyújtják, így tehermentesítik a gerincét. A feje fül felett a víz felszínén marad, miközben a hátán lebeg csukott szemmel. Hasznos terhes nőknek, valamint ízületi, izom- és gerincproblémákban szenvedőknek is.
Ajánlott öltözet: kényelmes fürdőruha.
(nana)