HIRDETÉS
HIRDETÉS

Állandó orvosi jelenlét mellett várja kiszabadulását az a 12 thaiföldi diák és tanáruk, akik több mint másfél hete rekedtek egy barlangban. Kirándulni mentek, de a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű eső elzárta a barlang kijáratát.

Hétfőn, 9 napnyi keresés után találtak rájuk a barlang egyik zugában. Lesoványodtak, de a körülményekhez képest jól vannak. A szakemberek most azon törik a fejüket, hogyan tudják őket mielőbb biztonságosan a felszínre hozni.

A körülményeket illetően egy nagy barlangban vannak, meglehetősen mélyen. Az ottani barlangok világa alapvetően más, mint a magyarországiaké. A monszun egy áradást idézett elő a barlangon belül. A próbálkozások a vízszint csökkentésére irányulnak. Mindeközben szakad az eső, és ez nehezíti a munkálatokat. Annak, hogy a búvárok révén tudni lehet róluk, elérték őket, óriási jelentősége van. Ha minden jól alakul, el lehet látni a lent rekedteket élelemmel, valamint gyógyszerekkel. Viszonylag hosszú időre be lehet rendezni a barlangban tartózkodásukat – nyilatkozta Horváth Richárd, a Magyar Barlangi Mentőszolgálat szakmai vezetője az M1 aktuális csatornán.

Majdnem lehetetlen küldetés

Az angol kutatóbúvárok arról számoltak be, hogy látótávolság nélküli körülmények között merülnek, óriási sodrás ellenében kell úszniuk, időnként olyan szűk helyeken kell átjutniuk, ahol a búvárfelszerelésüket levetve kell átpréselniük magukat. A barlangi a búvárkodás legösszetettebb, legveszélyesebb, legszigorúbb műfaja – jegyezte meg Kovács Márton barlangász.

A múltbéli tapasztalatokra támaszkodnak

Horváth Richárd nem hisz abban, hogy eredményre vezetne, ha a gyerekeket – megtanítva búvárkodni – a víz alatt próbálnák meg kihozni a mélyből, éppen a feladat összetettsége, és a körülmények nehézsége miatt. Hasonló szituációkra kellene támaszkodni, mint például a közelmúltban történt mexikói bányaomlás esetére, ahol az áldozatok két és fél hónapot voltak lent: 600 méteres fúrással érték el őket, majd egy „kapszulába” mentették egyenként mindegyiküket a felszínre.

Viszont az egy adott bánya konkrétan feltérképezett része volt. Erre a földalatti teremre jóval nehezebb rámérni – vélekedett a barlangi mentőszolgálat szakembere.

Ha a természet segítene, és nem esne az eső, talán napok alatt a hegyre tudnák vinni a szükséges eszközöket. Horváth Richárd szerint, ha eláll az eső, akkor van arra esély, hogy a búvárok a vizes szakaszokon egyenként áthozzák a diákokat.

Konszolidálják a körülményeket

Szerencsére a mentők tudtak oxigént bejuttatni a thaiföldi barlangban rekedteknek, így bár hermetikusan el vannak zárva a külvilágtól, legalább a megfulladásuktól nem kell tartani. A helyi barlang repedései által valószínűleg egyébként is jut hozzájuk némi levegő. Mindazonáltal továbbra is kiszámíthatatlan, milyen lesz az idő, mekkora lesz a vízszint emelkedése – fűzte hozzá a szakember.

Biztos, hogy a mentők nem arra játszanak, hogy kivárják az esős évszak végét. Kipróbálnak minden módszert a mihamarabbi siker érdekében. Olyasmi is a tervek között foroghat, amire eddig még nem volt példa. De ha a legrosszabb forgatókönyv következne be, és semmi nem valósulhat meg, akkor marad a kivárás – összegezte Horváth Richárd.

hirado.hu

Feltöltve: 2018.07.05.
Megnézve: 1003

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra