HIRDETÉS
HIRDETÉS

Murau — Magyarok is ültek azon a síliften, amelyik meghibásodott és megállt 10 méteres magasságban az ausztriai­ Kreischbergen.

A liften utazók több mint három órát töltöttek a levegőben, helikopterekkel hozták le őket a földre. A felső-stájerországi síparadicsomban helyezték üzembe az ország egyetlen 10 üléses kabinos felvonóját. A síliftek számítógépes vezérléssel működnek. A túlbiztosítottságnak viszont az az ára, hogy ha a rendszer valamilyen hibát észlel, azonnal leáll, és egy centit sem lehet megmozdítani. Ez történt hétfő kora délután is: az egyik sílift három óra előtt tíz perccel megállt a levegőben, többek között a magyarországi Budapesti Gyermek Síiskola vezetőjének feleségével és tíz, velük táborozó felnőttel.

Pénteken érkeztünk, 5–12 éves gyermekekkel és a szüleikkel vagyunk itt – kezdte Csapody Ákos, aki elsőként a Rádió1 Balázsék című műsorában elevenítette fel a mentés részleteit. – A feleségem hívott, hogy fennrekedtek a liften. A mentés persze, azonnal elindult: öt helikopter, köztük katonai gépek érkeztek a helyszínre. Megközelítették a felvonó üléseit, amelyek a földfelszín felett 5-10 méterrel lebegtek, majd egy hevederbe ültették a bajba jutott embereket.

Mindeközben a hegyi mentők felmásztak az oszlopokon, és a közelben lévő ülésekről köteleken engedték le az embereket – mesélte a Blikknek a síiskola vezetője.

– Én magam is segítettem a mentőknek, megkértek, hogy tolmácsoljak nekik: a bajba jutott magyarokat én igazítottam el lentről. Tájékoztattam arról őket, hogy mi történik odalent, illetve megkértem, hogy amikor a mentőcsapatok odaérnek hozzájuk, csatolják le a léceiket és dobják le a táskájukat. Ezt sokan nem szívesen tették meg, mert féltették a léceket. Segítettünk összeszedni őket, és a megmentett emberek a léceiken távozhattak.

Ákos szerint a mentés nagyon professzionális volt. Mindenki tudta, hogy mi a dolga, senki nem pánikolt. Még a sötétedés előtt befejeződött a kimenekítés.

– A pályafőnök mindenkit meghívott az étterembe. Mi egy jó forralt bort ittunk a nagy ijedelemre – nevetett Ákos.

Kérhetnek kártérítést

Évente legalább egyszer előfordul a mostanihoz hasonló eset Európa valamely nagy sípályáján. A síliften rekedt emberek elméletileg kérhetnek kártérítést: az ilyen esetekben az üzemeltető a síbérlet árát szokta visszatéríteni a bajbajutottaknak.

blikk.hu

Feltöltve: 2018.01.31.
Megnézve: 802

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra