Az autósok többsége még nem használta ezt az eszközt, és ha van is ilyen a csomagtartójukban, még sosem csomagolták ki. Pedig nem árt kipróbálni, mielőtt éles helyzetben kell elővenni. A felszerelésének módját minden gyártmány leírása tartalmazza, gyakorolni otthon, a pótkeréken érdemes.
A legfontosabb, hogy mindig a hajtott kerekeken kell használni, tehát jellemzően két láncra van szüksége egy autónak. Ezért csomagolják párosával. Extrém körülmények között lehet szükség arra, hogy minden kerékre jusson egy, de ez igazán csak a profi terepesek gondja marad, a vadászoké, erdészeké. A síelésre, téli kirándulásra tartó családoknak tudniuk kell, hogy száraz úton tönkreteheti a gumit a lánc, ezért ne a garázsban tegyék fel, hanem a havas útszakasz kezdetén. Hólánccal csak lassan, 50 km/óra sebesség alatt szabad haladni.
Egy lábtörlő is segíthet a bajban
Ha kipörög a kerék, jó szolgálatot tesz egy lábtörlő vagy szőnyegdarab, amelyen megkapaszkodhat a gumi az eljegesedett talajon. Megteszi egy szatyornyi homok is, amelyet a hajtott kerekek alá szórva, segítség nélkül el tud indulni a bajba került autósA lánc kiválasztásánál fontos a kerékméretet ismerni. Általában nemcsak egy méretre, hanem bizonyos tartományon belül választhatnak. A felcsatoláskor ezért lehet megválasztani, hogy mennyire legyen szoros a lánc az abroncson. Nem tanácsos túl feszesre állítani. A lazább felkapcsolás előnye, hogy a mozgástól kipereg a hó a szemek közül, így lesz hatékony a kapaszkodókon. Négykerék-meghajtású autóknál az első tengelyekre kell tenni, hogy a fékezéskor segítsen.
A hagyományos hóláncok mellett már megjelentek az úgynevezett pókok, amelyek lényege, hogy a tél beálltával a keréktárcsára már a garázsban felszerelhető egy adapter, amely nem más, mint egy tárcsa, amelyre a havas helyszínen másodpercek alatt felpattinthatók a műanyag karmok, amelyek csendes, kíméletes üzemet jelentenek a fémláncokhoz képest. Áruk magasabb, és azoknak ajánlható, akik gyakran járnak telenként tisztítatlan, hóval fedett hegyi utakon.
Mikor kell felszerelni? Azokat az útszakaszokat, ahol szükség lehet hóláncra, kék alapon ábrázolt hólánc jelzi. Ez a „hólánc használata kötelező” KRESZ-tábla csak azt jelenti, hogy legyen az autóban ilyen felszerelés, annak használatát a pillanatnyi útviszonyok teszik szükségessé. Az adott területen a közutak kezelői ezt ellenőrizhetik is. Egyre több ABS-szel, azaz blokkolásgátló fékrendszerrel ellátott autó fut az utakon, fontos, hogy ezekre az autókra különleges, rombusz mintázatú hólánc kerüljön.
Hólánc: 2–40 ezer Ft
Kisméretű kerékre már egy-kétezer forintért is kapható lánc, és akik ritkán használják, azoknak elég a gyengébb minőségű. Felszerelése négy fázisból áll. Pontos leírást adnak hozzá
Hópók: 20–60 ezer Ft
Ez az új eszköz helyettesítheti a hóláncot. Kemény műanyagból készül, és 30 mp alatt fölszerelhető
blikk