HIRDETÉS
HIRDETÉS

Illegális úton megszerzett adatok felhasználásával kívántak pártok nevében több százmillió forintnyi támogatáshoz jutni annak a bűnszövetségnek a tagjai, akiket a NAV pénzügyi nyomozói és informatikusai lepleztek le. Három embert őrizetbe vettek.

A Blikk információi szerint ugyanarról az ügyről van szó, amellyel kapcsolatban kedden őrizetbe vették az egykor szocialista politkust, a börtönből 2013-ban szabadult Zuschlag Jánost.

FRISS: A Kecskeméti Járási és Nyomozó Ügyészség csütörtök reggel arról tájékoztatott, hogy a szóban forgó ügyben két ember előzetes letartóztatását javasolják. Az ügyészség azért indítványozza a két gyanúsított előzetes letartóztatását, mert a bűncselekmény szervezettsége és társadalomra veszélyessége miatt tartani kell attól, hogy a gyanúsítottak a hatóságok elől megszöknének, elrejtőznének, így az eljárási cselekményeknél a jelenlétük csak az előzetes letartóztatás elrendelésével biztosítható Ezen kívül attól is tartani kell, hogy a gyanúsítottak tanúk befolyásolásával, tárgyi bizonyítási eszközök elrejtésével meghiúsítanák, megnehezítenék, vagy veszélyeztetnék a bizonyítást. Végül az ügyészség szerint a bűnismétlés veszélye is a legsúlyosabb kényszerintézkedés elrendelését indokolja.

A gyanúsítottak előzetes letartóztatásának tárgyában a Kecskeméti Járásbíróság nyomozási bírója fog dönteni. Az egyik ilyen gyanúsított 40, a másik 24 éves. A Blikk információi szerint az idősebbik letartóztatni kívánt gyanúsított az egykori szociálista politikus.

Korábban írtuk:

A NAV több részletet közölt ma reggel az ügyről, azonban neveket nem említettek, viszont egy meglehetősen körmönfont és bonyolult, a választásokkal kapcsolatos bűnügy körvonalazódik közleményükből. Az ügy főszereplői a gyanú szerint nem is választási győzelemre, hanem pénzre hajtottak:

A gyanú szerint egy férfi és társai a 2018-as választások során kívántak négy olyan pártot indítani, amelyek illegális úton megszerzett adatokkal állítottak volna jelölteket, és magas támogatást kaptak volna az állami költségvetésből. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal nyomozása a visszaélést megakadályozta, a pártok nem tudnak illegális úton költségvetési támogatáshoz jutni.

A nyomozás adatai szerint a gyanúsítottak különböző személyeket kerestek meg, hogy a pártok nevében induljanak. A jelölteknek a törvényi előírások szerint fejenként 500 ajánlással kell rendelkezni. Az ajánlásokhoz szükséges, választásra jogosult személyek adatait illegális úton szerezték meg. Az általuk megkeresett hacker egy biztosításközvetítő cég adatbázisát vette célkeresztbe, melyből csaknem kilencezer, választójoggal rendelkező személy adatait szerezte meg. Az adatok illegális megszerzésében a cég egyik alkalmazottja is segítette.

A tiltott úton megszerzett adatok személyi számot nem tartalmaztak, azonban a jelöltállításhoz szükséges dokumentumra ezt is rá kell írni. Emiatt különböző ürüggyel, főként a pénzmosási törvény változására hivatkozva, call centeres hölgyekkel hívatták fel az adatbázisban szereplő személyeket és megpróbálták kicsalni adataikat.

Aki a személyi számát megadta, annak az adatát fel is tudták volna használni a pártok jelöltjeinek indulásához szükséges 500 fős listákon. A megszerzett adatbázist lefoglalták a NAV pénzügyi nyomozói, ezzel megakadályozták, hogy a Nemzeti Választási Bizottsághoz hamis adatok kerüljenek.

A pénzügyi nyomozók az összehangolt akcióban három férfit vettek őrizetbe, további négy személyt pedig – köztük a telefonon adatot szerző hölgyeket is – bűnszövetségben elkövetett, tiltott adatszerzés bűntettének megalapozott gyanúja miatt hallgatnak ki gyanúsítottként. A nyomozás a Kecskeméti Járási és Nyomozó Ügyészség fokozott ügyészi felügyelete mellett folyik.

blikk.hu

Feltöltve: 2018.02.01.
Megnézve: 803

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra