HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZIN > FÉRFI > Csináld magad!

Nagyméretű, súlyosabb növényeink mozgatása nem egyemberes feladat, de jelentősen megkönnyíti áthelyezésüket egy cserépmozgató, görgőkkel ellátott alátét. Ennek elkészítését mutatjuk be.
A tavasz közeledtével a fagymentes, enyhe napokon már hozzáláthatunk a gyümölcsfák metszéséhez, ápolásához is.
Nincs hét, hogy ne kapnánk olyan leveleket vagy telefonhívásokat, amelyekben olvasóink arról érdeklődnek: nem tudunk-e valamilyen „biztos” megoldást a penészedés megszüntetésére. A penészesedésnek sokféle oka lehet, és csodaszer sincs, de mindig akad egy-két jól bevált minőségi szer, amelyekkel a gond orvosolható; most az AURO Pur-san3 rendszert és használatát mutatjuk be.
Szebbé, modernebbé szeretné tenni konyhabútorát? Ki ne dobja a régit, míg végig nem olvasta cikkünket! Lehet, hogy nem is olyan ósdik azok a szekrények, mint azt most gondolja. Talán csak a színeikkel és az elhelyezésükkel kell eljátszani egy kicsit, és idejétmúlt helyett csúcstrendi lesz a konyha!
Még a gyakorlott mestereknek sem könnyű feladat a hagyományos módszerrel üvegtéglából falfelületet építeni, kezdőknek pedig egyáltalán nem volt ajánlott. Az építés megkönnyítésére azonban különböző rendszereket dolgoztak ki, amelyek jelentősen megkönnyítik a munkát.
Bár a madárodúkat elsősorban ősszel szokták kihelyezni, az új évben sem késő. Minden esély megvan ugyanis arra, hogy jól tartott madaraink tavaszig megszokják őket, és bennük költsék ki utódaikat, télen pedig sok madárfaj szívesen húzódik meg a nagy hidegben egy-egy ilyen odúban.
Európa-szerte reneszánszát élik a középkori lovagi játékok és lakomák. Egy francia amatőr régész azonban nem érte be ennyivel: csak és kizárólag a középkorban használt szerszámokkal és eszközökkel, korabeli viseletben épít "új" várat. Az építkezés üzleti vállalkozásként is kecsegtető.
Néhány rutinfeladat elvégzésével nemcsak közérzetünket tehetjük kellemesebbé, de még pénzt is takaríthatunk meg.
Ha felnézünk lakásunk mennyezetére, többnyire siváran unalmasnak találjuk. Standard kivitel, de csak rajtunk áll, hogy változtassunk rajta. A lehetőségeink elég tágak, persze csak elvben. Valójában a helyiségek adottságai meghatározóak lehetnek a kivitelt illetően. Az álmennyezet viszont otthonunkat igényesebbé teheti, csökkentheti a felettünk lakó zaját, sőt a szintmagasság csökkenésével még a fűtési költségeink is „karcsúbbak” lehetnek. Az egyszerűbb kivitelüket magunk is elkészíthetjük, a nagyobb volumenű változtatásokhoz viszont ajánlatos lakberendező tanácsát is kikérni.
A gyakorló háztulajdonosok megvárják, míg a falevelek java a földre kerül, s csak azután takarítják össze az avarszőnyeget. A sárgult levelek azonban nemcsak a kert gyepét fedik be, jut belőlük a tetőre is, és az ereszcsatornát is „kibélelhetik”. A vályúk „telitettségét” persze lentről nem, csak a létra tetejéről tudjuk felmérni. A tető vízelvezető rendszerét legalább egy évben egyszer, általában lombhullás után célszerű átvizsgálni, és ki is kell takarítani.
A konyha praktikus dekorációja lehet, ha a fõzéshez használatos zöldségeket festõi módon helyezzük el egy kosárban, vagy néhány cserépben. De felhasználhatjuk a fiókban porosodó parafadugókat és a szebb szalvétáinkat is. Megmutatjuk, hogyan!
A mögöttünk hagyott fűtési szezonban mintegy 23 honfitársunk veszítette életét bizonyítottan égéstermék-visszaáramlás okozta szénmonoxid mérgezés miatt. Nem tudni pontosan azok számát, akikkel nem végzett a gyilkos gáz és „csak” kisebb vagy nagyobb fokú mérgezést szenvedtek.
A biztonságos bejárati ajtó szilárd szerkezetű, zárását pedig biztonsági zárszerkezet garantálja. Zárcserére többnyire akkor kerül sor, ha a sok használat miatt már akadozva működik. Különösen a régi, mart fogazású kulcsokkal működő záraknál gyakori, hogy a kulcs tolla átfordítás közben megakad, beszorul a retesz lamellái közé, és eltörik. Mivel a mart tollú kulcsos zárak elavultak, a csere alkalmával olyan bevésőzárat kell beszerezni, amelybe már jó minőségű, fúrás, törés és letapogatás ellen is védett hengerzárbetétet lehet szerelni. Az akadozva működő hengerzárbetétes zárak sem örökéletűek, s ha a zárbetét kopott, ezt könnyű korszerűbbre cserélni.
A természetben előforduló vizek mindegyike több-kevesebb oldott ásványi anyagot tartalmaz. Nincs ez másként ivóvizünkkel sem, hiszen ivóvizünket is ezekből a vizekből nyerjük. Sokszor éppen ezek miatt az oldott sók, ásványi anyagok miatt szeretjük, hiszen ezek adják ivóvizünk jellegzetes zamatát. Ám a vízben oldott ásványi anyagok között vannak olyanok is, amelyek - amellett, hogy kellemes ízt biztosítanak - lerakódásra hajlamosak. A lerakódások eltömíthetik a csővezetékeket, károsíthatják a szerelvényeket. A vízkőképződésre hajlamos, kalcium- és magnéziumsókban gazdag vizet kemény víznek nevezzük.
Az ősz hátralévő napjain még elvégezhetjük a gyepesítést. A szép pázsit alapja, hogy megfelelő fűmagot használjunk, valamint a vetésnél minden fontos lépést betartsunk. Molnárné Fehér Gyöngyi, a Silvanus Kertészet munkatársa praktikus ötleteket, tanácsokat ad ahhoz, hogyan lehet egybefüggő zöld gyep a kertjében.

Első Előző Következő Utolsó