A Cushing-szindróma a mellékvese kóros túlműködése. Leggyakrabban a mellékvese vagy a
mellékvesét ACTH hormonjával befolyásoló agyalapi mirigy daganata okozza.
Főtünetei: A beteg hirtelen nagymértékű hízásnak indul. Arca kikerekedik, főleg törzsére rakódik a zsírpárna. Jellegzetes, hogy a beteg végtagjai lecsünggő nagy hasához képest feltűnően vékonyak maradnak. Azt, hogy a hízás kiváltója betegség beszédes jelek mutatják: A Cushing-kór jeleként főként a törzsön elhelyezkedő lila csíkok, valamint az úgynevezett „bölénypúp”, melyen a nyak alatt a lapockák között elhelyezkedő zsírpúpot értünk.
A Cushing-kórban szenvedő ember krónikus fáradtsággal, gyengeség érzetével, táplálkozási- és alvászavarokkal küzd. Súlyos depresszió, erős stressz meg hangulatváltozások vagy dühkitörések jellemzik. Bőre nemcsak a lila csíkoktól erezett hanem gyakran pattanásos. Hámrétege könnyen sérül, de nehezen gyógyul. Míg testén fokozott a szőrnövekedés a haja erőteljesen ritkul, hullik. Magas vérnyomás, vesekő, visszér, csontritkulás, cukorbetegség Cushing-szindómás betegek jórészénél tapasztalható. Nőknél a menstruációs ciklus kitolódhat vagy teljesen elmaradhat, meddőség lép fel. Férfiaknál potenciaproblémák jelentkeznek, míg a Cushing-kóros gyermek jóval alacsonyabb marad egészséges kortársainál. Árulkodó lehet a fokozott vízvisszatartás, meg homályos látás. A gyengébb immunrendszer miatt a fertőzésekkel szembeni ellenállóképesség csökken. A Cushing-kórban szenvedő szervezete az átlagosnál nagyobb magnézium s kálium bevitelt igényel.
A mellékvese fokozott működésével járó állapotokban a beteg csak korlátozottan terhelhető. Tapasztalatok azt mutatják, hogy a Cushing-szindrómában szenvedők előbb főként bizonyos tünetjelekkel (pl: magas vérnyomás, diabétesz) vannak kezelve s gyakran nehezen veszik észre a kiváltó okot a mellékvesék túlműködését. A Cushing-kórra jellemző testalkat, kerek arc s lilás csíkok esetén érdemes endokrinológust felkeresni, majd javaslatainak betartása szükséges.
További információk:
http://hipofizis.hu