JERUZSÁLEM - Először sikerült kézzelfogható bizonyítékot találni arra, hogy a torinói lepel nem valódi. Izraeli régészek ugyanis egy barlangban sírboltra bukkantak, amelyben egy Krisztus korából származó halotti leplet is találtak, amely nem is hasonlít a Torinóban szent ereklyeként őrzött szemfedőre.
A Jeruzsálemben talált lepel több darabból van összevarrva, s anyaga is más, mint a torinóié, ami a keresztény hiedelem szerint Jézus holttestét fedte egykor, s a mai napig őrzi annak lenyomatát. A most talált szemfedő a szénizotópos kormeghatározás szerint valóban Krisztus halálának idejéből származik, a lepelben még a holttest maradványait is megtalálták.
Az ásatást vezető izraeli régész, Shimon Gibson professzor szerint lelete bizonyítja, hogy a torinói Krisztus-lepel nem a Megváltó valódi szemfedője. - A torinói lepel zsávolykötésű szövetből készült - mondta a professzor a Daily Mailnek. - De ezt az anyagot a Közel-Kelet ezen területein nem ismerték egészen a középkorig, tehát az eddig ereklyeként őrzött lepel nem lehetett Krisztusé.
A jeruzsálemi lepel ráadásul egészen más technikával készült, több darabból varrták össze, és külön leplet alkalmaztak a fej letakarására is. Ám hiába a most feltárt bizonyíték, maga Gibson profeszszor is tisztában van vele: a tények nem elegendők ahhoz, hogy egy több mint másfél évezredes hiedelmet eloszlassanak.
Bár az utóbbi hónapokban több tudóscsoport is igyekezett bizonyítani a torinói lepel hamis mivoltát, a vatikáni tudósok folyamatosan ellene dolgoznak az ügynek. A múlt hónapban az egyház tudósai új felfedezésről számoltak be, állításuk szerint ugyanis találtak egy Jesus Nazarene feliratot a Torinóban őrzött Krisztus-leplen, amely annak eredetiségét igazolja.
Blikk.hu