• Kezdjük az alapoknál: tartsuk melegen a lábunkat! Viseljünk vastag pamutzoknit, kerüljük a szoros gumírozást és a szűk lábbeliket is, amelyek akadályozzák a megfelelő vérellátást. Éjszaka hideg alvózoknival serkenthetjük a keringést: egy bögre hideg vízhez adjunk egy kanál citromlét, pár csepp levendulaolajat, mártsunk meg benne egy pár pamutzoknit, majd csavarjuk ki, és húzzuk a lábunkra. A tetejére vegyünk egy meleg gyapjúzoknit, végül takargassuk be.
• Öltözzünk rétegesen, de ne túl melegen. Ha megizzadunk, sokkal több hőt adunk le, mint ha bőrünk száraz maradt volna, így pedig könnyebben megfázhatunk. Ezzel ellentétben nyálkahártyáinknak éppen nedvességre van szüksége ahhoz, hogy védekezni tudjanak a kórokozók ellen. Gondoskodjunk tehát arról – például egy vizes törülköző segítségével –, hogy környezetünkben megfelelő legyen a páratartalom.
• A vitaminok mellett fogyasszunk mindennap élőflórás, savanyított tejtermékeket – joghurt, kefir –, amelyek segítenek az emésztőrendszer egészségének fenntartásában. Érdemes minél többször beiktatni a gyógyító hatásáról ismert csirkeerőlevest is, amely már a betegségek megelőzésében is jótékony hatású: magas fehérjetartalma erősíti az immunsejteket, s bizonyos aminosavai segítenek kivédeni a vírusok támadását.
Szépségünkért
• A hideg kiszárítja fejbőrünket, károsítja a hajhagymákat és a hajszálakat is. Fontos tehát a sapka vagy egyéb fejfedő, s a rendszeres tápláló hajpakolás. Utóbbinak legegyszerűbb módja az olívaolajos ápolás: langyosítsuk meg az olajat, vigyük fel hajunkra teljes hosszában, s előbb fóliába, majd egy vastag törülközőbe tekerve hagyjuk hatni fél órát. Még erőteljesebbé tehetjük a hatást, ha hajszárítóval átmelegítjük a „turbánt”.
• Arcbőrünket, nyakunkat, kezünket minden reggel és este ápoljuk megfelelő krémmel. Viseljünk sálat, kesztyűt. Nyugtató hatású, házi készítésű pakoláshoz keverjünk el két evőkanál körömvirágolajat egy tojássárgájával, s hagyjuk a bőrünkön legalább húsz percig.
• Próbáljuk meg elkerülni a téli zsírpárnák kialakulását. Ehhez a rendszeres mozgáson kívül segítségünkre lehetnek a különféle gyümölcsök is. A nyersen fogyasztott, rostdús finomságoktól gyorsabban enyhül az éhségérzet, vitamintartalmuk pedig szépségápoló hatású is.
Jókedvünkért
• Mozogjunk! Ha a hideg miatt még szabadidőnkben is mindig a fűtött lakást választjuk, előbb-utóbb eluralkodik rajtunk a bezártság érzése, kedvetlenek, lehangoltak leszünk. A friss levegőre, a fényre, a mozgás örömére mindannyiunknak szüksége van. Napi fél óra séta, hétvégenként egy-egy rövidebb kirándulás már biztosan jobb kedvre derít.
• Öltözzünk színesen! Télen sok körülöttünk a lehangoló szín, a fekete, a szürkék és a barnák. Megtehetjük azonban, hogy mi magunk vidám színekben pompázzunk, vagy otthonunkban előtérbe helyezzük ezeket. Ha derűsebbek és frissebbek szeretnénk lenni, húzzunk például narancssárga, piros felsőt, vagy terítsünk a kanapéra egy rózsaszín pokrócot.
• Az illóolajok között is találunk olyanokat, amelyeknek frissítő , hangulatjavító hatása van. Ilyenek például a rozmaring, a fahéj, a citrom vagy a borsmenta. Cseppenthetjük őket aromalámpába, keverhetjük a fürdővizünkhöz, vagy kereshetünk olyan kozmetikai termékeket, amelyekben összetevőként szerepel valamelyikük.
blikk