HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Család > Mit egyen a baba fél- és egyéves kora között?

t: 17402

Mit egyen a baba fél- és egyéves kora között?

Kevesen tudják, hogy az egészséges fejlődéshez egy 6–12 hónapos babának legalább napi 5-8 dl anyatejre van szüksége.

Nagyon fontos, hogy 1 éves kora alatt a csecsemő szinte kizárólag anyatejet – vagy ha erre nincs mód, akkor tápszert – kapjon, és fokozatosan vezessük be étrendjébe a pépes majd szilárd táplálékokat – magyarázza Rahói Csilla dietetikus.

Kevesen tudják, hogy az egészséges fejlődéshez egy 6–12 hónapos babának legalább napi 5-8 dl anyatejre van szüksége. Ha azonban valamilyen ok miatt nem tudjuk szoptatni a csecsemőt, akkor 1 éves korig tápszert kell adni a kicsinek, mivel ennek az összetétele hasonlít a leginkább az anyatejéhez.

Tehéntejet ne!

Bizonyos tápszerek már tartalmaznak immunerősítő anyagokat, ezek az anyatejhez hasonlóan belülről erősítik a baba immunrendszerét. A tehéntej nem babáknak való, kimondottan káros, 1 év alatt szigorúan tilos ezzel kínálni a csecsemőt! Az anyatej és a tápszer ásványi anyag, vitamin- és (bizonyos tápszerek esetében) rosttartalma viszont közel áll egymáshoz. A tehéntej magas fehérje- és ásványianyag-tartalma azonban megterheli a baba emésztőrendszerét és veséjét – figyelmeztet a Magyar Gyermekorvosok Társasága.

Elő a vitaminokkal! Nagyon fontos, hogy fokozatosan vezessük be a gyümölcsöket, zöldségeket, főzelékeket a baba étrendjébe, azaz ez hozzátáplálás legyen, és semmi esetre sem az anyatej kiváltása. Kis mennyiségben, az adagot fokozatosan növelve ismertessük meg a csecsemőt az új ízekkel. Ügyeljünk arra, hogy inkább csak pároljuk a zöldféléket, hogy megőrizzék magas vitamintartalmukat.

Zöldfélék

Melyik zöldséget, gyümölcsöt hány hónapos korban adhatjuk a kicsinek? 6 hónapos kortól: alma, burgonya, kígyóuborka, padlizsán, paradicsom (hámozva és magozva), sárgarépa, spenót, sütőtök, banán, körte. 8 hónapos kortól: brokkoli, cékla, kelbimbó, körte, zöldborsó (áttörve), zöldbab (áttörve), sárga- és görögdinnye. 12 hónapos kor fölött: eper, kivi, retek, zöldpaprika, kelbimbó, mandarin, narancs, citrom, szárazhüvelyesek (bab, lencse, sárgaborsó), „K” betűs zöldségek. A Magyar Gyermekorvosok Társasága ajánlásával.

Így alakul az étrend

6 hónaposan: reggeli: (200 ml) anyatej (vagy tápszer) tízórai: (200 ml) anyatej (vagy tápszer) + gyümölcs ebéd: (200 ml) anyatej (vagy tápszer) uzsonna: (200 ml) anyatej (vagy tápszer) vacsora: (200 ml) anyatej (vagy tápszer) 9 hónaposan: reggeli: anyatej (vagy tápszer) tízórai: gyümölcs + anyatej (vagy tápszer) ebéd: főzelék (+ hús, olaj) uzsonna: tejpép vacsora: anyatej (vagy tápszer) 12 hónaposan: reggeli: anyatej (vagy tápszer) tízórai: gyümölcs ebéd: főzelék (+ hús vagy hal, olaj) uzsonna: tejpép/főzelék vacsora: anyatej (vagy tápszer) (Forrás: Magyar Gyermekorvosok Társasága, Cumisüveg és Tudomány hírlevél)

Lépésről lépésre

Ne feledjük, hogy az étkezések gyakorisága az életkor növekedésével csökken, azaz a napi 6-7 étkezés a 8-9. hónapra 5 étkezésre csökken, az étkezésenként elfogyasztott mennyiségek viszont folyamatosan növekednek, 50 ml-ről 250 ml-re.


blikk.hu

2009.04.01

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok