HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Európa > Újrarajzolt ország

t: 3357

Újrarajzolt ország

A Podkarpackie térség, másnéven Kárpátaljai Vajdaság területének határait a történelem alakította. A sok etnikai csoport több évszázados együttéléséből, a határ menti falvakban élők folyamatos áttelepítései során alakult ki egy olyan mással össze nem hasonlítható kulturális környezet, amelyenek különlegességét a gyönyörű természeti értékek tovább erősítenek.

A zöld minden árnyalata
Újrarajzolt térkép Az idők során Lengyelország térképét folyamatosan újrarajzolták, keletről orosz, nyugatról német, délről osztrák területek is az országhoz tartoztak. Lengyelország, három részre szakadt, majd 1918-ban jött létre. 1945-ben a németek újra lerohanták, aztán a második világháború végéig az oroszokat kellett „vendégül" látniuk. Nem létezett lengyel iskola sem, hiszen az értelmiséget Szibériába küldték. A lengyel iskola értelmiségalakultalakul

Gyalogtúránk helyszínére Bieszczady felé autózva Rymanów helységen keresztül juthatunk, amely a Beszkidek északi lejtőin fekvő barátságos, csendes hely kisváros. Gyógyüdülői, kiránduló útjai révén közkedvelt turista célpont. Folyókanyarulatok mellett haladunk, a völgybe tekintve a fák bársonyos brokkoli fejeknek tűnnek, szinte a felhőkig érnek. Az út melletti feltűnően nagy zöldfelület mintha soha nem akarna véget érni, a falvakon kívül házakat csak elvétve látni. Rögtön eszünkbe jut a Balaton-felvidék dombos vidéke, ami honvágyat keltene, de a rengeteg program lehetőség csábításának engedve, ha nem is végleg, de jó pár napig szinte otthon érezheti magát az ember.

Vizes örömök
Lengyelország számokban
Lengyelország területe 312 000 km2, Közép Európa északi részén fekszik, ahol 500 kilométer hosszan a Balti tenger határolja.
Lakossága: 38 000 000.
Fővárosa: Varsó.
Klímája mérsékelt, júliusi középhőmérséklete 19 celsius fok,
a legmagasabb érték 30 celsius fok. A hegyvidéki területeken a januártól márciusig tartó időszakban a téli sport szerelmesei élvezhetik
a sípályákat.

A hajdúszoboszlói gyógyfürdő vendégei között régebben elég sok lengyel bányásszal találkozhattunk. A lengyelek fürdőhelyek iránti vonzalma máig él, évente két-három hetet is eltöltenek a gyógyüdülőkben. Érdemes ezt eltanulni tőlük, ezért programjaid közé iktass be egy Solińskie tavi hajókázást hiszen Lengyelország legnagyobb mesterséges vízgyűjtőjében gyönyörködhetsz. A tó, mely a Vajdaság dísze a múlt század hatvanas éveiben jött létre a San és Solinka folyókon épített gát következtében. Ma a vitorlázók és horgászok paradicsoma, és mivel vize rendkívül tiszta, ezért sokan fürdőznek is benne. A part mellett színes vízibiciklik kölcsönzésére is lehetőséged van. A tóba a víz egyenesen a Bieszczady hegységből folyik, melyeket a legtisztább hegyekként tartanak számon Lengyelországban.

Várbéli ikongyűjtemény és meghökkentő festmények

A Rymanów helységtől harminc kilométerre fekvő Sanok város megtartotta középkori urbanisztikai elrendezését, amelyből kiemelkedik a gótikus kazimierzowski vár, amelyet azóta reneszánsz stílusban építettek át. Itt található a Történeti múzeum, ahol az ország legnagyobb ikongyűjteményével, nagyjából hatszáz „írott" festménnyel találkozhatusz. Az ikonokat a szegények Bibliájának is hívták, hiszen azért jöttek létre, hogy az egyszerű emberek is megértsék a történeteket. A szerzetesek - mivel ők sem tudták olvasni a nehéz ó-szláv nyelvet - tulajdonképpen nem is festették az ikonokat, hanem írták őket.

A múzeumban láthatóak még a város szülöttjének Zdzislaw Beksinski festőművész álomszerűen meghökkentő festményei. Sanokot a királynők városának is hívták, hiszen amikor az 1800-as években az uralkodónők megözvegyültek ez a vár lett az új otthonuk.
Klikkelj ide, hogy még többet láss Lengyelországból!

A sok látnivaló után a belváros egyik utcájában Svejk a derék katona mellet pihenhetünk egy kicsit. Ne felejtsd megérinteni az orrát és a pipáját - állítólag szerencsét hoz!
Sanok skanzenjéről is híres. Az épületek eredeti berendezései a múltba repítenek: természetes környezetben, teljesen berendezett gazdaságokat, pravoszláv templomokat, iskolát, malmokat, kovácsműhelyt és szélmalmokat is megcsodálhatsz.
Újrarajzolt ország

Agroturistik felirat: szállást jelent

Az út során ha agroturistik feliratú hangulatos faházakkal találkozol, érdemes megtudakolnod, hogy a szállás és az ellátás mellett, milyen egyéb foglalkozást vagy programot ajánlanak a háziak.
A mi szállásadónknak már a nagyszülei is papírból készült dekoráció készítéssel foglalkoztak. Elépesztő, hogy mi minden készíülhet krepp papírbóll: virág, templomdísz vagy akár esküvői ruha.A kézműves foglalkozást eleinte a turisták számára szervezték rossz idő esetére, de azóta eladásra is készítenek lakásdekorációkat. Sőt a vendégek nagy része csak emiatt tér vissza hozzájuk. Megerősíthetem, a papírsodorgatás, nem csak a gyerekek, hanem a felnőttek számára is élvezetes lehet.

A falusi szállások árai nagyon barátságosak, egy éjszaka 50 złoty körül van, egy fő számára (kb. 3 250.- Ft), reggelit 15 złoty-ért (kb. 1 000.- Ft) és ebédet már 25 zloty-ért (kb. 1 600.- Ft) is kaphatsz.

Pénzváltás
A pénzváltók forintot is váltanak, de érdemes figyelni az árfolyamokat, mert jelentős eltérések lehetnek a kontor feliratú pénzváltókban.
1 euró = kb. 4,18 złoty
(271,87 euróval számolva)
1 złoty = 63.- forint
(2009.08.07 napi árfolyam)

Vacsora népzenével és harmonikával

Az út melletti kisvendéglőkben érdemes a helyiek kedvelt italát a csarnyabozsecska-t azaz fekete ribizli szörpöt kérnied és a sült vagy főtt, káposztával, darált hússal, vagy krumplival töltött tészta, a pirog előtt kipróbálnod a zsureket, azaz a savanyú levest. Ha szerencséd van meghallgathatod a falvakban máig aktívan daloló együttesek lengyel-ukrán határvidéki népdalait, amihez esetünkben a harmonika kíséret gyönyörű ráadás volt.

Erődök a város körül

Érdemes meglátogatni még a vajdaság erődökkel körülvett várost, a híres Przemy¶l-t, ahol az Oszták-Magyar Monarchia egyik legjelentősebb erődje található. Az osztrákok által épített erődrendszer, a Verduni-i és Antwrpen-i után a legnagyobb Európában. Az I. világháborúban sok magyar katona lelte halálát a labirintusszerű építmény majdnem négy méteres falai között.

Külön köszönet a Lengyel Nemzeti Idegenforgalmi Képviselet igazgatójának, Bakonyi Erikának!

Pink.hu

2009.09.29

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok