HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > MOBIL > Telefonok > Samsung Omnia W - fémes gyümölcs

t: 3527

Samsung Omnia W - fémes gyümölcs

Megérkezett az Omnia 7 utódja, a fémes köntösbe csomagolt Omnia W. Az átlagos funkciókínálat mellé magas ár társul.
Bevezető, tartozékok

Nyár végén megjelent a Windows Phone 7 legújabb verziója, az ősz folyamán pedig szépen lassan megérkeztek az első mangós modellek. A HTC-hez és a Nokiához hasonlóan a Samsung is két készülékkel készült, melyek egyike sem lesz hivatalosan kapható kis hazánkban. A kettős erősebbik tagja a Focus S, amely többek között a vékony formatervével és a Galaxy S II-ben használt Super AMOLED Plus technológiájú kijelzővel szeretne kitűnni a tömegből. Az Omnia W személyében pedig az előző generációs Omnia 7 utódját tisztelhetjük.



A több, mint egy éve piacon lévő Omnia 7 a mai napig az egyik legkedveltebb Windows Phone 7-es telefon, a fém borítás, a korrekt kijelző és az ideális méretek miatt az egyik legjobb választásnak minősül. Az Omnia W le sem tagadhatja a hasonlóságot, a két készülék formaterve nagyon sok ponton megegyezik. Persze változások is akadnak: tesztalanyunk erősebb processzort és grafikus gyorsítót kapott, az előlapon immár egy másodlagos kamerát is találunk, az adatkommunikációs képességek terén is történt előrelépés, valamint a méreteken és a tömegen is faragtak egyet.



Az XXL GSM-től kapott telefon egy aprócska fehér dobozban érkezett, melyen az Omnia W fényképe látható. A pakkban találunk egy kézikönyvet, egy microUSB-kábelt, egy töltőt és egy sztereó headsetet. Utóbbi hangminőségétől nem estünk hanyatt, a közepes dinamikatartomány miatt csak korlátozott mennyiségben jönnek át a mély és a magas hangok. Memóriakártyát szokás szerint nem kapunk, a Microsoft előírása alapján a Windows Phone 7-et futtató készülékek háttértárának kapacitását ugyanis nem bővíthetjük.

Külső

A készülék vonalvezetése nagyon hasonlít a Samsung tavalyi Windows Phone 7-es modelljére, az Omnia 7-re. Az anyaghasználat terén már nem ennyire szembetűnő a hasonlóság: míg a tavalyi versenyző borítása szinte teljes egészében fémből volt, tesztalanyunk esetében mindössze a hátlap közepére került. Ez viszont jótékony hatással van a tömegre, a 115,6 x 58,8 x 10,9 milliméteres dimenziókkal rendelkező masina ugyanis mindössze 115,3 grammot nyom, azaz több, mint 20 grammot fogyott az elődhöz képest. Az összeszerelés minőségére nincs panasz, a hátlap stabilan illeszkedik, az oldalsó fizikai gombok sem lötyögnek.



A készülék előlapja egy új elemmel gyarapodott az Omnia 7-hez képest: a jobb felső sarokban egy másodlagos kamerát figyelhetünk meg, melyet elsősorban videócsevegésre érdemes használni. Mellette a hangszóró, a fényszenzor és a közelségérzékelő található, alattuk pedig egy Samsung felirat olvasható. A kijelző képátlója 3,7 hüvelyk, a felbontása 480 x 800 pixel, a megjelenített színek száma pedig 16 millióra rúg. Az elődhöz hasonlóan tesztalanyunkba is egy Super AMOLED panel került, amely a magas betekintési szögekről és a kissé túlszaturált színvilágáról híres. Utóbbi rendesen megosztja a népet: sokan szeretik a túlzottan élénk, szinte vibráló színeket (ezt a tábor erősíti jelen sorok írója is), mások viszont a falra tudnak mászni a technológiától. Ebben persze az is közrejátszik, hogy egy pentile-mátrixot használó panellel van dolgunk, amely jócskán kevesebb alpixellel rendelkezik a hagyományos (RGB-mátrixos) társaival szemben, így a sasszeműek néhol recés, szőrös éleket szúrhatnak ki. A kijelző kapacitív módon érzékeli az érintéseket, egyszerre többet is, azaz a multitouch-gesztusokat sem kell nélkülöznünk.

A megjelenítő alatt három gomb található, melyek a Microsoft előírásainak megfelelően nem hiányozhatnak egy Windows Phone 7-es készülékről sem. Ennek megfelelően az Omnia W előlapján is megtaláljuk a három gráciát, a fizikai főképernyő-gombot a kapacitív vissza és keresés érintőbillentyűk fogják közre.



A telefon hátlapjának nagy részét szálcsiszolt fém borítja, melyet alulról és felülről egy-egy fekete plasztiksáv fog közre. A fém panelt mindössze egy Samsung és egy Windows Phone felirat díszíti, az érdemi részek a felső csíkra kerültek. Itt találjuk az elsődleges kamerát, a hozzá tartozó LED-es villanót és a külső hangszórót is. Utóbbira a magas hangerő és az alacsony dinamikatartomány jellemző, azaz hajlamos recsegni és torzulni.



A Samsung mérnökeinek az oldalsó interfészek tekintetében is rendesen meg volt kötve a kezük, hiszen a Microsoft különös műgonddal rakta össze a szükséges gombok és aljzatok listáját. A hangerőt baloldalt szabályozhatjuk, jobbra a kamera gyorsgombja és a ki- és bekapcsoló gomb trónol; utóbbi a képernyő feloldására és lezárására is használható. A 3,5 milliméteres kimenetet felül találjuk, a microUSB-csatlakozó pedig alul kapott helyet.

Hardver, rendszer, alapképességek

A telefonban duruzsoló hardveren csak minimális változtatásokat eszközöltek az előző generációhoz képest. Persze nincs is szükség nagy dolgokra, a Windows Phone 7 rendszer folyamatos és akadásmentes futtatásához az elődben található, 1 GHz órajelű processzor is elég volt. Az Omnia W borítása alatt egy Qualcomm MSM8255 Snapdragon lapkakészlet található, amelyben egy 1,4 GHz órajelű, ARMv7 utasításkészletű Scorpion processzor és egy Adreno 205 grafikus gyorsító dolgozik. Ezek mellé 512 MB RAM és 8 GB belső tárhely társul; utóbbit a Windows Phone 7-es direktíváknak megfelelően semmilyen módon nem bővíthetjük tovább. Mint azt már említettük is, a sebességgel semmi gond nincs, a WP7 folyékonyan és röccenésmentesen teszi a dolgát, ezt az alábbi videó is demonstrálja.





A telefonon a Microsoft házi főzésű mobil operációs rendszere, a Windows Phone 7 fut, annak is a Mango művésznevű variánsa. A 7.5-ös verzió a nyár végén látta meg a napvilágot, pontosabban augusztus 25-én, ekkor jelent meg ugyanis az első Mangó alapú készülék, a Fujitsu IS12T. A frissítést az első generációs modellek is megkapták, melyben a hibajavítások mellett rengeteg újdonság is napvilágot látott. A legfontosabb talán a multitasking megjelenése, az új alapokra helyezett böngésző, a közösségi szolgáltatások mélyebb integrációja és az élő csempék továbbgondolása, de ezek mellett rengeteg kisebb és nagyobb változással találkozhatunk. A téma iránt érdeklődőknek további olvasmányként a Mangót bemutató irományunkat ajálnjuk.



A már több ízben említett, a külsőre és a hardverre vonatkozó megkötések mellett a redmondi szoftveróriás a telefonok szoftveres oldaláról sem veszi le a kezét. A gyártók ugyanis az extra alkalmazásokon kívül nem sokat tehetnek hozzá a rendszerhez. A Metro UI névre hallgató (egyébként a rendszer alfáját és omegáját képező) felhasználói felületet, a böngészőt, a multimédiás alkalmazásokat és az alap szoftvereket sem szabad lecserélni, ennek megfelelően legbelül mindegyik WP7-es telefon szinte ugyanolyan. Éppen ezért született az alap szoftvercsomagot bemutató cikkünk, amelyben a névjegyzéktől kezdve a zenelejátszón át a böngészőig minden egyes programot részletesen ismertetünk, így ezek bemutatásától ebben a cikkben is eltekintünk; ehelyett a már említett cikket javasoljuk.

Extra szoftverek, kamera

A konkurens gyártókhoz hasonlóan a Samsung is megpróbálta feldobni az alap szoftverkínálatot néhány extra alkalmazással. A telefonon előre telepítve találunk egy DLNA-klienst (AllShare), a FunShot nevű programmal eltorzított fotókat lőhetünk, a Videóhívás pedig azt kínálja, amit a neve is mutat. A MiniDiary egy naplót reprezentál, melyben a szöveges bejegyzéseket fényképekkel, GPS-koordinátákkal, hangokkal és rajzokkal lehet feldobni. A Now az androidos telefonokról is ismerős lehet, egy hub-szerű programról van szó, amely az aktuális időjárás mellett a híreket és a tőzsdei információkat is megjeleníti. Az RSS Times személyében egy Google Reader-alapú RSS-olvasót tisztelhetünk, a meglehetősen kacifántos nevű Vezeték nélküli kapcsolat kezelőjében pedig a mobilhálózat tulajdonságait buherálhatjuk. A Microsoft saját alkalmazásboltján belül pedig egy Samsung Zone névre hallgató egység is rendelkezésünkre áll, ahonnan további tartalmakat ránthatunk le.



A telefon hátlapján egy autofókuszos kamera található, amellyel maximum 5 megapixeles, azaz 2592 x 1944 képpontos fotókat lőhetünk. Az optika mellett egy LED-es villanó is helyet kapott, amely tapasztalataink alapján körülbelül két méteres hatótávolsággal rendelkezik. A kameraszoftverben állíthatunk a fókuszmódon, a fehéregyensúlyon, a kontraszton, a telítettségen, az élességen, a fényérzékenységen, a képminőségen és a fénymérés módján, valamint néhány effektust is kapunk. A képek minősége távol áll a tökéletestől. Az alacsony dinamikatartomány következtében a világosabb részek hajlamosak kiszorítani a sötétebb helyeket, a zajszűrő pedig bár kisebb hatásfokon működik az átlagos mobilos algoritmusoknál, még így is sok részletet elmos.



A kamerával videók rögzítésére is van lehetőség, a felvételek felbontása 1280 x 720 képpontban van maximálva, másodpercenként 30 képkockás sebesség mellett. Videó módba átváltva egy kicsit megcsappannak az opciók: állíthatunk a fehéregyensúlyon, a kontraszton, a telítettségen, az élességen, a minőségen és a felbontáson (VGA vagy 720p), valamint itt is kapunk néhány effektet. A telefonnal felvett videók minősége körülbelül az elvárt szintet hozza, a gyors mozgásokat viszonylag jól kezeli; a tesztvideó itt található.



Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az Omnia W adatkommunikációs képességei hozzák az elvárható szintet, ám emellett semmi innovatívat nem mutat fel a telefon. A GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), az UMTS-chip pedig kétsávos (900/2100 MHz), a mobilhálózaton keresztüli kapcsolat maximális sebessége lefelé irányban 14,4 Mbps, felfelé pedig 5,76 Mbps. Telefonáláskor a hangminőség viszonylag jó, a beszéd mindkét oldalon érthető, a telefon hangszórója viszont időnként hajlamos némi torzításra. Ezek mellett a szokásos WiFi-egység (802.11b/g/n) és a Bluetooth-modul (2.1, A2DP-támogatással) is megtalálható a fedélzeten, extraként pedig az internetet is megoszthatjuk. Természetesen egy GPS-egységgel is számolhatunk; a jelet gyorsan és pontosan belövi a telefon.



Az Omnia W egy 1500 mAh kapacitású lítium-ionos akkumulátorból nyeri az energiát, amellyel a hivatalos adatok szerint 7 órányi beszélgetésre és 370 órányi készenlétre képes. A tapasztalataink alapján egy napig simán elmegy egy feltöltéssel, viszonylag masszív használat mellett; a terhelés minimalizálásával pedig akár a másfél-két napos álomhatár is elérhető. Persze ez drasztikusan csökken, ha elkezdünk például GPS-t használni vagy játszani, de ezek tipikusan nem egész napos programok.



Akárcsak a HTC idei WP7-es modelljeinél, az Omnia W esetében sem beszélhetünk nagy előrelépésről az Omnia 7 névre hallgató elődhöz képest. A kisebb kijelző, a másodlagos kamera, a kevesebb fémet tartalmazó borítás és az erősebb processzor és grafikus gyorsító mellett nagyjából ugyanazt tudja a két modell. Ráadásul az Omnia 7 is megkapta a Mango frissítést, így a magyar nyelv meglétén kívül ő is egy teljes értékű Windows Phone 7.5-ös telefonként szuperál. Persze ettől függetlenül egy korrekt funkcionalitással és igényes külsővel rendelkező mobilról van szó, amely a Windows Phone 7 platform minden előnyét magában hordozza. Bár a kamera gyengécske, az extra szoftverek többsége pedig finoman szólva is felesleges, a működési sebességre, a letisztult és elegáns felhasználói felületre, a közösségi szolgáltatások mély integrációjára, a minőségi játékkínálatra nem lehet panasz. Igaz, az utóbb felsorolt előnyöket minden Windows Phone 7-et futtató telefon kapcsán fel lehet sorolni.

Az Omnia W kártyafüggetlen konstrukcióban 116 ezer magyar forintért kapható, amely egyértelműen sok érte, főleg, ha megnézzük a konkurencia kínálatát. Sokkal jobb vétel például a 90 ezer forintos kártyafüggetlen ár körül tanyázó Nokia Lumia 710, amely az Omnia W minden képességével rendelkezik az előlapi kamerát leszámítva, ám ezeket egy hang alapú navigációval is megfejeli. Hasonlóan jobban járunk a kicsit gyengébb processzorral szerelt HTC Radarral, amely szintén 90 ezer forintba kerül. Mindent összevetve nem egy rossz telefon az Omnia W, ám a képességeihez képest túl magas kezdőára miatt egy kicsit talán érdemes lehet várni a vásárlással.

mobilaréna


2012.01.16

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok