HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Ázsia > Ahol csak a képzelet szab határt

t: 3890

Ahol csak a képzelet szab határt

Lassan kezdődik a főszezon Dubai-ban. Nem mintha nyáron üresek lennének az arab városállam szállodái, de azért a 40 fokos hőséget nem mindenki vállalja be, novembertől április viszont egész kellemes az idő, és rögtön nagyobb kedvvel indulhatunk felfedezni a látnivalókat. Amiből, valljuk be, nincs hiány.

Szinte nehéz elképzelni, hogy száz évvel ezelőtt a jelenlegi fantasztikus építmények helyén ezen a területen kezdetleges beduin viskók álltak. Az elmúlt negyven évben olyan oázis épült itt a sivatagban, amelyhez foghatót az egész világon nem találunk, ennek ellenére Dubaiban nem ragadnak le a mánál, folyamatosan a holnap futurisztikus csodáit tervezik. A tervezésnél a lényeg az, hogy minél látványosabb, grandiózusabb és őrültebb legyen az ötlet, a pénz abszolút másodlagos tényező.


Az emírség legújabb nagyszabású projektje egy másfél kilométer magas épület, amelynek tervét Ahmed bin Szulajem szultán egyik partiján jelentettek be. A giga-monstrum várhatóan a Nakheel Harbour & Tower nevet kapja, az építés területe 270 hektár kiterjedésű lesz, és mikor készen lesz, 55000 ember lakik majd benne, és további 45000 jár be dolgozni. A 200 emeletes felhőkarcolóban 150 lift működik majd, és akár kétszer is meg lehet egymás után a naplementét, egyszer a földszinten, és utána a tetőn is, ha sietnünk.

Nem a méretével, hanem különleges alakjával fog büszkélkedni egy másik torony a Jumeira Village negyedben, aminek a legfelső emeletei egy emberi fejet ábrázolnak, természetesen a hagyományos arab viseletben. Amikor a tervek napvilágot láttak, sok, szigorúan vallásos arab tiltakozott ellene, mivel az ember bárminemű ábrázolását bűnnek tekintik. Az építők ezért egy ismert imám áldását kérték az épületre. Mindenesetre, ha megkapják az engedélyt az építésre, a Burj al-Arabinak (Az arab férfi tornyának) 2009-re kell felépülnie.

És még a tornyoknál maradva: Dubaiban épül az első olyan épület a világon, amelyben csak a hölgyek bérelhetnek vagy vásárolhatnak üzletet, illetve irodahelyiséget. Az Eve’s Tower (Éva Tornya) 2009-re lesz kész, és a tervezők szerint a szebbik nem képviselőinek vállalkozó szellemét erősítheti. Persze férfiak is dolgozhatnak az épületben alkalmazottként, ám a hölgyeknek külön liftet, bejáratokat és parkokat biztosítanának.

Az tehát már biztos, hogy a ma futurisztikus csodái után, mint a 800 méteres Burj Dubai, a Burj al Arab Hotel 320 méter magas arab vitorlást formázó épülete, a nemrég elkészült Atlantis Hotel, és persze a pálmafa-szigetek, illetve a földrészeket ábrázoló szigetcsoport, a World mellett további hajmeresztő ötletekkel kell számolni. És hogy milyen is az élet közöttük?

Dubai igazából két városból áll: Deirából és Dubaiból. A legkönnyebb módja a város(ok) feltérképezésének, ha bérelt motorcsónakkal körbehajózzuk a városrészeket. Kihagyhatatlan a Dubai Múzeum és a World Trade Center, amelynek tetejéről elképesztő kilátás nyílik a tájra, és persze a hagyományos arab bazár, ahol kötelező alkudni, és ahol a világmárkákat tényleg kétszer-háromszor olcsóbban megkapni.

Dubai egyik fő eseménye a március végi-április eleji "vásárlófesztivál", amikor a plázák még a megszokottnál is nagyobb attrakciókkal, műsorokkal, tűzijátékkal, gyermekprogramokkal versengenek. Kicsiknek és nagyoknak egyaránt ajánlják a Wonderland nevű témaparkot, valamint a tengerparton található két aquaparkot. A strandok általában dugig vannak, de azért érdemes egyet csobbanni.

Arra azonban számítani kell, hogy a novembertől április tartó szezonban is igen nagy a meleg Dubaiban, az épületekben viszont általában 17 fokra hűtik le a levegőt, és ez a nagy hőmérsékletingadozást nem csak az emberi szervezet viseli rosszul, hanem az órák, telefonok is. Egyes szállodák előtt a strandokon mesterségesen hűtik a tengervizet.

A közlekedésre nem lehet panasz, az viszont zavaró, hogy a nagyobb utak kivételével nem sokat bajlódtak az utcanév-táblákkal, ha útbaigazítást kérünk, többnyire egy-egy boltot, vagy jellegzetes épületet adnak meg viszonyítási pontként. A taxisoktól érdemes kérdezni, ők ismerik a dörgést.

A Kelet Las Vegas-a szerencsére kimondottan biztonságos hely, a lopás fogalma itt szinte ismeretlen, ami nem csoda, hiszen Dubai állampolgárainak alanyi jogon jár az állami juttatás (és nem kis összegről van szó), rajtuk kívül pedig tehetős külföldi vendégek vannak, de a vendégmunkásoknak sem kell panaszkodniuk általában.

Egy pár dologra azért nem árt odafigyelni. A dubaiak, bár rendkívül barátságosak, nem szeretik, ha valakit (különös tekintettel az arab nőkre) a beleegyezése nélkül fényképeznek. A külföldi férfiak pedig csak akkor fogjanak kezet egy nővel, ha a hölgy kezdeményezi ezt, a nők viszont ne sértődjenek meg, ha egy helybéli visszautasítja a kézfogást, ugyanis csupán családjuk nőtagjaihoz érnek hozzá a mélyen vallásos muzulmánok.


Az alkoholfogyasztás megengedett, csupán a ramadán, vagyis a szent hónap idején találkozni szigorításokkal, de akkor is csak napközben. Mégis, jobb, ha komolyan vesszük a ramadánt, pár hete egy 28 éves orosz nőt, és egy 30 éves helyi férfi eladót (aki történetesen libanoni volt) letartóztattak, mert a nő a boltban gyümölcslét ivott ramadánkor. A muszlim böjt alatt ugyanis semmit sem szabad fogyasztani nyilvános helyen. Végül elengedték őket, ám mindkettőjüknek ezer dirham bírságot (körülbelül 46 ezer forintot) kell fizetnie.


blikk.hu

2008.10.20

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok