HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Afrika > Adrenalintúra Afrikában

t: 3929

Adrenalintúra Afrikában

A globális felmelegedésnek köszönhetően, ha így megy tovább, néhány év múlva a Kilimandzsáró hava már csak emlék marad. Aki szeretne egy pillantást vetni a hegycsúcsra, annak igyekeznie kell. Évek óta egyre többen és többen vágnak neki Afrika szent hegyének, a Kilimandzsárónak, hogy elmondhassák magukról, fent voltak a csúcson.

Tanzánia egzotikus tájai között a Kilimandzsáró a maga természetes érintetlenségével különlegességét annak köszönheti, hogy a forró éghajlatú vidéken, egyedülálló módon havas hegycsúcs emelkedik ki kelet-afrikai szavanna közepéből. Sajnos azonban a hegy tetején a hósapka gyorsan olvad.

Egy amerikai kutatás 2002-ben mérésekkel és fotókkal bizonyította, miszerint 1912 és 2000 között a hegy hómennyisége 82 százalékkal csökken. Ráadásul a folyamatot tovább gyorsítja, hogy a helyiek felégetik a hegyoldal egy részét, hogy termőterülethez jussanak. Az irtások a hegyen lévő erdőket is egyre inkább elérik, pedig ezek vonzzák az esőt a hegyre, e nélkül pedig szárazság fenyegeti a környéket. A kutatók szerint még körülbelül tíz évig lesz hó Afrika tetején.

Talán emiatt is egyre többen másszák meg a Kilimandzsárót, évente mintegy tízezren jutnak fel Afrika különleges csúcsára. Az 5895 méter magas hegy nem igényel óriási mászó tapasztalatot, hegymászó-felszerelés sem a leküzdéséhez, de természetesen nem szabad túl könnyedén venni. Aki egy ilyen túrán részt vesz, annak garantált az adrenalin. Némely túravezető a csúcsra érést úgy időzíti, hogy a résztvevők Afrika tetején éljék meg a napfelkeltét.
Akik vállalják, azoknak komoly gyalogtúrára kell számítani. Olyanoknak ajánlják általában a 7-10 napos gyalogtúrát, akik állóképességet igénylő sportot űznek.

A hegy meghódításának első napjai nem különösen nehezek. A napi 1000 méteres szintemelkedés könnyen teljesíthető. A felszerelésünket teherhordók viszik, ami jelentősen javítja teljesítményt. A túra legnehezebb napja az, amikor 1200 méteres szintemelkedést kell leküzdeni, méghozzá mindezt nagy magasságban, ami miatt kevés az oxigén. Mindezek ellenére elmondható, hogy ha valaki aktív életmódot él, rendszeresen túrázik és sportol, akkor nyugodtan elindulhat a túrán.

Az út előtt esetleg ajánlott edzésekkel fizikálisan felkészülni a gyalogtúrára. Mivel a teljes útvonal nem körtúra, ezért akik esetleg útközben elfáradtak vagy kimerültek, azok egy közbülső szálláson maradhatnak. A csúcsra nem kötelező felmenni, az előtte lévő pihenőtáborban megvárható a csúcsról visszatérő csapat.

A Kilimandzsáró meghódítására számos hazai utazási iroda szervez csoportos, speciális utakat. A 10-25 fős kalandorokat profi túravezető kalauzolja végig. A szállás, az étkezés, a hordárok fizetése mind-mind benne van az árban. Bár nem olcsó mulatság megmászni Afrika legmagasabb hegyét, mégis aki már unja a tengerpartokat, vagy valami különleges kihívásra vágyik, mindenképpen érdemes az extrém túrákat szervező utazási irodákban érdeklődnie.

A Kilimandzsáró
A Kilimandzsáró kétmillió évvel ezelőtt keletkezett, vulkáni eredetű hegy a világ legnagyobb kialudt tűzhányója. A Kilimandzsárónak a vulkáni tevékenységnek köszönhetően három csúcsa van. A középső, amely távolról nézve két szomszédja fölé emelkedő hatalmas dombnak hat, a Kibo, tőle keletre a Mawenzi, nyugatra a Shira emelkedik.
A Shira lehetett az első vulkáni csúcs, amely az első kitöréssel jött létre, majd beomlott és lepusztult, területén egy fennsík maradt. Ez ma 3778 méter magasságban terül el a tengerszint felett. A Mawenzi távolról kúpnak tűnik. Meredek falú, éles szegélyű sziklaszirt, amelyet egy 11 kilométer hosszú nyereg köt össze a Kibóval. A Kibo a legfiatalabb és a legmagasabb része a hegynek. Csak ez nyúlik fel annyira a hóhatár fölé, hogy állandó legyen rajta a hó és a jég. Teteje kerek és megtalálható benne a vulkáni kráter, amely 2,5 kilométer hosszú és 300 méter mély.


blikk.hu

2008.12.03

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok