HIRDETÉS
HIRDETÉS

A német választópolgárok jobbratolódása, a nagykoalíció hitelvesztése és a merkeli menekültpolitika kritikája tükröződik a tegnapi Bundestag választások eredményében. Létrejöhet a Jamaica-koalíció a CDU/CSU–FDP–Zöldek szövetségéből.

A CDU-CSU győzött ugyan, de 8,6 százalékot vesztett az előző választáson elért eredményéhez képest Németországban. A szociáldemokraták a második világháború óta még soha nem szerepeltek ilyen gyengén. Az NDK utódpárt és a Zöldek hozták, amit elvártak tőlük, sőt javítottak is 2013-as eredményükön.

Az igazi meglepetést azonban az AFD és az FDP hozta. Történetében először jutott be a Bundestagba az Alternatíva Németországért és rögtön dobogós helyet is szerzett az iszlám és bevándorlás ellenes politikai formáció.

A szabaddemokraták négy év szünet után kerültek vissza a törvényhozásba úgy, hogy határozott migrációkritikát fogalmaztak meg és a német bevándorlási törvények pontos betartását kérték számon a nagykoalíción.

Kovács István, az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója az M1 Szemtől Szembe című műsorában azt mondta: nem lesz újabb nagykoalíció, ennek legfőbb oka pedig az, hogy maga Martin Schulz jelentette be, hogy ellenzékbe vonulnak. Véleménye szerint ezt azért szögezte le a politikus, hogy nehogy felmerüljön a felelőssége. A másik opció az lett volna, hogy megmenti a pártját, így lehetne kormánypárt a szociáldemokrata párt, de akkor le kellett volna mondania – tette hozzá.

Jöhetnek a liberálisok is?

Pócza István, a Századvég Alapítvány elemzője a műsorban úgy vélte, Schulz beszéde erősen emlékeztetett Hillary Clinton viselkedésére, aki nem volt hajlandó elismerni, hogy ő tehet arról, hogy leszerepelt a választásokon. Annak, hogy szociáldemokraták támogatják a politikust, az az oka, hogy mivel a Jamaica-koalíció széles spektrumból áll össze, abban bízhatnak, hogy nem lesz sikeres a koalíció tárgyalási előkészülete, vagy ha mégis sikerül, Merkel nem fogja tudni egyben tartani.

Kovács István ugyanakkor úgy látja: Merkel személye annyira erős, hogy meg fogja kísérelni, és össze is fogja tudni kovácsolni a koalíciót, tehát létre fog jönni a Jamaica-koalíció és túl fognak tudni lépni a nézetkülönbségeken. Felmerül, hogy a liberálisokat is be kellene venni a frakcióba, és fajsúlyos szerepet kellene kapniuk – fűzte hozzá.

Pócza István arról beszélt, hogy a migráció kérdése döntő szempont volt egy nagy választói tömeg számára. A CDU-tól több mint 1 millió szavazó vándorolt át az AfD-hez, és másfélmillió az FDP-hez. Mindkettő párt határozott véleményt fogalmazott meg Merkel bevándorláspolitikájáról, mely szerintük lesújtó és elhibázott. Ebből következően, ha a CDU vissza akarja nyerni a szavazóit, akkor változtatni kell a retorikán és a gyakorlati politikán is a migrációval kapcsolatban – jelentette ki a szakember.

A Bajor CSU-t a kampányban feláldozták, megpróbálták kisebbíteni a különbségeket és a feszültségpontokat a két párt között, így a CSU nem mondta ki a valós véleményét a migrációs kérdésekben – ez nem volt szimpatikus a bajor választóknak.

A liberálisok és az AfD a választani tudó szavazók 25 százalékát képviselik, ők a CDU menekült-politikájától jobbra határozzák magukat, ez a választások legnagyobb tanulsága – fűzte hozzá Kovács István.

Azzal, hogy a szavazók elutasították a merkeli menekültpolitkát, azzal az uniós migrációs politikát is elutasítják – húzta alá.

Egyre népszerűbb a V4-ek politikája

Pócza István is aláhúzta a műsorban, hogy vannak kutatási eredmények, melyek azt mutatják, hogy a V4-ek migrációval kapcsolatos álláspontja sok német választópolgárnak szimpatikus.

A német médiában erős propaganda zajlik Magyarország ellen, a közszolgálati médiával az élen, ennek ellenére mégis az az alternatíva népszerűm melyet a közép-kelet európai országok tudnak nyújtani – fogalmazott ezzel kapcsolatban Kovács István.

Pócza István pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy most elindul egy 30 napos időszak, ezután 3 hónap áll rendelkezésre kormányalakításra. A pártok egymással lesznek elfoglalva és a belpolitika lesz terítéken, és az unió agresszív megreformálására való törekvések ki fognak tolódni és nem tudják a többi tagországra ráerőltetni.

hirado.hu

Feltöltve: 2017.09.26.
Megnézve: 1048

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra