HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Afrika > Marokkó: hófödte csúcsok és a sivatag

t: 4046

Marokkó: hófödte csúcsok és a sivatag

Ha azt hinnénk, hogy a legnépszerűbb afrikai országok, Egyiptom és Tunézia után már ki is pipálhatjuk a kontinens északi részét, nagyot tévedünk, ugyanis Marokkót kihagytuk a sorból. Az Afrika észak-nyugati csücskén elhelyezkedő országról talán nem is gondolnánk, mennyire változatos: a kelet varázsát nyújtó belvárosok és színvonalas tengeri üdülőközpontok mellett az Atlasz-hegység hófödte csúcsai és a mögötte lévő Szahara egzotikus helyszínei is hozzátartoznak a „lemenő nap országának” varázsához.

Egzotikumban pedig nincs hiány, erről szinte rögtön meggyőződhet az utazó, amikor Gibraltár felől Tangier kikötőjébe ér, ahonnan kilépve egyből lerohan minket a történelmi hangulat, no meg a kéregető gyermekek hada. Tangier amúgy – a négy ősi királyvárossal ellentétben – nem tartogat túl sok látnivalót, de azért a medina girbe-gurba utcái megérnek egy sétát, s közben igen változatos kínálattal bíró éttermek közül is választhatunk.

Királyi városok

Ha repülővel érkezünk Marokkóba, akkor általában Marrakeshben és Agadirban tesz le a gép. Marrakesh a 4 királyváros egyike, egyben az ország kulturális központja.

Az óváros itt is gyönyörű, központjában, a Djemaa el-Fna téren varázslók, akrobaták és kígyóbűvölők gondoskodnak a szórakoztatásunkról, a város piaca pedig a legnagyobb az egész országban.

Mint Afrikában szinte mindenütt itt is alkudni kell, ha erre nem vagyunk képesek, vigyünk magunkkal valakit, aki ért hozzá, különben sok pénzt fogunk ott hagyni az árusnál, és még ki is nevetnek minket.

A középkor mesés királyi városai Meknés és Fés. Előbbi egy Versailles-sel felérő királyi palotának ad otthont, Fésben pedig a muszlim világ egyik legbefolyásosabb mecsetje, a Kairaouine. Mindkét város épületeire a zöld szín jellemző, Fés medinája ugyan híresebb, ám sokak szerint Meknés óvárosa sokkalta emberközelibb.

A 4. királyváros a jelenlegi főváros Rabat a múlt és a jelen érdekes ötvözete, kultúrája és építészete az arab és az európai stílusjegyeket is magán viseli.

A város talán leghíresebb nevezetessége a Tour Hassan, a befejezetlen minaret.

És persze, ha Marokkó, akkor Casablancát sem lehet kihagyni a felsorolásból, ugyanakkor ki kell ábrándítanom azokat, akik Rick (Humphrey Bogart) kocsmáját szeretnék fellelni itt: Vérlázító, de a filmklasszikust teljes egészében Hollywoodban forgatták.

A hangulata is más a városnak, mint a filmben, ám azért ne keseredjünk el: az ország legnagyobb városában van a világ egyik legnagyobb mecsetje, a II. Hasszán mecset, és az V. Mohamed tér is bővelkedik pompás épületekben.


Hűvös víz és vad hullámok várnak Agadirban

Természetesen azok sem járnak rosszul, akik a tengerparton szeretnének pihenni, Marokkó modern üdülővárosa remek alkalmat nyújt az önfeledt kikapcsolódásra.

Annak ellenére, hogy a várost 1961-ben egy vulkánkitörés jószerivel eltörölte a föld színéről, Agadir él és virul. A katasztrófa után inkább a modernebb, nyugati stílusú épületek dominálnak, köztük viszont a hamisítatlan afrikai élet burjánzik.

Ez az a hely, ahol nem kell azon gondolkoznunk, bevettük- e a gyógyszerünket reggel, ha a fákon legelésző kecskéken akad meg a szemünk.

Persze a kecskék mellett persze gazdag éjszakai élet és a fürdőzésre csábító homokos partok is vannak, ami miatt talán mégis kevésbé népszerű Agadir, mint mondjuk Hurghada, vagy Djerba, hogy az Atlanti-óceán vize bizony pár fokkal hidegebb, mint a Földközi-tenger az említett helyeken, ráadásul a hullámok is vadabbak, a kezdő úszók jobb, ha a szálloda medencéjében fürdőznek. A csodás hangulat viszont itt is garantált.


Mire vigyázzunk?

A nagyvárosokban a közbiztonság jónak mondható, köszönhetően a nagy létszámú rendőri erőknek. Persze a zsebtolvajokkal vigyázzunk, különösen a piacokon, és ne fogadjunk el semmilyen „idegenvezetői” segítséget, csakis hivatásos idegenvezetőket kövessünk. Különösen Fés városában vegyük igénybe, ugyanis a belváros utcáinak szövevényes labirintusában nagyon könnyű eltévedni.

A másik dolog amivel nem árt vigyázni, az a közlekedés, ugyanis, bár elvileg itt is a jobbkéz-szabály érvényes, a többi afrikai országhoz hasonlóan itt is elég nagy a káosz: az autók, taxik, buszok illetve a különböző haszonállatok, és a gyalogosok udvariasan, de sokszor minden ésszerűséget nélkülözve haladnak az utcákon. Marokkó útjainak minősége is jócskán hagy kívánnivalót maga után, a sofőrök pedig sok esetben elég felelőtlenek: Marokkó világviszonylatban az elsők között van az autóbalesetek gyakorisága és súlyossága tekintetében.

A marokkói konyha viszont igazán remek, jobbára a bevándorlók, a hódítók és az utazók tömege befolyásolta. Jellegzetes eledel a köleskása, a tyúk-és birkahúsból készült ételek, bőséges gyümölcsválaszték, búza - vagy árpacipó, ürühús, kuszkusz, de ott van a pastilla is (félig sós és édes sült tészta). Remek éttermek vannak mindenfelé, útszéli talponállókat, kocsmákat viszont ne is keressünk, ilyesmit nem fogunk találni Marokkóban.


blikk.hu

2008.07.10

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Agadir
Agadir
Casablanca modern központja
Casablanca modern központja
Marrakesh
Marrakesh
Rabat
Rabat

Legfrissebb magazinok