HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZIN > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Balkonra, teraszra, dézsába

A szalagpáfrány népszerűségét formagazdagságának, és emellett viszonylagos igénytelenségének köszönheti. A lakásban remekül tartható csak a folyamatos párásításra kell több figyelmet fordítanunk.
Az elsõ novemberi fagyokkal eltûnnek ablakainkból a muskátlik, a petúniák. A hideg hónapokban sem kell azonban az üresen árválkodó balkonládákat néznünk: tegyük vonzóvá erkélyünket néhány fagyálló növénnyel!
A nyári virágok már lekonyultak, kiszáradtak. A muskátlikat is lassan be kell hordani telelni. Akkor mi legyen az ablakunkban? Sokan szigeteléssel, ablakcserével készülnek a télre. Ha még a virágokat is szeretik, külön ötleteket kaphatnak. Telepítsen balkonládát!
Lakótelepi balkon, világos ablak, akár egyetlen szabad sarok is elég. Cserépben mindenki kertészkedhet. Akár még télen is.
Ahogy a leánder eluralta a teraszokat és a télikerteket, úgy a hibiszkusz is bevonult a lakásokba és élettársi közösségbe lépett e növényfaj rajongóival.
A kertekben még javában virít nagy, bokoló, tölcséres, trombitaalakú virágaival az angyaltrombita más néven datura (Datura vagy újabb nevén Brugmansia).
A dézsás növények között találunk olyanokat, amelyek akár egyedül is látványos díszei a terasznak, míg mások tartós, bár szerényebb virágzásukkal szereznek örömet a nyári hónapokban. Közülük néhány – noha általában cserépben neveljük – a kertbe kiültetve új színfoltot jelenthet a megszokott növények között.
A kevésbé tehetősebb vidéki emberek háza is lehet irigylésre méltó, ha mint azt a példa is mutatja, a szeretet levegője járja körbe. A ház és a balkon fő éke a virágzó, sokszínű, szeretettel nevelt növény.
Évekre száműztem a teraszról, de az újdonságok nem kárpótoltak érte. Hiányoztak romantikusan leomló hajtásai, késő őszig dúsan nyíló virágai. Tavaly a muskátli – egy óriási cserépben – visszaköltözött kedves növényeim közé.
A reneszánsz korában minden valamirevaló kastély télikertjében citrom- és narancsvirágok is illatoztak. A távoli tájak varázsát, misztikumát sugárzó két citrusfaj a versailles-i kertből indult közép-európai hódító útjára.
A petúnia – tudományos nevén Petunia x hybrida – Dél-Amerikából származik. Elnevezése a brazíliai hazájában, a dohány rokonának nevére, a petunra vezethető vissza. A petúniával beültetett ablak- és erkélyládák igen mutatósak, sőt még cserepes virágként is nagyon szépek.
Dél-Amerikából származó, 3-4 m magasra kapaszkodó, tüskés kúszónövény.
A kert és a balkonládák hétről hétre gondozást igényelnek. Ne munkaként, sokkal inkább hobbiként fogjuk fel a ház körüli teendőket, és örömünket leljük majd az állandóan virágzó színkavalkádban. A kert ugyanis meghálálja a törődést!
A Callistemon nemzetségbe, a mirtuszfélék családjába mintegy 30 faj tartozik. 4 fajuk Ausztráliából, a többi Új-Kaledóniából származik. Vadon magas talajvizű, lápos területeken tenyészik.
A Thompson végzetcserje (Clerodendrum thompsoniae) Nyugat-Afrikából, Kongóból származik. Erőteljes kúszócserje, de forgalomba általában növekedésgátló vegyszerekkel kezelve és bokrosra nevelve kerül.

Következő Utolsó