1. Tudjuk meg, mitől fél! Segítsünk neki megfogalmazni, hogy valójában mi miatt aggódik, s hallgassuk végig együttérzően akkor is, ha számunkra esetleg butaságnak tűnik a probléma.
2. Legyünk megértők! Könnyebben merít erőt gyermekünk abból, ha érzi, hogy megértjük és mellette állunk, mint ha csak alábecsüljük a baját, esetleg kifigurázzuk félénkségét.
3. Hangsúlyozzuk az erősségeit! Amikor azon rágódik, hogy valamihez nem elég okos vagy ügyes, próbáljuk elterelni a gondolatait, beszélgessünk vele azokról a dolgokról, amelyekben tehetséges, vegyük sorra jó tulajdonságait.
4. Támogassuk egyéniségét! Ha bátorítani szeretnénk, semmiképpen se hasonlítgassuk valamelyik társához, ennek hatására a gyermekek általában még rosszabb véleménnyel lesznek önmagukról.
5. Hagyjuk felelősséget vállalni! Gyakori, hogy a bátortalanság a felelősség hiányából származik. Ne döntsünk mindig a gyerek helyett, szoktassuk hozzá, hogy kisebb-nagyobb ügyeiben saját maga határoz.
6. Nézzük a jó oldalát! Ha félénk gyermekünket szeretnénk rávenni például arra, hogy tanuljon meg biciklizni, beszéljünk arról, mennyire fogja élvezni, milyen ügyes és bátor, amiért megpróbálja, vagy hogy biztosak vagyunk benne, sikerülni fog neki.
7. Dicsérjük gyakran! Mindegy, milyen kicsi a siker, hangsúlyozzuk, mennyire örülünk, hogy megpróbálta. Biztassuk a gyermeket, hogy legközelebb ugyanaz a feladat már sokkal könnyebbnek fog tűnni.
További gyermeknevelési tanácsokat olvashatsz a Gabo Kiadó gondozásában megjelent, A boldog gyermek című könyvben.
blikk.hu