HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Egészség > Így működik jól a vese!

t: 1732

Így működik jól a vese!

Megvédik a gyógynövények a vesét

Segíti a fertőtlenítést a medveszőlőlevélből készült tea. Kisebb fertőzéseknél nyújthat segítséget, hatóanyaga erős baktériumölő hatású.

A vízhajtó borókabogyóvagy gyermekláncfű-tea és a petrezselyemgyökér is hatásos lehet, ha szeretnénk alaposan átöblíteni a vesét.

Serkenthetjük a vese működését a különböző készen kapható teakeverékekkel. Magunk is készíthetünk teát pl. lestyánból, aranyvesszőből vagy zsurlóból.Erősítsük a szervezetünket!

• Egy finn vizsgálat szerint a baktériumok kulcsszerepet játszanak a vesekőképződésben, sőt még az is elképzelhető, hogy akár a megbetegedések 90 százalékáért felelősek. Fontos tehát, hogy szervezetünk védelmi rendszere jól működjön, így óvjuk meg a vesét is a különböző baktériumok támadásától.

• Fogyasszunk rendszeresen káposztaféléket. Nemcsak magas C-vitamin-tartalmuk, de antibiotikus hatóanyaguk miatt is eredményesen segítik a különböző gyulladások megelőzését és gyógyítását. Vesevédő antioxidánsként ismerjük még az E-vitamint – amely elsősorban olajos magvakban és hüvelyesekben található nagyobb mennyiségben –, valamint a ginkgo bilobát.

• Jót tesz még a rendszeres mozgás, főleg ha a szabad levegőn végezzük. Hetente háromszor-négyszer tegyünk legalább egy félórás, egyórás sétát. Ezzel nemcsak immunrendszerünket erősítjük, hanem serkentjük a vese működését, és meggyorsítjuk a méreganyagok kiválasztását is.

Tisztítsuk meg testünket, lelkünket

• Hetente egyszer tartsunk lénapot vagy nyerskoszt-napot. Ilyenkor vagy csak frissen facsart, centrifugált, esetleg százszázalékos gyümölcs-, zöldséglevet, különböző gyógyteákat és szénsavmentes ásványvizet, vagy körülbelül egykilónyi friss zöldséget, gyümölcsöt fogyaszszunk.

• Az elfojtott és a negatív érzelmek, a stressz is savasítja a szervezetet, ami nehezíti a vese sav-bázis egyensúlyt fenntartó munkáját. Fontos feladatunk tehát a vesebetegségek megelőzésében is a stressz legyőzése. Ebben segíthet például a jóga, az autogén tréning és a relaxáció.

Előzzük meg a kőképződést!

• Ha valaki tudja, hogy a vesekőképződésre hajlamos – pl. családjában már előfordult a betegség – kerülje az oxálsavban gazdag táplálékokat. Ilyenek a csokoládé, a mogyoró, a spenót, és csökkentse az állati fehérjék fogyasztását is. Érdemes azonban minél több levélzöldséget beépíteni az étrendbe.

• Bizonyított az a tény is, hogy akik magnéziumot és B6-vitamint szednek, sokkal kevesebb oxalátot választanak ki, így ezek a táplálékkiegészítők is segíthetnek a kövek kialakulásának megelőzésében.

• Fogyasszunk minél több folyadékot. Ahhoz, hogy szervezetünket alaposan átmossuk – minél kisebb lehetőséget adjunk a baktériumok megtelepedésének vagy a vesehomok lerakódásának – napi 2-3 liter folyadékra is szükségünk lehet.

Mi segít?
Váltózuhany: a reggeli tisztálkodásunk végén lábunkat, karunkat, nyakunkat, arcunkat és törzsünket is zuhanyozzuk pár másodpercig felváltva hideg és meleg vízzel. Erősít és frissít.

Lábfürdő: engedjünk egy nagyobb edénybe annyi langyos vizet, hogy ha belelépünk, lábszárközépig érjen. Kb. egy negyedóráig áztassuk benne a lábunkat, miközben lassan emelhetjük a víz hőmérsékletét.

Kádfürdő: engedjük a kádat félig meleg vízzel, majd üljünk benne negyedórát, közben a lábszárat, lábfejet tegyük a kád szélére. Lassan emeljük a fürdővíz hőmérsékletét néhány fokkal. Még hatékonyabb a fürdő, ha kálmosgyökérfőzetet is adunk hozzá.

Alattomosan támad!
A vesebetegség általában hosszú ideig tünetés fájdalommentes, s mire a beteg orvoshoz fordul, már akár súlyos károsodás is érhette a szervet. Egyszerű vér- és vizeletvizsgálattal azonban már korai szakaszban is kimutatható az elváltozás, ezért kérjen orvosától rendszeres szűrést!

Blikk

2008.02.19

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok